Mariola Panasiuk jest w ekstraligowym Górniku Łęczna człowiekiem instytucją. Obecnie zajmuje się promocją i reklamą. A klub piłki nożnej kobiet z powodzeniem występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej.
– Czym zajmujesz się w klubie?
– Dziesięć lat byłam zawodniczką, a zarazem kapitanem GKS „GÓRNIK” ŁĘCZNA. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim do marca. Od dwóch i pół roku pracuję w klubie w dziale marketingu i reklamy. Prowadzę klubowy sklepik, promuję Nasze sekcje klubowe (piłka nożna kobiet, MMA , tenis i zapasy).
– Czy klub, chodzi o kobiety, to wyłącznie trawa, czy także futsal?
– Wyłącznie trawa.
– Czy uprawnione jest stwierdzenie, że piłka nożna kobiet zaistniała w Łęcznej z chwilą powstania kopalni?
– Kopalnia powstała wiele lat wcześniej, a nasza sekcja kobiet powstała w 2001 roku.
– Jakie były początki powstania klubu ?
– Pierwszy trening odbył się 15 lat temu , było na nim ponad 50 dziewcząt, a pierwszym trenerem był Janusz Mieczkowski. Z tygodnia na tydzień dziewczyn było coraz to mniej i po pewnym czasie zostały najbardziej wytrwałe łęczynianki. Trzeba podkreślić i pogratulować naszej piłkarce Dominice Kwietniewskiej która jako jedyna jest od początku założenia sekcji aż po dzisiejszy dzień.
– Czy macie drużyny młodzieżowe?
– W sierpni 2016 roku rozpoczęliśmy pracę z dwiema grupami młodzieżowymi
– Największe osiągnięcia klubu.?
– W ciągu piętnastu lat istnienia naszej sekcji udało nam się dwukrotnie zakwalifikować do finału Pucharu Polski i trzykrotnie kończyć ligowy sezon na drugim stopniu podium, ale naszym głównym celem na przyszłość jest wywalczenie Mistrzostwa Polski.
– Najbardziej znane nazwiska zawodniczek, działaczy. Obecnych i poprzednich
– W barwach GKS Górnik Łęczna grały i grają piłkarki doskonale znane wszystkim kibicom piłki nożnej w wykonaniu pań. Zawodniczki które były: Katarzyna Kiedrzynek, Anna Żelazko, Katarzyna Daleszczyk, Agata Guściora, Natalia Chudzik. Z obecnych : Ewelina Kamczyk, Anna Sznyrowska, Emilia Zdunek, Natasza Górnicka, Gabriela Grzywińska, to tylko niektóre z nich, ale bardzo trudno było by wymienić wszystkie. Najmłodsze nasze zawodniczki które grają w kadrze i drzemie w nich wielki potencjał są również coraz bardziej rozpoznawalne tj. Weronika Zawistowska, Kasandra Parczewska czy Agnieszka Jędrzejewicz.
– Ocena piłki kobiecej, futsalu w kraju. Blaski i cienie.
– Każdy klub działający w kobiecym futbolu ma swoje atuty i minusy, z którymi musi się mierzyć, ale my staramy się patrzeć głównie na siebie i rozwijać wewnątrz naszej grupy.
– Jak powinien być zorganizowany klub aby grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy wystarczą tylko pieniądze?
– Z całą pewnością stabilna sytuacja finansowa jest bardzo ważna w poprawnym funkcjonowaniu klubu, jednak równie ważne są wiedza i doświadczenie osób zarządzających.
– Rola reklamy i marketingu w działalności klubu.
– Reklama i promocja to dziedziny mocno zaniedbane w naszym środowisku. My dostrzegamy potencjał jaki daje internet i z każdym miesiącem staramy się usprawniać nasze działania. Prowadzimy sklepik klubowy, nasze Górniczki rozpoczęły wiele wizytacji w przedszkolach i biorą udział w różnych akcjach, gdzie odbiło się to sporym echem, gdyż dostajemy co chwilę kolejne zaproszenia. Piłka kobieca jest nadal w cieniu i potrzebne są spore środki finansowe aby na poziomie szerzyć i promować piłkę żeńską.
– Należy więc życzyć upragnionego mistrzostwa.
Rozmawiał Jacek Piotrowski