Warszawski dream team
Ekstraliga futsalu Futsal kobiet Grają z TKF

Warszawski dream team

Futsalowa drużyna AWF Warszawa zadebiutowała w Ekstralidze w futsalu z ogromnym przytupem!
Na dzień dobry zdemolowali drużynę Vikinga Aleksandrów Kujawski 31:3.
Zaliczając tym samym rekordowy wynik w dziewiątym sezonie istnienia Ekstraligi.

Ale tak naprawdę skąd one się wzięły?

Piłka nożna w AZS AWF Warszawa jest jedną z nielicznych dyscyplin, które nie doczekały się istotnych sukcesów sportowych. Można wręcz powiedzieć, że na tle innych gier zespołowych wypadła blado. Uczelniany zespół występował w lokalnych rozgrywkach, dochodząc do III ligi (z której ostatni raz grał w sezonie 1993/1994). Może się za to poszczycić, że w jego barwach występowało kilku znanych obecnie… szkoleniowców z Andrzejem Strejlauem, Jerzym Engelem, Maciejem Skorżą, Leszkiem Ojrzyńskim czy Edwardem Kleindienstem na czele. Jednym z ostatnich, który pamięta ligowe mecze piłkarzy AZS AWF, jest Zbigniew Tyc – były zawodnik i ostatni trener tej drużyny. To on w ostatnich latach tworzył i prowadził w AWF akademicką drużynę futsalu kobiet, a teraz zagra z nią w ekstralidze.

Z sukcesami uczestniczymy w Akademickich Mistrzostwach Polski, które od zawsze są wyznacznikiem poziomu futsalu kobiet w naszym kraju (AZS UJ Kraków wygrał ligę w dwóch ostatnich sezonach – red.). Zajmujemy czołowe miejsca, zdobywamy medale w typie AWF i na równi walczymy z najlepszymi zespołami. Dwa lata temu zrodził się więc pomysł, by spróbować sił także w lidze. Ekstraliga została właśnie powiększona i efektem starań samych dziewczyn jest to, że będziemy w niej występować – mówi trener Tyc, zastrzegając, że specyfika pracy z kobietami nie pozwala mu na opowiadanie o najsilniejszych punktach swego zespołu. – Wszystkie są znakomite i wierzę, że jako drużyna będą w stanie osiągnąć bardzo dużo. Wiele tych dziewczyn ma szanse dostać się do futsalowej reprezentacji Polski, która ma być reaktywowana – dodał.

Dla jego zawodniczek będzie to debiut w profesjonalnych rozgrywkach futsalu. Większość z nich gra jednak na co dzień w lidze na boiskach trawiastych (głównie w MUKS Praga Warszawa oraz KS Raszyn i Dargfil Tomaszów Maz.), uzyskując specjalne pozwolenia na udział w sezonie halowym. Wiele ma za sobą sukcesy w piłce nożnej młodzieżowej i występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski. To m.in. Anna Strawa, Klaudia Grodzka, Ewelina Łowicka i Magdalena Zduńczyk. Ta ostatnia jest przedstawicielką grupy zawodniczek, które kopanie piłki łączą z innymi dyscyplinami. Magda jest zawodniczką i propagatorką triathlonu, a jej koleżanki specjalizują się w sportach walki. Joanna Jakubczak stawała na podium MP w karate kyokushin, a Anna Pepłowska zdobyła wiele medali MP w taekwondo. 
Większość z nich to studentki AWF, dlatego w dalszym ciągu będziemy chcieli odgrywać istotną rolę w rozgrywkach akademickich. W ekstralidze chcemy zaś nie tylko uczestniczyć, ale też liczyć się w niej. Więcej będzie można powiedzieć dopiero po pierwszej rundzie, ale już teraz możemy chyba określić, że interesuje nas miejsce w czołowej czwórce naszej grupy – powiedział trener AZS AWF, przedstawiając zamierzenia na debiutancki sezon.

Najważniejszym dla nas aspektem tego projektu jest udział studentek AWF Warszawa w rozgrywkach, zaangażowanie pracowników AWF Warszawa w osobie trenera Zbyszka Tyca oraz studentów różnych specjalizacji. To bardzo akademicka drużyna, która ma służyć jak najlepiej Akademii Wychowania Fizycznego jako element przygotowań do Akademickich Mistrzostw Polski i Europy, ale także jako ciekawy materiał do prowadzenia badań naukowych. Jeżeli uda się coś przy okazji wywalczyć, to będzie to wspaniała sprawa – powiedział prezes AZS AWF Warszawa, Maciej Hartfil.

Warszawianki zagrają w sześciozespołowej grupie północnej. Ich rywalkami będą Viking Aleksandrów Kujawski, Kotwica Kórnik, Kresowiak Orion Siemiatycze, AZS UAM Poznań i drużyna, z którą rozgrywać będą akademickie derby stolicy – AZS Uniwersytet Warszawski (w ekstralidze wystąpi po raz drugi). Cztery najlepsze ekipy tej oraz południowej grupy rozegrają play off, które rozpoczną się w lutym. – Przed nami duże wyzwanie. Nasza uczelnia i nasz klub zapewniają nam udział w rozgrywkach. Mamy jednak także grupę menadżerską i nadzieję na pozyskanie sponsorów. Liczymy na nich, bo jesteśmy pierwszym od lat zespołem, który w AZS AWF Warszawa zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej – ocenił trener Tyc.

Faktycznie. Jego futsalistki nawiązują do chlubnych tradycji występów drużyn AZS AWF Warszawa o mistrzostwo Polski. Sięgają one początków mającego już ponad 65 klubu, który stanowił o sile polskiego sportu w niemal każdej dyscyplinie zespołowej. W latach 70-tych ekstraklasę opuszczały zespoły koszykarskie. Najpierw (w 1975) byli to słynni “Czarodzieje z Bielan”, którzy – co pewnie mało kto wie – tylko raz byli mistrzami Polski (w 1967 roku). Cztery lata po nich świetne lata basketu AZS AWF zakończyły panie (w dorobku mają siedem tytułów mistrzowskich). W kolejnej dekadzie kończyły się sukcesy siatkarskie. 14-krotni mistrzowie kraju opuścili elitę w 1980 roku, a siatkarki, które złoto zdobywały 11 razy, wytrwały do 1989 roku. Historia najnowsza to era szczypiorniaka. W sezonie 2004/2005 po roku występów z ekstraklasy spadli panowie, a po czterech latach to samo stało się z paniami, które były ostatnim żeńskim zespołem AZS AWF Warszawa w najwyższej klasie rozgrywkowej. Drużyny piłki ręcznej i siatkarki występują obecnie w niższych ligach.

Najdłużej walczyli i najwięcej sukcesów odnieśli rugbiści, którzy mimo kilkunastoletniego niebytu zdobyli aż 35 medali MP, w tym 16 złotych, dokładając do tego kilka sukcesów w rugby 7-osobowym (ostatnie mistrzostwo w 2009 roku). Z ekstraklasy i ligi w ogóle wycofali się w 2013 roku. Dopiero od niedawna reaktywację sekcji rozpoczęły panie, które walczą o mistrzostwo Polski w rugby7.

W kobietach więc siła i nadzieja AZS AWF. Zapraszamy na mecze futsalistek, które rozgrywane będą w hali gier AWF (ul. Marymoncka 34) zazwyczaj w soboty o godz. 18.

Terminarz I rundy AZS AWF Warszawa:
29.11: Viking Aleksandrów Kujawski – AZS AWF 3:31
5.12: AZS AWF – AZS UAM Poznań
12.12: AZS AWF – Kotwica Kórnik (na prośbę Kórnika mecz odbędzie się w Warszawie)
19.12: AZS AWF – AZS Uniwersytet Warszawski
3.01: Kresowiak Orion Siemiatycze – AZS AWF

image

Kadra AZS AWF Warszawa:
bramkarki: Ewelina Łowicka (rok urodzenia 1993), Patrycja Rola (1993), Anna Strawa (1993)

skrzydłowe: Magdalena Zduńczyk (1990), Anna Pepłowska (1990), Joanna Saniewska (1993), Inga Kania (1993), Małgorzata Kowalska (1994), Maria Worosilak (1993), Klaudia Grodzka (1992), Aleksandra Ogonowska (1994), Aleksandra Godlewska (1994), Ernesta Miłkowska (1991)

piwot: Klaudia Dymińska (1996), Michalina Brzezińska (1995), Karolina Kołomyjec (1995)

rozgrywające: Mariola Nadaj (1992), Marta Witoń (1994), Patrycja Kowalska (1991), Monika Wasil (1993)

trenerzy: Zbigniew Tyc, Krzysztof Krakowski, Mateusz Kasprzak

DS

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: