Odcinek 2: Gry doskonalące utrzymywanie się przy piłce na przykładzie zespołu U-18 Arsenal Londyn
****************
Gra 6 v 4 + 2
Pole gry 30 x 25 metrów
Przykład gry dla 12 zawodników. Pole gry można powiększyć przy większej liczbie graczy.
Zewnętrzni mają możliwość dwóch kontaktów z piłką, pomocnicy wewnątrz jeden.
Możliwe inne odmiany gry. Najbardziej obrazująca sytuację meczową to gra z 6 zawodnikami zewnętrznymi, a wewnątrz 2 pomocników przeciw 4 obrońcom.
Obrońcy powinni tworzyć i grać w zwartym rombie orientując się na piłkę. Atakuje zawodnik najbliższy piłki, dwaj tworzą linię wsparcia i jeden rolę „wymiatacza”. Po odbiorze piłki czterej obrońcy grają wewnątrz pola gry przeciwko – jak na rysunku – jednemu pomocnikowi, lub też jak w innych odmianach – przeciwko dwóm.
*******************
Gra 3 v 1 do 5 v 3
Pole gry 20 x 15 metrów z wewnętrznym obszarem 10 x 10 metrów.
Gra rozpoczyna się od gry 3 v 1 w wewnętrznym obszarze – jeden lub dwa kontakty z piłką pomocników. Obrońca po przejęciu piłki jak najszybciej przekazuje ją do jednego z czterech zewnętrznych partnerów i gra jest kontynuowana jak 5 v 3 na większym obszarze. Trzech zawodników w środku musi tworzyć zwarty blok tak aby zapobiec podaniom przez środek placu gry.
*****************
Gra 6 v 3 z ciągłymi zmianami
Pole gry 30 x 25 metrów
Trzy zespoły w trzech różnych kolorach. Dwa z nich łączą się i grają przeciw trzeciemu. Dla przykładu jak na rysunku – czerwona i szara grają przeciw niebieskiej. Gdy jeden z czerwonych straci piłkę, wtedy jego zespół staje się broniącym a niebiescy wraz z szarymi tworzą szóstkę mającą za zadanie utrzymanie się przy piłce.
Najważniejsze zadania dla zawodników to: zachowanie odpowiedniego „kształtu” ustawienia – z szerokością i głębokością; tworzenie przestrzeni do gry największej jak to możliwe; w obronie utrzymanie zwartego trójkąta zapewniającego wsparcie i osłonę na całym obszarze gry; jak najszybsze przechodzenie z roli obronnej do atakującej i odwrotnie.
*********************
Gra 4 v 2 z bramkarzem
Pole gry 15 x 10 metrów jak na rysunku
Trzech zawodników na zewnątrz i bramkarz tworzą zespół grający przeciw dwóm graczom wewnętrznym. Gdy zawodnik wewnętrzny przejmuje piłkę natychmiast wykonuje strzał na bramkę. Jeśli bramkarz obroni ten strzał jego zespół kontynuuje grę będąc dalej w posiadaniu piłki.
Najważniejsze zadania dla zawodników to: dbałość o szybkie i dokładne podania; zawodnicy wewnętrzni jak najszybszy i precyzyjny strzał na bramkę; bramkarz gra jako zawodnik z pola i poprawia swoje umiejętności gry nogami.
******************
Gra 4 v 2 + 2
Pole gry: 30 x 20 metrów
Cztery grupy zawodników po dwóch, każda w innym kolorze. Gra rozpoczyna się od gry 4 v 2 w pierwszej strefie. Dwóch graczy czeka w drugiej strefie. Obrońcy, po przejęciu piłki przekazują ją do pary oczekującej w drugiej strefie i dołączają tam aby grać 4 v 2 przeciw parze, która straciła piłkę w pierwszej strefie. Pozostała dwójka graczy czeka w pierwszym obszarze do przejścia z powrotem do nich. Najważniejsze zadania dla zawodników to: jak najszybsze przechodzenie z roli obronnej do atakującej i odwrotnie.
******************
Gra 4 v 4 + 2 z bramkarzami
Pole gry 30 x 25 metrów jak na rysunku
Zespół posiadający piłkę obejmuje 4 graczy zewnętrznych, 2 wewnątrz i 2 bramkarzy i gra na utrzymanie piłki. Czterech wewnętrznych musi w pierwszej kolejności zdobyć piłkę, aby potem zaatakować dowolnie wybraną bramkę grając wewnątrz pola gry 4 v 2.
Najważniejsze zadania dla zawodników to: dla zespołu posiadającego piłkę – utrzymać piłkę w ruchu jak najszybciej zmieniając kierunek gry. Dla bramkarzy znakomita możliwość doskonalenia gry nogą. Dla zespołu atakującego – jak najszybciej, poprzez grę z ograniczoną ilością kontaktów, doprowadzenie do strzału na bramkę. A wcześniej – aby wejść w posiadanie piłki – pozostać w zwartym rombie, ściśle współpracując i komunikując się.
*******************
Gra 4 v 2 w 2 strefach do 1 bramki z bramkarzem
Pole gry 20 x 30 metrów (2 razy 20 x 15 metrów)
Ustawienie zawodników jak na rysunku. Gra rozpoczyna się od gry 4 v 2 w pierwszej strefie. Gdy dwóch zawodników wewnątrz przejmie piłkę , grają 2 v 1 aż do opuszczenia pierwszej strefy, a następnie odtworzyć 2 v 2 w drugiej strefie starając się doprowadzić do strzału na bramkę.
Obrońcy oczekujący w drugiej strefie starają się odebrać piłkę. Jeśli im się to uda – zagrywają ją do jednego z czwórki zewnętrznych w pierwszej strefie. Jeśli nie odbiorą piłki – przechodzą do strefy pierwszej i tam grają o odbiór przeciw czwórce zewnętrznych graczy.
******************
Gra 8 v 8 z bramkarzami
Pole gry: 3 równe strefy 30 – 35 metrów na całej długości boiska.
Drużyny w strefie środkowej grają na utrzymanie. Podanie do poszukującego optymalnej pozycji, najgłębiej ustawionego i jednocześnie unikającego pozycji spalonej otwiera drogę do bramki. Decyzja trenera nakazuje ilość kontaktów w czasie gry w środkowej strefie oraz czy obrońca atakuje napastnika wbiegającego w strefę przed bramką czy też nie.
Gdy bramkarz wejdzie w posiadanie piłki – wznawia grę wyrzutem bądź nogą do partnerów w środku boiska tak aby kontynuować grę.
Najważniejsze zadania dla zawodników to: współpraca i komunikacja, gdy piłka przejdzie do strefy atakowania; odpowiedni czas poruszania się zawodników i podania piłki będzie kluczowe dla powodzenia akcji.
****************
Gra 7 + bramkarz v 5 w 3 strefach
Pole gry: 25 x 50 metrów
Zespół 5-osobowy gra do bramki z bramkarzem i ma za zadanie po maksimum czterech podaniach doprowadzić do sytuacji strzeleckiej w strefie podbramkowej. Zespół 7-osobowy gra do małych bramek i każdy z zawodników ma możliwość tylko dwóch kontaktów z piłką. Ilość podań pomiędzy zawodnikami w celu osiągnięcia strefy pod bramkami nie jest ograniczona.
Marek Dragosz
Trener piłki nożnej UEFA A. Specjalista treningu bramkarskiego. Uczestnik i prelegent wielu szkoleń i kursów w Polsce, Niemczech, USA, Holandii, Anglii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Hongkongu, Słowacji i Czechach. Swoją wiedzą dzielił się między innymi w Irlandii, Indonezji, Singapurze, Kenii, RPA, Kamerunie, Gambii, Sierra Leone, Nigerii, Gwinei, Burkina Faso i na Dominikanie.
Posiadacz dyplomów federacji piłki nożnej Holandii, Irlandii i Anglii. Uczestnik UEFA Study Group Scheme w Gandawie (Belgia). Ukończył program KNVB World Coaches.
Odbył staże szkoleniowe między innymi w takich klubach jak AIK Sztokholm, MŠK Žilina, FC Porto, FC Swindon, FC Honka, Panathinaikos Ateny, Chievo Verona, Red Bull Salzburg, TSG 1899 Hoffenheim, Benfica Lizbona, SK Lierse, Real Sociedad San Sebastian, Crystal Palace i Hannover 96.
Trener reprezentacji Polski AMP Futbol (osób po amputacjach) z którą zdobył 4 miejsce w mistrzostwach świata w Meksyku. Ambasador dobrej woli kilkunastu organizacji charytatywnych w Afryce i Azji.
Organizator imprez i akcji charytatywnych związanych z dziećmi i sportem. Współpracownik fachowych portali tematycznych zajmujących się piłką nożną w wielu krajach świata.
Koordynator ogólnopolskiej sieci szkół bramkarskich “Goalkeepers Academy”. W Football Academy odpowiada za program edukacyjny dla trenerów. Fundator “Keepers Foundation”, pomagającej dzieciom na całym świecie.