NGP » Drugi sezon Poznańskiej Ligi Orliczek za nami
Grają z TKF Polska Publicystyka

NGP » Drugi sezon Poznańskiej Ligi Orliczek za nami

Zwycięstwem zespołu Uniwersytet Futbolu Poznań zakończyła się rywalizacji w Poznańskiej Lidze Orliczek 2015/2016. Drugie miejsce wywalczyła Kotwica Kórnik, a brązowe medale powędrowały do Szkoły Podstawowej nr 45 w Poznaniu. Tytuł królowej strzelczyń zdobyła Dobrosława Skorupska mająca na koncie aż 29 bramek. Patronem medialnym rozgrywek jest dwutygodnik Nasz Głos Poznański.

image
foto. Nasz Głos Poznański

Poznańska Liga Orliczek to jedyny tego typu projekt w Polsce, który został zainaugurowany w 2014 roku dzięki zaangażowaniu dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania dr Ewy Bąk, trenera żeńskiej reprezentacji Polski w futsalu Wojciecha Weissa oraz trener młodzieżowej reprezentacji Polski Niny Patalon. Tegoroczna edycja zgromadziła jeszcze więcej zawodniczek i 10 najlepszych zespołów z powiatu poznańskiego oraz gościnie UKS PS Gniezno.

Zespoły najpierw rozegrały spotkania w rundzie jesiennej, a przed rundą wiosenną rywalizowały ze sobą w dwóch turniejach: Mikołajkowym Turnieju Orliczek i Gwiazdkowym Turnieju Orliczek. Mistrzem jesieni okazała się drużyna UKS PS Gniezno, ale wiosną inicjatywę przejęły zespoły Uniwersytetu Futbolu Poznań, Kotwicy Kórnik i Szkoła Podstawowa nr 45. Ponadto po słabym początku sezonu kolejne zwycięstwa zaczęła zaliczać reprezentacja Gminy Dopiewo broniąca mistrzowskiego tytułu. Spowodowało to, że rywalizacja o mistrzowski tytuł nabrała rumieńców.

– W dniu zakończenie kolejnego sezonu Poznańskiej Ligi Orliczek śmiało mogę powiedzieć, że to najsilniejsza liga w Polsce. Do ostatnich spotkań toczyła się walka o miejsca w klasyfikacji generalnej. Ponadto w lidze występuje wicemistrz Polski, drużyny z sukcesami na arenie ogólnopolskiej i dziewczyny występujące w reprezentacji Wielkopolski ZPN. Cieszymy się również z faktu, że najlepsze piłkarki z poprzedniej edycji grają w Medyku Konin i reprezentacji Polski U-15 – mówi koordynator rozgrywek i selekcjoner reprezentacji Polski w futsal, Wojciech Weiss.

Ozdobą ostatniej kolejki spotkań Poznańskiej Ligi Orliczek były mecze z udziałem Kotwicy Kórnik. Podopieczne Dariusza Śmigielskiego najpierw zmierzyły się z Gminą Dopiewo i długi przegrywały 0:1 i 1:2, aby dzięki wykorzystaniu bramkarki Majki Baranowskiej w bardzo ofensywnym ustawieniu wyjść na prowadzenie 3:2 i wygrać, Natomiast w ostatnim swoim spotkaniu w tym sezonie po bardzo wyrównanym spotkaniu uległy Uniwersytetowi Futbolu Poznań 0:2.

Ostatecznie mistrzowski tytuł zdobył Uniwersytet Futbolu Poznań, a wicemistrzostwo wywalczyła Kotwica Kórnik. Trzecie miejsca zajęły dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Poznaniu, które wygrały klasyfikację szkół podstawowych. Puchar za drugie miejsce w tym zestawieniu powędrowały do Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie, a na trzecim miejscu znalazła się  Szkoły Podstawowej nr 66 w Poznaniu.

– Projekt Poznańska Liga Orliczek ma promować kobiecy futbol w Poznaniu i pokazać również, że Orliki są dla dziewcząt. Rosnąca popularność rozgrywek, blisko 150 uczestniczek i wysoki poziom pokazują, że to dobra inwestycja. Aktualnie najlepsze dziewczynki zasilają zespół Medyka Konin, ale chcielibyśmy, aby one w przyszłości mogły grać dla Poznania – mówi dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, dr Ewa Bąk.

Tytuł królowej strzelczyń zdobyła Dobrosława Skorupska z Uniwersytetu Futbolu Poznań mająca na koncie aż 29 bramek i w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Strasburga. Nagrodę ufundowała posłanka do PE dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która promuje kobiecy futbol i wspiera również Medyka Konin. Najlepsza bramkarką została wybrana Maja Baranowska z Kotwicy Kórnik, a nagrodę wręczyła reprezentantka Polski, Anna Szymańska.

Organizatorzy wraz sędzią głównym i trenerami wybrali Zespół Gwiazd Poznańskiej Ligi Orliczek 2015/2016. A w tym gronie znalazły się: Nadia Krezyman (Uniwersytet Futbolu Poznań), Zofia Rosińska (Szkoła Podstawowa nr 45), Marysia Haremska (Kotwica Kórnik), Sylwia Krasowska (Gmina Dopiewo/SP Dąbrowa), Oliwia Haja (UKS PS Gniezno), Marta Hofland (Szkoła Podstawowa nr 66), Laura Jesionek (Szkoła Podstawowa nr 45), Ada Czechowska (Szkoła Podstawowa nr 51), Zuzanna Królak (Kotwica Kórnik II), Iga Zadworna (Szkoła Podstawowa nr 6). Specjalne wyróżnienia za popularyzację piłki nożnej wśród dziewcząt i wzorcowe szkolenie zawodniczek otrzymali trenerzy.

Więcej plus fotogaleria

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!