#U20WWC : Skarb Kibica – grupa B
Mundial Publicystyka Świat

#U20WWC : Skarb Kibica – grupa B

foto. FIFA

Grupa B 

  • Hiszpania (ESP) – Nie licząc dwóch debiutujacych na tym turnieju zespołów, to jest gospodyń PNG oraz Wenuzueli, to właśnie Hiszpanii przyszło najdłużej czekać na powrót do MŚ U-20 – aż 12 lat. W 2004 roku w Tajlandii La Roja nie wyszły z grupy. Tym razem Hiszpanki przywiozły kadrę opartą w dużej mierze na srebrnych medalistkach z 2014 roku  z turnieju MŚ U-17 w Kostaryce, w którym to zespole dodatkowo część zawodniczek posiada też na swoim koncie doświadczenie oraz medale z trzech ostatnich mistrzostw Europy, zakończonych przez La Roja każdorazowo zdobyciem tytułu wicemistrzyń Europy U-19.   

Zawodniczka warta uwagi: 19 letnia pomocnik #7 Nahikari Garcia (Real Sociedad San Sebastian) mająca już w tak młodym wieku 5 finałów wielkich imprez na swoim koncie (raz MŚ i cztery ME) oraz liczbę 47 meczy rozegranych w reprezentacjach U17 i U19 z łącznie 35 strzelonymi tam bramkami. 

Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888597/players.html

 

  • Kanada (CAN) – Popularne Canucks, dwukrotne gospodynie tych mistrzostw, które za wyjątkiem 2010 roku uczestniczyły we wszystkich pozostałych odsłonach tego turnieju, najepsze swoje wyniki osiągały jednak tylko w zawodach rozgrywanych na własnej ziemi. W inauguracyjnym turnieju z 2002 roku Kanadyjki dotarły do finału –  przegrywając tam w dogrywce z drużyną USA. Przed dwoma laty zaś uległy w ćwierćfinale Niemkom – późniejszym mistrzyniom. I choć w mistrzostwach CONCACAF U-20 (będących zarazem turniejem kwalifikacyjnym MŚ) Kandyjki w 5 meczach straciły tylko jedną bramkę – w finale z drużyną USA, to już w ostatnim swoim meczu testowym rozegranym w tym tygodniu przeciwko ekipie z Francji, Canucks przegrały 0-2.


Zawodniczka warta uwagi: 19 letnia napastnik #7 Marie Levasseur (University of Memphis) mająca na koncie 4 gole w trzech meczach rozegranych na MŚ u-17 w Kostaryce przed dwoma laty oraz dwa występy w kadrze seniorskiej Kanady. 

Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888633/players.html

  • Japonia (JPN) – Young Nadeshiko swój najwiekszy sukces na MŚ U-20 osiągnęły na własnej ziemi w 2012 roku pokonując w meczu o brązowy medal zespół z Nigerii. Uczestniczki czterech edycji tej imprezy sprawiły za to niemiłą niespodzinkę swoim kibicom, nie awansując przed dwoma laty do turnieju rozgrywanego w Kanadzie. Dziś Japonki wracają, prowadzone przez Asako Takemoto Takakurę – od 2012 roku nie przerwanie najlepszą trener kobiecej piłki w Azji z drużyną naszpikowaną młodymi talentami Nadeshiko League, opartą na zawodniczkach grających ze sobą od ponad trzech lat, które począwszy od 2013 roku zdobyły kolejno puchary Mistrzostw Azji U-16, MŚ U-17 w Kostaryce w 2014 roku oraz Mistrzostw Azji U-19 rozgrywanych w roku zeszłym. Do tych sukcesów warto doliczyć osatnie wygrane w spotkniach towarzyskich w maju z ekipami Papui NG 10-0 i USA 5-0 oraz w ostatnim spotkaniu testowym w połowie sierpnia z druzyną z Niemiec 1-0.

Zawodniczki warte uwagi: 19 letnia pomocnik #7 Hina Sugita (INAC Kobe Leonessa) zdobywczyni złotej piłki MŚ U-17 w Kostaryce, 19 letnia pomocnik #8 Yui Hasegawa (NTV Beleza) zdobywczyni srebrnej piłki MŚ U-17 w Kostaryce, oraz 20 letnia napastnik #10 Yuka Momiki (NTV Beleza) najlepsza snajperka klubu obecnych Mistrzyń Japonii.

Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888600/players.html

 

  • Nigeria (NGA) – okrzyknięta rewalacją poprzednich zawodów, uczestniczki wszystkich edycji MŚ U-20, w ostatnich latach piłkarki Afrykańskiego Giganta trzykrotnie pod rząd osiągały półfinały tychże mistrzostw –  dwukrotnie kończąc je na drugim miejscu. Dwukrotnie przegrywając w finale z Niemkami. W ostatnich dwóch edycjach turnieju łącznie dwie Nigeryjki mają na koncie hattrick. Dwie najszybciej strzelone bramki w historii tych mistrzostw należą właśnie do drużyny Falconets w dodatku obie zostały zdobyte dwa lata temu na turnieju w Kanadzie przeciwko dwóm różnym zespołom – Courtney Dike w 14 sekundzie unieszczęśliwiła Koreę Południową a Asistat Oshoala w 31 sekundzie Nową Zelandię. Ostatni rozegrany przez Afrykanki mecz na MŚ ma numer dwieście dwanaście. W turnieju kwalifikacyjnym Nigeria wywalczyła awans na rozpoczynające się właśnie mistrzostwa pokonując w dwumeczu zespół RPA różnicą dwóch bramek. I jak tu nie wierzyć w „czarną magię”


Zawodniczka warta uwagi: 19 letnia napastnik #9 Chinwendu Ihezuo (BIIK Kazygurt) królowa strzelczyń turnieju kwalifikacyjnego, posiadająca również całkiem pokaźną liczbę 16 bramek strzelonych  w 20 wystepach dla swojego klubu.

Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888630/players.html

Rob Mikalski

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!