Co dla kobiecego futbolu przyniesie zmiana na stanowisku prezydenta FIFA?
Świat

Co dla kobiecego futbolu przyniesie zmiana na stanowisku prezydenta FIFA?

image
Foto: AFC/FIFA/ UEFA

Już od paru godzin (od 10:00) trwa kongres w szwajcarskim Zurichu na którym delegacji federcji piłkarskich wybierają nowego prezydenta FIFA.

Wybrany zostanie następca Sepa Blattera, który został zdyskwalifikowany na sześć lat mi. za afery związane z wyborami gospodarzy Mistrzostw Świata. 
Kandydaci na prezydenta FIFA: Szwajcar Gianni Infantino (sekretarz generalny UEFA), szejk Salman Bin Ebrahim Al-Khalifa z Bahrajnu (prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej), książe Jordanii Ali Bin Al-Hussein, biznesmen z RPA Tokyo Sexwale oraz Francuz Jerome Champagne (były zastępca sekretarza generalnego FIFA).

Tokyo Sexwale wycofał się tuż po swoim wystąpieniu na kongresie..

Faworytów jest dwóch: Gianni Infantino (popracie Europy i Ameryki) oraz szejk Salman Bin Ebrahim Al-Khalifa (popracie Afryki i Azji).

Transmisja live

Relacja tekstowa live z wyborów

CZY PRZYNIOSĄ NAM WYBORY?

  Szczegółowo przestudiowaliśmy wszystkie odezwy/memoranda kandydatów.
Tylko w trzech znaliśmy bezpośrednie odniesienia do kobiecej piłki.

image

  Nasz faworyt Gianni Infantino szególnie przykuł naszą uwagę. 
Jego jednym ze sztandarowych pomysłów jest FIFA Council – czyli rada FIFA, w której miałoby zasiadać 36 członków.  Z każdej z 6 federacji kontynentalnch minimum jednym delegatem miałaby być kobieta. Czyli mimum 6 na 36 członków to musiałby być kobiety.
Bardzo dobry ruch, który mógłby przyczynić się do szybkiego rozwoju, także kobiecego futbolu.

Gianni poparł, także rewolucyjny pomysł Fiorentiny, by mi. zespoły biorące udział w Lidze Mistrzów i Lidze Europy musiały by posiadać obowiązek posiadania kobiecej sekcji.

Dobra zmiana?

image

Reszta potraktowała temat co najmniej ogólnikowo. Francuz Jerome Champagne wspomniał o zwiększeniu kobiet arbitrów w rozgrywkach na świecie oraz we władzach FIFA i innych związkach piłkarskich.
Kandydaci z Bliskiego Wschodu mówili tylko o zwiększoniu ilości dotacji na ligi krajowe, czy programy ogólnorozwojowe dla kobiecej piłki.

Kto wygra?  Przekonamy się już za około godzinę.

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: