#DTS „Ustawienie środkowego obrońcy w defensywie”
Grają z TKF Polska Publicystyka

#DTS „Ustawienie środkowego obrońcy w defensywie”

​  

foto. Adam Murzański

  Jednym z podstawowych działań obrońcy – niestety często zapominanym w szkoleniu – jest ustawienie się i praca nóg w obronie.

Wielu defensorów często, gra „na wyprostowanych nogach” i porusza się PLECAMI DO WŁASNEJ BRAMKI! Taka postawa nie pozwala zawodnikowi dynamicznie wystartować w żadnym kierunku. Zgodnie z zasadami ludzkiej biomechaniki, jeżeli chcesz wystartować z miejsca musisz najpierw przenieść środek ciężkości poza ciało i ugiąć nogi w stawach kończyn dolnych. Stojąc wyprostowanym – to niemożliwe! Pomijając takie elementy jak postrzeganie, antycypacja, szybkość i jakość podejmowania decyzji, które również zabierają czas, jeżeli dołączymy do tego jeszcze stratę czasu związaną z ugięciem nóg, wychyleniem korpusu w zamierzonym kierunku i odbicie okazuje się, że obrońca w swoich działaniach często będzie w stosunku do napastnika SPÓŻNIONY. Złą i Prawidłową postawę obrońcy przedstawia ryc. 1. 

foto. sportsgraphics.com

PROŚBA – Zwracajcie uwagę zawodniczkom / zawodnikom, by w momencie gdy piłka jest w grze pracowali na ugiętych kolanach i pozycji półotwartej (tzw. bokserskiej). To ustawienie jest dynamiczne i pozwala szybko wystartować i wyhamować w kierunku „wertykalnym” (do przodu / do tyłu).PROPOZYCJA – Na koniec jak zawsze przykładowe środki treningowe.

grafika. PZPN
grafika. PZPN

Miłosz Stępiński 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: