Jak przebiegło seminarium „Psychologia w Piłce Nożnej Kobiet”?
Grają z TKF Marek Dragosz przedstawia Publicystyka

Jak przebiegło seminarium „Psychologia w Piłce Nożnej Kobiet”?

 Keepeers Foundation i PZPN zorganizował po raz kolejny seminarium dla trenerów „Psychologia w Piłce Nożnej Kobiet” , które odbyło się 12 grudnia w Warszawie na obiektach Uniwersytetu SWPS.
Seminarium podzielone było na dwie części. W pierwszej, warsztatowej swoją wiedzą dzielili się: Nina Patalon selekcjoner reprezentacji Polski U-17, która mówiła o określeniu potencjału mentalnego wyjściowego zawodniczki oraz o budowaniu relacji oraz właściwej komunikacji w zespole; temat warsztatu prowadzonego przez Tomasza Kuracha – uznanego psychologa sportu to „Wzrastam dzięki Wsparciu. Model i7W w codziennej praktyce trenerskiej”; Jolanta Kobylińska – trener przygotowania mentalnego w kobiecych reprezentacjach Polski U-15 i U-17 poświęciła swoje ćwiczenia na strefę komfortu czyli na „każdy ma to, na co się odważy. W świecie księżniczek odważ się być Lordem Vaderem„; o samoświadomości jako ścieżce rozwoju trenera traktowały zajęcia Grzegorza Więcława, psychologa współpracującego z wieloma sportowcami, trenerami i nauczycielami; Natalia Koperska, specjalistka treningu mentalnego zajęła się budowaniem zwycięskiego zespołu jako elementem treningu sportowego; Marek Dragosz trener reprezentacji Polski AMP Futbol przedstawił dwoje doświadczenia związane z koncentracją w piłce nożnej, głównie oparte o pozycję bramkarza.
Popołudniową część stanowiły panel dyskusyjny oraz dwa wykłady. Pierwszy z nich poprowadziła Afke van de Wouw psycholog sportu w Vitesse Arnhem, w którym odpowiada głównie za coaching młodych trenerów. Drugi pozwolił aby spojrzeć na wiele aspektów pracy z piłkarkami oczyma trenera, zawodniczki i psychologa sportowego. Wzięli w nim udział zawodniczka Górnika Łęczna Emilia Zdunek, Paweł Habrat – psycholog o ogromnym doświadczeniu oraz selekcjoner kobiecego zespołu narodowego Miłosz Stępiński. W zgodnej opinii uczestników ten unikalny sposób przedstawienia zagadnień futbolu i psychologii był „strzałem w dziesiątkę”. Sporo ciekawych dyskusji prowadzono także w czasie kończącego seminarium panelu dyskusyjnego z udziałem selekcjonerów – Niny Patalon, Miłosza Stępińskiego i Marcina Kasprowicza.
W seminarium wzięło udział 85 osób, w tym przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Dochód z grudniowego seminarium trafi do Laury Jasiny z Cieszyna. Laura urodziła się 5 i pół roku temu z otwartą przepukliną oponowo-rdzeniową w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Następstwem tych wad jest niedowład kończyn dolnych oraz pęcherz neurogenny.

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!