Epidemia wirusa (2019-nCoV) zagrożeniem dla turnieju kwalifikacyjnego AFC do Olimpiady.

Już tylko pół roku pozostało do startu największej i najbardziej prestiżowej sportowej imprezy na świecie. Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 nadchodzą wielkimi krokami, a wraz z nimi rozgrywany tam turniej piłkarski. Do zespołów, które uzyskały już kwalifikacje:

  • Japonia (gospodynie),
  • Brazylia, (Chile zagra baraż z 2 zespołem strefy CAF)
  • Nowa Zelandia,
  • Wielka Brytania, Holandia, Szwecja,

dołączą niebawem

  • zwyciężczynie strefy CAF – Kamerun bądź Zambia (przegrany zagra baraż z Chile o ostatni bilet) ,
  • 2 ekipy ze strefy AFC (3-9 luty oraz 6-11 marca)
  • 2 ekipy ze strefy  CONCACAF (turniej rozpoczął się dzisiaj)

W turnieju kwalifikacyjnym AFC udział bierze 7 ekip podzielonych na dwie grupy. (Korea Północna wycofała się z powodów politycznych)

  • Grupa A – Korea Południowa, Wietnam, Mjanma
  • Grupa B – Australia, Chiny, Tajlandia, Chińskie Tajpej (Tajwan)

Dwie najlepsze ekipy z obu grup zmierzą się w półfinale o dwa bilety do Tokio- nagrodę dla finałowej pary.


Turniej kwalifikacyjny „ucieka” z Chin przed wirusem

Ze wzgledu na ostatnie wydarzenia w Chińskiej prowincji Hubei, turniej kwalifikacyjny AFC grupy B (gospodarzem grupy A jest Korea Południowa) zaplanowany na 3-9 lutego w Wuhan przeniesiony został decyzją AFC najpierw do Nankinu by następnie – w świetle wprwadzonej w Państwie Środka kwarantanny i powszechnych ograniczeń w podróżowaniu, ponownie zostać przeniesionym – tym razem do Sydney w Australii.

Niestety jak się właśnie okazało przeniesienie zawodów grupy B nie rozwiązało wszystkich problemów.  W świetle rozwoju najnowszych wydarzeń, dzisiejszego ranka Australia po zaleceniu własnego Ministerstwa Zdrowia zawiesiła tymczasowo na czas nieokreślony sprzedaż biletów na otrzymany turniej. (edycja: sprzedaż biletów wznowiono 3.02) Istnieje spora obawa, iż wymagania kwarantanny oraz ograniczenia w podróży wprowadzane na większą sklalę w całym rejonie Azji Południowo-Wschodniej mogą uniemożliwić rozegranie zawodów – bądź w mniej drastycznym przypadku przeprowadzić je bez udziału publiki. Turniej grupy A rozgrywany w Koreii Południowej wedle ostatnich informacji odbedzie się planowo, choć tu również można spodziewać się obostrzeń dotyczących podróżujacych fanów. 

Niepokojące wiadomości doszły z obozu Chińskiej reprezentacji, która jest już w Australii objęta kwarantanną w Brisbane. Gwiazdy Steel Roses – Wang Shuang i Yao Wei oraz dwie inne piłarki tej kadry nie przyleciały do Brisbane, pozostając wedle doniesień objęte kwarantanną obowiązująca Wuhan.

W morzu informacji płynacych na temat epidemii wirusa 2019-nCoV sporo jest spekulacji, dezinformacji, paniki, niepotrzebnego politykierstwa i fake news’ów. Jedna sprawa pozostaje jednak jasna. Olimpiadzie, która rozpocznie się za pół roku towarzyszć będzie ogromna fala migracji fanów zjeżdżających z całego świata. Pozostaje mieć nadzieję, iż  do czasu startu igrzysk epidemia, która szaleje obecnie w chińskiej prowicji Hubei, a która niestety powoli rozprzestrzenia się rówież na Azję Południowo-Wschodnią – będzie już opanowana. 

(EDYCJA)

Więcej informacji na temat rozwoju epidemii znajdziedziecie na stronach Światowej Oraganizacji Zdrowia (WHO) – link

Pod tym adresem możecie śledzić infografikę o epidemii opracowaną przez CSSE z Uniwersytetu Johns’a Hopkins’a

 

One Reply to “Epidemia wirusa (2019-nCoV) zagrożeniem dla turnieju kwalifikacyjnego AFC do Olimpiady.”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.