Nauka u najlepszych
Ekstraliga Grają z TKF Polska Publicystyka

Nauka u najlepszych

Od 6 lutego miałem okazję gościć na stażu w klubie AIK SOLNA. W ciągu tygodnia miałem okazję obserwować treningi zespołów U19 i U18 oraz I zespół i U19 kobiet AIK Football Dam. Jadąc tam chciałem zgłębić metodologię pracy tych zespołów, ponieważ wcześniej dużo o niej słyszałem od mojego kolegi Lukasa Syberyjskiego, który jest tam na co dzień trenerem grupy U19. Od pierwszego dnia byłem bardzo zajęty tym, co działo się w klubie. Analizy meczów, spotkania z trenerami oraz treningi pochłaniały znaczną część dnia. Niesamowitym doświadczeniem było dla mnie obserwacja treningów kobiet. Nie ukrywam, że wymiana poglądów oraz wiedzy przyniosła mi dużo korzyści. Zespół AIK Football Dam jest drużyną, która ma aspirację do awansu do najwyższej ligi w kraju. Od półtora roku mają nowego trenera (Christer Lundil), który podobnie jak ja, nigdy wcześniej nie miał okazji pracować z kobietami. Rozmawialiśmy bardzo długo na temat treningu kobiet oraz czynników zewnętrznych jakie mają wpływ na nasze zespoły.

Cały sztab okazał się bardzo gościnny. Po trzech dniach nawet samotnie poprowadziłem część treningu dla części zespołu, zgodnie z metodologią treningu jaki stosujemy w AZS-ie Wrocław. Było to jedno z ciekawszych trenerskich zadań, jakie do tej pory w swojej pracy wykonywałem. Mimo, iż zespół jest w 2 lidze szwedzkiej, to z powodzeniem mógłby grać w najwyższej lidze. Bardzo duże zaangażowanie oraz chęć rozwoju każdego dnia jakie zaobserwowałem u dziewczyn, zrobiło na mnie duże wrażenie, czyli to co cechuje najlepszych. Świetny napis widnieje w szatni dziewczyn: If you will train hard, you’ll not only be hard, you’ll be hard to beat!”.

Nie zgodzę się z powszechną opinią, że za granicą są o niebo lepsze warunki do pracy. Oczywiście, jeśli chodzi o ilość boisk to nie mamy póki co konkurować, ale zawodniczki są tam podobne do naszych. Warunki pogodowe również nie były najłatwiejsze (-7 stopni) i nie stanowią okazji do wymówek. Wszędzie możemy poprawiać grę swoich drużyn, a to co wynosimy ze stażów, powinniśmy przekazywać naszym zawodniczkom. Było dużo rzeczy z którymi się zgadzam, parę których bym nie wprowadził na polski grunt, ale na pewno wyjazd pokazał mi, jak bardzo profesjonalnie można pracować z kobietami. W każdych warunkach!

Radosław Bella

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!