26 września 2022

 Niemiecki portal Soccerdonna.de, należący do grupy Transfermarkt po raz pierwszy w historii ocenił rynkową wartość piłkarek Bundesligi. Coraz częściej transfery w kobiecej piłce są gotówkowe i coraz częściej bogate kluby wykupują utalentowane piłkarki. Jeszcze trzy lata wcześniej takie transfery były w kobiecej piłce ewenementem na skalę światową. Dziś tak naprawdę nie szokuje bardzo wykup za 350 tysięcy euro Pernille Harder przez londyńską Chelsea.

 Soccerdonna ustalił wartości na podstawie talentu,potencjału oraz kntraktów. Jak zwykle 'jeden rabin powie tak, drugi nie’ i niektóre wartości mogą dziwić – jednak jest to naprawdę sporym wydarzeniem, któremu warto się przyjrzeć. Najdroższą piłkarką jest 19-letnia Lena Obersdorf z VFL Wolfsburg, której wartość ustalono na 250 tysięcy euro. Oceniono także polskie piłkarki. Niemiecki portal ustalił wartość Ewy Pajor na 125 tysięcy, a Katarzyny Kiedrzynek na 75 tysięcy. Tak prezentują się wartości polskich piłkarek:

 

  • Ewa Pajor (VFL Wolfsburg) 125 tysięcy €
  • Katarzyna Kiedrzynek (VFL Wolfsburg) 75 tys. €
  • Małgorzata Mesjasz (Turbine Potsdam) 30 tys €
  • Sylwia Matysik (Bayer 04 Leverkusen) 25 tys €
  • Agata Tarczyńska (Werder Brema) 20 tys. €
  • Agnieszka Winczo (SV Meppen) 15 tys. €
  • Patrycja Balcerzak (SC Sand) 12,5 tys. €

 Na pewno wartości te należy brać ze sporą rezerwą i nie przyrównywać ich do męskiej piłki. Portal Socerdonna ma jeszcze w styczniu opublikować wartości piłkarek z angielskiej FA WSL.  Kolejne mają być najlepsze ligi Francji, Hiszpanii, Szwecji, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Może doczekamy się i polskiej Ekstraligi.

 

 

 

 

Dawid Gordecki

0 0 votes
Article Rating

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: