Train With Brain:  Trening siłowy u dzieci i młodzieży – tak czy nie?
Publicystyka

Train With Brain:  Trening siłowy u dzieci i młodzieży – tak czy nie?

 “Siła? Jak to siła? U dzieci?” – z takimi stwierdzeniami spotykamy się zawsze wtedy, kiedy w grę wchodzi temat przygotowania motorycznego i kształtowania siły u dzieci. W treningu specjalistycznym sprawa jest oczywista: SIŁA JEST POCHODNĄ WSZYSTKICH ZDOLNOŚCI MOTORYCZNYCH! Bez jej odpowiedniego poziomu nie jesteśmy w stanie, w odpowiedni i optymalny sposób przygotować zawodnika do obciążeń i wyzwań, jakie stawia przed nim trening i rywalizacja na najwyższym poziomie.

Skąd zatem wziąć odpowiedni poziom siły? Trzeba nad nim pracować długofalowo, myśleć perspektywicznie i w odpowiednim momencie rozwoju ontogenetycznego wprowadzać elementy treningu siłowego.

Trening siły to nie trening ze sztangą na plecach. Powstrzymując się przed wprowadzaniem elementów treningu siłowego nie wykorzystujemy maksymalnego potencjału zawodnika, naturalnego wspomagania w rozwoju siły – wyrzutu hormonów w okresie młodzieńczym oraz zdolności uczenia się ruchu w okresie dziecięcym.

Żeby w ogóle zacząć pracę nad siłą, trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać od samego początku. Jest kilka fundamentalnych zasad długofalowego rozwoju siły, o których musimy pamiętać jako trenerzy. Oto one:

1. Rozpocznij wcześnie od ćwiczeń z ciężarem własnego ciała
2. Wprowadzaj bezpieczne obciążenie (miękkie)
3. Stosuj systematyczne progresje
4. Wykorzystuj testy kwalifikujące do kolejnych etapów treningu siły

Największą przeszkodą w rozwoju zawodnika jesteśmy my sami – nasz brak wiedzy.

Zapraszamy na szkolenie: Przygotowanie motoryczne dzieci i młodzieży w piłce nożnej

Train With Brain 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!