#DTS #6 – Krycie w polu karnym przy wrzutkach
Polska Publicystyka Reprezentacje

#DTS #6 – Krycie w polu karnym przy wrzutkach

foto. Adam Murzański

 Jest wiele rzeczy, które nie potrafię wytłumaczyć – np. dlaczego wędkarze chodzą w moro? Dzisiaj jednak zastanowimy się wspólnie nad tym, dlaczego nasi obrońcy / obrończynie wolą kryć w polu karnym powietrze a nie przeciwnika? 

Kiedyś, gdy obowiązywało krycie „każdy swego” w obronie – w polu karnym kryto indywidualnie. Gdy rozpowszechniła się obrona strefowa – obrońcy zaczęli iść na łatwiznę i wyszli z założenia, że jak się ustawi 3-4 w linii w polu karnym to piłka sama spadnie na głowę. To zupełnie niezrozumiałe i bardzo kosztowne. Niejaki Sekulski potrafi to wykorzystać do bólu. Choćby w „szesnastce” stało 5 obrońców w linii – on po prostu wbiega między nich i wie, że ten przed nim będzie myślał, że przejmie go ten za nim, a ten za nim odwrotnie i … w efekcie jest 2-3 obrońców, jeden sprytny napastnik i bramka. Najlepsze są potem te głupawe spojrzenia obrońców po sobie, z wypisanym na twarzy pytaniem – kto go krył? Zostawmy to i zastanówmy się jak to naprawić? 
Rozwiązanie jest banalnie proste – trzeba kryć przeciwnika „koszula w koszule” a nie powietrze . W swojej pracy tego typu sytuacje dziele na dwie fazy: 1/ przygotowawcza (przed wrzutką) wtedy obrońcy wchodzą w światło bramki, wyłapują przeciwników, ustawiają się między nimi a bramką i „opuszczają szlabany” (ręka w dół – by nie uciekł za plecy). 2/ wykonawcza (w czasie wrzutki) wtedy obrońcy walczą z atakującymi o pozycję i albo wygrywają głowę, albo w kontakcie „bark w bark” wytracają z równowagi i uniemożliwiają oddanie czystego strzału.  
PROŚBA – Zwracajcie uwagę zawodniczkom / zawodnikom, by w polu karnym kryli przeciwników, a nie powietrze. Aby skutecznie „wyłapać” przeciwników, którzy często rotują i wbiegają na 2 tempa z różnych kierunków, TRZEBA TO ZROBIĆ PRZED WRZUTKĄ (hasło „kontakt”), a NIE W TRAKCIE, BO WTEDY JEST JUŻ ZA PÓŹNO. Obrońca musi zawsze być między przeciwnikiem a bramką – bliżej piłki, niż atakujący. 
PROPOZYCJA – Na koniec jak zawsze przykładowe środki treningowe.  


Dziękuję i zapraszam na DTS cz. 7, pt. „Za piłką czy za przeciwnikiem”.

Miłosz Stępiński 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: