Wygrani i Przegrani 2020 roku według naszej redakcji

 To był bardzo dziwny rok niestety naznaczony pandemią. Zapraszamy na nasz bardzo subiektywny jego przegląd i naszych 'Wygranych i Przegranych 2020 roku’.  

 

Wygrani 2020 roku 

Czarni Sosnowiec. W końcu! Rok temu zespół dostał od nas rózgę za brak sukcesów, i zawsze drugie miejsca. Teraz po świetnej jesieni można śmiało w Sosnowcu myśleć o powrocie na mistrzowski tron. Wreszcie wszystko jest co potrzebne – dobry trener, świetny skład i pieniądze. Teraz jeśli tylko nie zdąży się katastrofa, wszystko jest w nogach i głowach piłkarek Czarnych. 

GKS Górnik Łęczna. Zdobyły Mistrzostwo po przedwczesnym zakończeniu sezonu przez pandemię covid-19. Wygrały Puchar Polski i zagarnęły rekordową w kobiecej piłce nagrodę 400 tysięcy złotych. Jesienią po raz pierwszy awansowały do 1/16 finału Ligi Mistrzyń.

AZS UJ Kraków. Zespół dzielnie walczył o sprawiedliwość w PZPNie i rozpętał medialną burzę, po skandalicznie zakończonym sezonie 'przy zielonym stoliku’. W hali po raz kolejny zgarnęły Akademickie Mistrzostwo Polski i wygrały pandemiczny Final Four Ekstraligi.

Weronika Zawistowska. To był jej rok w Ekstralidze. Po świetnym, choć przegranym finale Pucharu Polski, zagrała świetną jesień w barwach Czarnych. Pod nieobecność Ewy Pajor to na jej barkach spoczywała ofensywa reprezentacji Polski. W meczu z Azerkami w Warszawie ustrzeliła dublet.

Paulina Dudek. Nasza reprezentacyjna liderka, zagrała w 2020 komplet spotkań w seniorskiej kadrze. Walczyła w Lidze Mistrzyń, na koniec roku jej PSG jest liderem ligi francuskiej. 

WKS Śląsk Wrocław. Męski zespół przyjął pod swoje skrzydła legendarny AZS Wrocław. Nowe barwy i powrót liderki Joanny Wróblewskiej na Dolny Śląsk sprawiły, że to właśnie drużynę Wojskowych oglądało się jesienią najlepiej i chciało się im kibicować. Miejsce na podium ligowej jesieni w pełni zasłużone. Trzeba dodać też świetny ruch marketingowy. 

Sportis KKP Bydgoszcz. Cudem zespół z Bydgoszczy uratował się przed relegacją z Ekstraligi. Postanowiono działać i doprowadzono do powstania nowego tworu w korelacji ze Sportisem Łochowo. Latem sprowadzono reprezentantkę młodzieżową Włoch i kadrowiczkę z Nigerii, przeprowadzono rewolucję medialną i kadrową. Teraz nikt nie myśli o KKP w kategoriach autsajdera. Wciąż klub ma mocarstwowe plany i wszystko tak naprawdę przed nimi. 

TVP Sport. W końcu wprowadzono Ekstraligę na salony i za sprawą jesiennych transmisji u publicznego nadawcy liga zwiększyła znacznie swoją oglądalność. Stworzono wspólnie z PZPNem dobry medialny produkt. 

TME UKS SMS Łódź. Świetna jesień zespołu z Łodzi. Zespół Marka Chojnackiego gra bardzo dobrą i nowoczesną piłkę. 


Przegrani 2020 roku 

Włodarze PZPN. Za skandaliczne potraktowanie kobiecych klubów i przedwczesne zakończenie sezonu 2019/20 w atmosferze skandalu. 

Prezesi klubów Ekstraligi. Za karygodny brak porozumienia i nie możliwość dogadania się. Każdy 'ciągnie’ w swoją stronę, co uniemożliwia rozwój dyscypliny. Wyszło to wszystko przy konferencjach na zakończeniu sezonu 2019/20. Zachowania niektórych prezesów naprawdę wołały o pomstę do nieba. Potrzeba zgody, by budować  wspólne dobro kobiecego futbolu. 

Włodarze Żywca i Wałbrzycha. Po latach gry w Ekstralidze nie potrafiono stworzyć dla AZS PWSZ Wałbrzych i Mitechu Żywiec należytych warunków finansowych i sportowych do dalszej gry i reprezentowania miast w rozgrywkach kobiecego futbolu.

Młodzieżowe reprezentacje Polski. Dzięki covidowi odwołano całe edycje Mistrzostw Europy. Niestety całe roczniki straciły możliwość rozwoju i pokazania się kadrze Polski.

Covidowa seniorska kadra Polski. Osłabiona pandemią nasza kadra niemiłosiernie męczyła się z Czeszkami i przegrała 0:2 bardzo ważny mecz w kontekście awansu na Euro. Dzięki tej porażce – o awans jest ogromnie ciężko, bo trzeba pokonać Hiszpanię w Madrycie. 

 

Dawid Gordecki

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: