Śląska Akademia Futbolu DEBIUTEM ROKU
Grają z TKF Polska Publicystyka Specjalnie dla Nas

Śląska Akademia Futbolu DEBIUTEM ROKU

 

W poniedziałek na gali Lidera Społecznego w Gliwicach przyznano nagrody dla inicjatyw społecznych.  DEBIUT ROKU 2016 powędrował do Śląskiej Akademii Futbolu, która propaguje kobiecy futbol w regionie.

 

Rozmowa z założycielem ŚAF, trenerem oraz członkiem wydziału Piłkarstwa kobiecego Sląskiego Związku Piłki Nożnej Dariuszem Opoka

 

– Po co powstała Śląska Akademia ? Jest już dużo klubów.

Dariusz Opoka:  W opozycji do coraz powszechniejszej komercjalizacji sportu powstało miejsce promowania takich walorów, jak kształtowanie osobowości, zdobywanie wiedzy, wspólne podejmowanie wyzwań, rozwój osobisty, nauka zasad fair play. Wykorzystujemy także sport jako narzędzie walki z marginalizacją społeczną, zapraszamy na treningi dzieciaki z placówek, świetlic, projektów ulicznych. Współpracujemy z wychowawcami, pracownikami społecznymi. Nie każdy zostanie piłkarzem czy piłkarką, ale chcemy aby poradzili sobie w życiu, chcemy ich na tyle zainteresować sportem, żeby przy zostali przy nim może w innych rolach jak trener, fizjoterapeuta, działacz, kierownik itp. Inne akademie mają inne cele, nie koniecznie złe, poprostu działają inaczej. Fajnie, że robią coś dla dzieciaków, sami z dwoma z Gliwic współpracujemy. Staramy się nie konkurować i zdrowo podchodzić do naszych działalności.

 

– Ile macie grup? Jakie plany na przyszłość?

Dariusz Opoka:  Obecnie w Gliwicach prowadzimy pięć grup (trzy w centrum oraz dwie w Łabędach) grają w nich zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Nie jest tajemnicą, że grupy dziewczęce graja jako ŚAF Piastunki Gliwice I chcemy mieć wszystkie rocznik, aż po pierwszy zespół seniorski kobiet. Chłopcy, którzy nie trafią od nas do Piasta Gliwice, z którym mamy podpisaną umowę będą mogli kontynuować u nas grę w futsal. Współpracujemy także z Szkółką Bramkarską SALI oraz LONDON FC, klubem polonijnym w Anglii. Powoli będzie otwierane nasze boisko przy ul. Orkana I mamy nadzieję, stworzymy świetne miejsce do trenowania, ale nie tylko. Będzie to także przestrzeń na warsztaty dla zawodników I rodziców z psychologiem sportu, dietetykiem itp. Małymi krokami, ale systematycznie będziemy się rozwijać.

 

– Jak na pomysły reaguje Miasto Gliwice?

Dariusz Opoka: Mam nadzieję, że pozytywnie, środki na upowszechnianie sportu otrzymaliśmy, mam nadzieję, że następny krok będzie za chwilę. Myślę, że Referat Sportu także docenia naszą działalność, szczególnie, że to nie tylko treningi, ale także organizacja różnych turniejów rangi śląskiej czy ogólnopolskiej i do Gliwic zawitało dużo dzieci I młodzieży, którzy usłyszeli i zobaczyli jak u nas fajnie. Dobrze nam się współpracuje z Panem Dyrektorem Mazurem oraz pracownikami Miejskiego Zarządem Usług Komunalnych, tak samo z Panią  Łacecką z Centrum Kształcenia Ustawicznego I Zawodowego, z Panią Witkowską, Radnym Markiem Pszonakiem, Janem Pająkiem oraz Krystyną Sową, wspiera nasze działania Podokręg Zabrze, Piast Gliwice, stowarzyszenie “Brzezinka Razem”. Wspierają nas lokalne media jak InfoGliwice, Sport Gliwice, Nowiny Gliwickie oraz oczywiście HydeParkNews oraz Tylko Kobiecy Futbol. Wszystkim nalezą się podziękowania I cieszymy się, że podoba im się nasza działalność I że “kupili” nasz pozytywny pomysł na akademię. Nie chciałbym nikogo pominąć, są też trenerzy, członkowie zarządu, wolontariusze, rodzice, wychowawcy I psycholodzy sportu, dużo osób, z którymi robimy fajne rzeczy.

 

– Mówisz, że w Akademii mają trenować wszystkie roczniki dziewczyn, jak to wyglada na dziś. Co udało się już zrobić? Jesteś także członkiem wydziału Piłkarstwa Kobiecego Śląskiego ZPN, jak śląska kobieca piłka ?

Dariusz Opoka: Śląska piłka bardzo się rozwija, kiedyś było mało zespołów młodzieżowych. Obecnie prawie co tydzień możemy pojechać na turniej, gramy Ligę Orliczek. Nowy Wydział Pracuje od jesieni 2016 roku, wiec jest co robić, musimy się jeszcze zgrać, więcej popracować, “ogarnąć”. Śląska ma swoich przedstawicieli w rozgrywkach w każdej lidze na trawiastym boisku a także w hali. Fajnie zaczynają pracować kadry Śląska do lat 13 i 15. Natomiast jeszcze dużo pracy przed nami w Wydziale, tak samo jak w Akademii. Nasze dziewczyny zagrały eliminacjach MP do lat 13, awansowały do Śląskich Finałów Turnieju Tymbarka, obecnie dość mocno skupiamy się na młodzieżowych rocznikach, szczególnie U13 na dużym boisku oraz u14 na futsalu kobiet. Przed nami prestiżowy turniej “Młoda Kadra Czeka”, ostatnie trzy kolejki LIGI Orliczek, gdzie jesteśmy liderem tabeli, (w poprzednim roku zajęliśmy drugie miejsce). Oczywiście dużo treningów oraz zajęć w wakacje. Wszystkich serdecznie zapraszamy do nas !

 

 

Historia Śląskiej Akademii Futbolu

2012 – 2015 – prowadzenie zajęć piłkarskich dla dzieci przez Stowarzyszenie GTW (współwłaściciela Akademii, prowadzone pod nazwą GTW Gliwice)

 • Prowadzenie rekreacyjnych zajęć piłkarskich w ramach projektu „Dołącz do Gry”, „Orlik Campus”, „Drużyna Marzeń”, „Liga Piłkarska”
 • Wygranie turnieju II „Małe Euro” w Katowicach  – trenerzy Dariusz Opoka & Wojciech Kaczmarski / czerwiec 2012/
 • Awans z II miejsca z grup eliminacyjnej do Ogólnopolskich Finałów MMP U14 Chłopców w Futsalu – trener Wojciech Kaczmarski / luty 2013/
 • Udział w Ogólnopolskich Finałach MMP U18 Kobiet w Futsalu – awans do ćwierćfinałów, zajęcie 8 miejsca w kraju – trenerzy: Dariusz Opoka & Klaudia Nalepka / styczeń 2015 /
 • Udział w rozgrywkach II Ligi Futsalu w sezonie 20015/2016 pod nazwą GTW HydeParkNews Gliwice – 6 miejsce – trener Krzysztof Bochenek
 • Udział w Ekstralidze Futsalu Kobiet w sezonie 2015/2016 – 5 miejsce – trener Dariusz Opoka
 • Wygranie wszystkich meczów w eliminacjach i awans do Finałów MMP u18 chłopców, zajęcie miejsc 9-12 w finałach – trener Szymon Wesołowski /sezon 2015/2016 /

W roku 2015 GTW „HydeParkNews” „Domus” Łabędy oraz „Remedium” Pyskowice powołują klub o nazwie FC Pyskowice i rozpoczynają rozgrywki w I ogólnopolskiej lidze futsalu.

 

2016 – Zarząd Stowarzyszenia GTW podejmuje decyzję na wniosek Dariusza Opoki o powołaniu Śląskiej Akademii Futbolu, która będzie szkoliła dzieci i młodzież:

 

2016 rok: /najważniejsze wydarzenia/

 • Oficjalne powołanie i rejestracja Akademii u Prezydenta Miasta Gliwice, uzyskanie wpisu do ewidencji Klubów sportowych
 • powstanie grupy „Centrum” – grupy męskie i żeńskie
 • powstanie grupy „ŚAF Obro”. Grupa była pod naszymi skrzydłami do czerwca 2016 roku, od wakacji 2016 jest pod futsalowym Piastem Gliwice.
 • powstanie grupy „Łabędy” – grupy męskie i żeńskie
 • Udział w Finałach MMP u16 Kobiet – zajęcie 10. miejsca w kraju – trener Krzysztof Hulak /grudzień 2016/
 • Nawiązanie współpracy z Piast S.A, Szkółką Bramkarską „SALI”, Domem Aniołów Stróżów oraz CRDiM „Bumerang”
 • Współpraca z Radami Osiedla, Miastem Gliwice, MZUK, GCOP  w realizacji projektów społecznych – „Roześmiane Podwórka”, „Orlik Campus”, „Lato z MZUK 2016”, „Liga Piłkarska 2016 na Zatorzu”, „Turniej Dzikich Drużyn”.

 

2017 rok / najważniejsze wydarzenia/

 • Powstanie nowych grup w miastach ościennych – Chorzów, Katowice
 • Nawiązanie współpracy z London FC oraz Akademią Piłkarską „Młoda Gieksa”
 • Udział grupy dziewczyn w eliminacjach MMP u13 oraz awans do finałów Śląskich Turnieju Tymbarka u12 – trener Dariusz Opoka & Klaudia Nalepka
 • Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice za Debiut Roku dla ŚAF

 

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!