Train With Brain: POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
Publicystyka

Train With Brain: POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Foto. trainwithbrain.eu

 „Jeśli myślisz, że potrafisz, czy też myślisz, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację”. Henry Ford jest idealnym przykładem człowieka wytrwale dążącego do realizacji marzeń i osiągania celów, który nieustannie żył przekonaniem, że wszystko jest możliwe.

Te słowa potwierdzają jeden z przykładów tego, jak mocno poczucie własnej wartości decyduje o naszym życiu, osiąganych wynikach w biznesie, relacjach z innym czy realizacji postawionych sobie celów. Aby lepiej zrozumieć i nauczyć się tej jednej z najważniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie, musisz zrozumieć i wcielić w życie kilka fundamentalnych zasad.

PEWNOŚĆ SIEBIE NIE JEST DAREM, PRACUJEMY NAD NIĄ CAŁE ŻYCIE

 Uświadomienie i zrozumienie tego czym jest pewność siebie, to pierwszy krok w kierunku jej urzeczywistnienia i wcielenia w życie. Od momentu narodzin stale kształtujemy siebie, nasze doświadczenia, poglądy czy przekonania. To, jakie informacje zwrotne będziemy przyswajać, a jakie odrzucać, jaki poziom kompetencji i umiejętności zyskamy i to, jakimi osobami będziemy się otaczać, będzie wpływało na to, jak będziemy postrzegać siebie samych. Mówi się, że jesteśmy uśrednieniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Jeżeli włożymy do akwarium rybę, która w naturalnych warunkach urasta do ogromnych rozmiarów, nie możemy oczekiwać, że wyhodujemy olbrzyma, bo nie może ona urosnąć większa niż środowisko, w którym się znajduje. To samo dzieje się z nami. Jeżeli znajdujemy się w miejscu lub środowisku za ciasnym, to ono automatycznie zahamuje nasze procesy wzrostu. By stale móc się rozwijać potrzebujesz większego akwarium. „Wolę równać do najlepszych i się wstydzić, niż być podziwiany przez głupców”. To od nas zależy dobór środowiska w jakim chcemy przebywać, a każde nasze działanie jest pracą nad kształtowaniem poczucia własnej wartości.

ZMIEŃ PRZEKONANIA

Gdybyśmy prześledzili biografie ludzi, którzy odnieśli sukces w różnych dziedzinach życia, to w 99,9% przypadków odkrylibyśmy, że łączy ich jedna rzecz – głęboka wiara, przekonanie i pewność przez całe ich życie, że ten sukces osiągną. Wyobraź sobie, że masz możliwość wejścia do miejsca skąd możesz zabrać i wgrać do głowy jak program komputerowy jedno przekonanie. Co by to było? Jeżeli wybrałeś opcje z napisem „Mogę wszystko!”, dokonałeś najlepszego z możliwych wyborów. Teraz pozostaje Ci tylko zaktualizować swój system i zainstalować nowe oprogramowanie. Pewność siebie, czy inaczej poczucie własnej wartości to nic innego jak przekonanie o tym, jaki jesteś, jak wygląda twój świat i jakie jest to, co oferujesz innym. Im mocniejszy fundament twoich przekonań, tym efektywniejsze będzie twoje życie, relacje i działanie.

Przekonanie to subiektywna opinia wyrażana na temat tego, czy uda nam się osiągnąć dane założenie, czy nie, czy w danej sytuacji podejmiemy odpowiednie lub błędne działania i zachowania. Z przekonaniem jest tak, jakbyśmy nosili różowe okulary i byli całkowicie pewni oraz przekonywali innych o tym, że świat jest różowy. Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że twoje przekonania nie potrzebują elektoratu i poparcia innych. Obronią się same, bo są po prostu twoje!

UCZ SIĘ NA BŁĘDACH

Podstawowym elementem koniecznym w osiągnięciu szeroko pojętego sukcesu jest nauka. Nauka oparta na wyciąganiu wniosków i budowaniu odpowiednich wzorców zachowań w danej sytuacji, czyli doświadczeń. Od nas zależy to, jaką rolę odegramy w danej sytuacji – ofiary czy ucznia. Ofiara szuka usprawiedliwienia lub obwinia się za zaistniałą sytuację, nie skupiając się na tym, co może z niej wynieść i poprawić. Uczeń natomiast wyciąga wnioski, pracuje z daną sytuacją, by znaleźć rozwiązanie, buduje doświadczenia i nie boi się odkrywać i dotykać spraw trudnych tylko dlatego, że szuka rozwiązania. Od nas zależy jaką rolę odegramy w starciu z problemem. Jeżeli chcesz zwyciężać, to musisz nauczyć się przegrywać. Nie narzekaj, ze idziesz pod górę, skoro chcesz wejść na szczyt! To twoje błędy i porażki są najlepszym nauczycielem, jednak aby tak było musisz przybrać postawę ucznia.

SELEKCJONUJ FEEDBACK

Bullshit (z ang. głupie gadanie, bzdury) to rzecz, która towarzyszy nam przy okazji każdego podejmowanego przez nas działania. Rady, opinie oraz wszelkie informacje dotyczące tego jak będzie, co „na pewno” się wydarzy, nie mają żadnych merytorycznych podstaw, nie są oparte na faktach, a jedynie stanowią czyjąś opinię. Generalizują, katastrofizują oraz wyolbrzymiają lub pomniejszają rzeczywistość; przede wszystkim budzą lęk i hamują działania, rodzą negatywne emocje, którym łatwo ulec. Takie opinie to główny czynnik obniżający poczucie własnej wartości. Stare przysłowie mówi, że jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. Im bardziej otacza Cię bullshit, tym bardziej ulegasz jego wpływom. Dokonuj selekcji informacji i wybieraj tylko te, które dają Ci coś co będziesz mógł wykorzystać.AUTOR: WALDEMAR WARCHOŁ

trainwithbrain.eu

TRENER MENTALNY
TRENER PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO
TRENER PIŁKI NOŻNEJ

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!