#U20WWC : Skarb kibica – grupa A
Mundial Publicystyka Świat

#U20WWC : Skarb kibica – grupa A

foto. FIFA

Grupa A

  • Papua Nowa Gwinea (PNG) – gospodynie mistrzostw, debiutant, zespół który poza występami na Młodzieżowej Olimpiadzie w 2010 i 2014 (odpowiednio zajęte 6 i 5 miejsce) nie brał nigdy udziału w żadnym innym turnieju FIFA. W maju tego roku PNG uległa zespołom z USA i Japonii – obu różnicą 10 bramek, w organizowanym przez siebie towarzyskim mini turnieju. Grająca ze sobą ledwie 6 miesięcy w obecnym składzie kadra Papuasek w meczu testowym w tym tygodniu uległa również ekipie sąsiadek z Nowej Zelandii 0-8, potwierdzając niejako, iż w grupie będą dostarczać jedynie punktów a zbierać co najwyżej doświadczenie.

Zawodniczka warta uwagi: 20 letnia pomocnik #6 Yvonne Gabong testowana m.in w Bayernie Monachium.
Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1893082/players.html

 

  • Brazylia (BRA) – Brazylijki są jedną z czterech ekip (obok Niemiec, Nigerii i USA) która brała udział we wszystkich odsłonach tego turnieju. Jednakże od czasu osiągnięcia trzech półfinałów i jednego ćwierćfinału w pierwszych czterech edycjach mistrzostw, A Canarinhas każdorazowo kończyły swoją przygodę w ostatnich trzech turniejach na fazie grupowej – zaliczywszy w tym czasie tylko 1 wygraną (w 2010), 4 remisy i 4 porażki. W finałowej rundzie turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w zeszłym roku Brazylia zapewniła sobie awans na te mistrzostwa z pierwszego co prawda miejsca jednakże po dwóch bezbramkowych remisach (Venezuela, Kolumbia) i jednej tylko wygranej 3-1 z Argentyną. W ostatnim testowym meczu przed turniejem w połowie września A Canarinhas przegrały w Anglii 1-0.

Zawodniczka warta uwagi: 19 letnia pomocnik #8 Gabi Nunes (Corinthians Osasco Audax) 14 występów i 8 goli w młodzieżowych barwach plus 16 bramek w tym sezonie dla swojego klubu.
Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888622/players.html

  • Szwecja (SWE) – Choć być może trudno w to uwierzyć ale będzie to dopiero drugi występ ekipy Trzech Koron na MŚ w tej kategorii wiekowej. W swoim pierwszym turnieju w 2010 roku, Szwedki po wygraniu grupy odpadły w ćwierćfinale z Kolumbią. Tym razem drużyna ze Szwecji jest nie tylko faworytem swojej grupy, lecz rówocześnie będąc Mistrzyniami Europy U-19 – turnieju w którym pokonały w półfinale Niemki a w finale Hiszpanię – zostaje automatycznie poważnym kandydatem do finałowej czwórki. W ostatnim teście przed mundialem rozegranym w zeszłym miesiącu Szwedki zdecydowanie pokonały silną Norwegię 2-1 zaliczając przy tym naprawdę dobry mecz.

Zawadniczka warta uwagi: 20 letnia napastnik #9 Stina Blackstenius (Linköping) vice-królowa szwedzkiej ligi – 19 bramek w tym sezonie oraz wschodząca gwiazda seniorskiej reprezentacji w dodatku mająca już na koncie parę goli i srebrny medal olimpijski.
Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888599/players.html

  • Korea Północna (DPK) – Chollima zadebiutowały na MŚ U-20 podczas ich trzeciej edycji w 2006 roku…przy okazji je wygrywając. Od tamtego czasu wystepowały w każdej kolejnej edycji tej imprezy, zajmując kolejno drugie miejsce, zaliczając dwa ćwierćfinały oraz 4 miejsce na ostatnich mistrzostwach w 2014 w Kanadzie. Do tej pory Koreanki z Północy pozostają jedyną drużyną która złamała duopol Niemiec i USA na zdobywanie pucharów MŚ U-20 (obie te druzyny mają po trzy). W mistrzostwach Azji u-19 – będących zarazem turniejem kwalifikacyjnym do MŚ, Koreanki z Północy uległy w finale Japonii dopiero po rzutach karnych, zwyciężając uprzednio nad swoimi „siostrami” z Południa oraz ekipą z Chin. Po sukcesie w zeszłym miesiącu kadry U-17 w Jordanii, Koreanki mogą chcieć powtórzyć ów wyczyn i zdobyć drugi puchar do pary.

Zawodniczki warte uwagi: 20 letnia napastnik #10 Ri Un Sim (April 25 Sports Team) królowa strzelczyń ostatnich Mistrzostw Azji U-19, oraz królowa strzelczyń MŚ U-17 z 2012 roku, mająca na swoim koncie trzy trafienia na ostatnim turnieju MŚ U-20 w Kanadzie w 2014.
Skład: http://www.fifa.com/u20womensworldcup/teams/team=1888609/players.html

 

Rob Mikalski

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!