Dominacja Lyonu

 Kończy się drugie dziesięciolecie XXI wieku. Przez te wszystkie sezony w Lidze Mistrzyń występowały tylko mistrzynie oraz wicemistrzynie europejskich lig. Nie jest więc tak łatwo się wybić, jak w męskiej bogatej piłce.

 Mimo to mamy jednego absolutnego hegemona, czyli francuskie Olympique Lyon. Jako jedyny zespół z czołówki zagrał we wszystkich edycjach kobiecego Pucharu Europy, aż sześć razy zwyciężając i tylko dwa razy ulegając niemieckim ekipom (kolejno Turbine Potsdam i VFL Wolfsburg).

Drugim dominatorem jest niemieckim Wolsfsburg. W Lidze Mistrzyń Wilczyce zagrały osiem razy, aż cztery razy dochodząc do finału. Niemiecka ekipa triumfowała na Stamford Bridge w Londynie w 2013 oraz rok później Estádio do Restelo w Lizbonie. Na podium znalazła się Barcelona, która w finale była tylko raz w 2019 w Budapeszcie.

Co bardzo ciekawe do najlepszej dziesiątki weszły cypryjski Apollon, szwajcarski FC Zurich, czy serbski Spartak Subotnica.

Jak to wygląda w sytuacji polskich klubów ? W ubiegłym dziesięcioleciu w Europie wystąpiły tylko trzy kluby: Unia Racibórz, Medyk Konin i Górnik Łęczna. Najwięcej punktował zespół z wielkopolskiego Konina pod przewodnictwem Romana Jaszczaka.

Trzy punkty przyznane za zwycięstwo, jeden za remis. Wyniki po dogrywce liczą się; wszystkie mecze, które zakończyły się rzutami karnymi, są klasyfikowane jako remis. Lyon ma 11 udziałów, ponieważ wszystkie statystyki są od 1 stycznia 2010 r.

Dawid Gordecki

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: