Podsumowanie seminarium ‘Przygotowanie fizycznie w kobiecym futbolu’
Grają z TKF Marek Dragosz przedstawia Polska Publicystyka

Podsumowanie seminarium ‘Przygotowanie fizycznie w kobiecym futbolu’


  ​Leicester City, Ajax Amsterdam i oczywiście reprezentacja Polski – osobistości pracujące w takich miejscach mogli podpatrywać niedawno uczestnicy seminarium, które odbyło się na obiektach Centrum Konferencyjnego i Centrum Futbolu Warszawianka.  

 Już po raz piąty w stolicy spotkali się szkoleniowcy pracujący z kobietami. Na zorganizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej, Keepers Foundation i Football Academy szkolenie poświęcone przygotowaniu fizycznemu w kobiecym futbolu przybyła rekordowa liczba uczestników – wykłady i zajęcia praktyczne obserwowała blisko setka trenerów.

To była kolejna okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym futbolu. Gerôme Henrionnet były trener takich żeńskich zespołów jak AS Nancy, FC Metz czy AS Algrange, aktualnie wdrażający system szkolenia w FC Jeunesse Junglinster na pograniczu Francji i Luksemburga przedstawił ogrom zagadnień dotyczących treningu eksplozywności. To pierwszy raz gdy słuchacze cyklicznych seminariów korzystali z francuskich doświadczeń.

Szkoleniowiec bramkarek Ajaxu Amsterdam Kees Kalk zaprezentował jak doskonalić budowanie akcji z golkiperem i pokazał nieco inne spojrzenie na jego specyfikę treningu i rolę w zespole oraz drogi, które pozwalają na dbałość o rozwój zawodniczki grającej na tej pozycji. Niezwykle doświadczony trener mówił:

  “To unikalne szkolenie na skalę europejską. Świetnie, że mogę tu być bo wszyscy wzajemnie możemy się od siebie uczyć. Niesamowite jest także to, że poprzez ten czas możemy pomagać choremu dziecku.” 

Holender przekazał na aukcję wspierającą dochód z seminarium koszulkę z podpisami wszystkich zawodniczek klubu z Amsterdamu.

Licytuj TUTAJ 

Postać nietuzinkowa w czasie seminarium to Sam Winch – główny trener Leicester City FC Ladies. Korzystając ze swoich kompetencji nabytych w Australii i Anglii zaprezentował przygotowanie do sesji treningowej o wysokiej intensywności poprzez cztery specyficzne bloki rozgrzewki a w teorii całosezonowy program przygotowania fizycznego w jego klubie.

Z kolei klasą samą w sobie były zajęcia dotyczące szybkości działań techniczno-taktycznych prowadzone przez selekcjonera reprezentacji Polski Miłosza Stępińskiego i jego asystenta Daniela Wojtasza oraz Marcina Kasprowicza, trenera zespołu do lat 19. Sternik polskiej kadry kobiet wyczerpująco opowiedział również o modelu gry reprezentacji polski kobiet A i projekcie profilowania motorycznego zawodniczek. Oto co po seminarium mówił szef polskiej kadry: 

– “Z racji swoich obowiązków często bywam na konferencjach szkoleniowych. Po raz pierwszy w życiu miałem okazję być na konferencji dotyczącej piłkarstwa kobiecego i przyznam szczerze, że poziom wykładów był wysoki – porównywalny lub nawet lepszy niż na niektórych męskich kursokonferencjach!”

Co wyróżniło to seminarium? W zgodnej opinii uczestników każdy z prelegentów z wielką troską wypowiadał się na temat detali i zwracał uwagę na bezwzględną konieczność dbałości o nie. To właśnie te szczegóły decydują o wartości treningu, o postępach zawodniczek, o prawidłowej realizacji planów szkoleniowych i wreszcie o powodzeniu akcji w meczu a nawet o rozwoju klubu.

Tłumaczeniem z języka angielskiego i opieką merytoryczną po raz kolejny otoczył uczestników Rafał Ulatowski, szef akademii Lecha Poznań, a w zakresie interpretacji zagadnień francuskojęzycznych wsparł szkolenie Rafał Dębiński z redakcji Canal+. 

Słowa uznania – po raz kolejny – należą się również zawodniczkom MUKS Praga Warszawa, które pod opieką trenera Marka Anglarta prezentowały ćwiczenia w części praktycznej. Młode piłkarki były pod wielkim wrażeniem kilkugodzinnej pracy z prelegentami i w ich zgodnej opinii było to świetne przeżycie i doświadczenie.

Dochód z seminarium przeznaczony został na potrzeby bardzo kosztownej terapii 2-letniej Bianki Drewnowskiej, u której wykryto nowotwór złośliwy. Siatkówczak zaatakował oba oczka a szansą na uratowanie wzroku – choć częściowe – jest leczenie w klinice w Nowym Jorku. 

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!