Kwalifikacje #WEuro2021 (6-12 listopada) – podsumowanie

GRUPA A

Holandia a potem długo, długo nic – można by pokusić się o takie podsumowanie. Warto jednak pamiętać, iż jest to chyba nasłabsza grupa kwalifikacyjna w całej stawce. Oranje pomimo  kompletu punktów nie zachwycają, bo o ile gromią słabe ekipy to przeciwko średnim bądź lepszym rywalkom strzelają przede wszystkim ze stałych fragmentów gry.  (przypominamy 6 z 11 bramek Oranje na Mundialu padło właśnie ze stałych fragmentów gry)

Myśl legendy holenderskiej piłki – Foppe de Haan’a, który zatrudniony był przez federację Niderandów jako współpracownik Saariny Wiegman na EURO17: „zbudujcie kadrę wysokich kobiet, a bramki same przyjdą” – zbiera żniwo. Najwyższy zespół minionego Mundialu często wykorzystuje przewagę wzrostu na rywalkach ….i niestety co raz częściej w wymuszaniu decyzji na sędziach.   

Za plecami Oranje, w przyszłym roku Rosja i Słowenia stoczą ze sobą bój o drugie miejsce w tej grupie. 

Turcja 0 – 8 Niderlandy
V.d.Sanden 26, Spitse 31(k), 90+1, Miedema 45+1, 62, V.d.Donk 56, 68, 73

Niderlandy 4 – 1 Słowenia
Spitse 34(k), 53(k), Miedema 58, 71 – Erzen 30

 MG+G-G+/-PKT
NIDERLANDY6283+2518
ROSJA4102+89
SŁOWENIA61710+79
KOSOWO5414-106
ESTONIA4113-121
TURCJA5119-181

GRUPA B

W tej stawce sytuacja jest już w zasadzie jasna. W przyszłym roku Włochy i Dania stoczą ze sobą pojedynek o kolejność na pozycjach 1 i 2. Pozostałe ekipy będą tylko asystować. 

Malta 1 – 1 Izrael
Farrugia 37 – Beck 63

Włochy 6 – 0 Gruzja
Linari 10, Guagni 25, Girelli 27, Sabatino 32, 45+1, Rosucci 52

Włochy 5 – 0 Malta
Cernoia 27, 37, Sabatino 42, Giugliano 45, Greggi 90+3
CK: Giugliano 71 (ITA)

Izrael 1 – 3 Bośnia i Hercegowina
Efraim 3 – Krajsumovic 28, Spasojevic 37, Aleksic 80

Dania 14 – 0 Gruzja
Nadim 4, 36, Larsen 16, 19, 53, Sutidze 26(sam), N.Sørensen 27, 39, Svava 28, Harder 34, 45, 73, N.Christiansen 82, Madsen 90+1

 MG+G-G+/-PKT
WŁOCHY6192+1718
DANIA5290+2915
BOŚNIA I HERCEGOWINA5126+69
IZRAEL4410-61
MALTA5118-171
GRUZJA5130-290

GRUPA C

Norwegia zgodnie z planem, Walia ponownie traci punkty. Stwarza to sytuację, w której Białoruś ma jeszcze szansę włączyć się do walki z Walią o awans z drugiego miejsca.

Norwegia 6 – 0 Irlandia Północna
Utland 3, 12, Reiten 51, Engen 53, CG Hansen 70, 90+2

Irlandia Północna 0 – 0 Walia

 MG+G-G+/-PKT
NORWEGIA4321+3112
WALIA492+78
BIAŁORUŚ378-13
IRLANDIA PŁN.4214-122
WYSPY OWCZE3025-250

GRUPA D

Ważny punkt Polski w meczu z Hiszpanią, kto wie czy ten punkt nie zadecyduje na końcu o awansie na ME. Nasze główne rywalki do awansu rozprawiły się na wyjeździe z Azerkami i patrząc ku wiośnie, my również nie możemy odpuścić ani na cal słabszym rywalkom. 

Do kuriozalnej sytuacji doszło w pojedynku outsiderek. W meczu czterech czerwonych kartek bohaterką została Mołdawska bramkarka Munteanu, która….strzeliła 2 gole! 

Azerbejdżan 0 – 4 Czechy
Vonkova 36, 69, Staskova 60, K.Dubcova 73
CK: Bertholdova 85 (CZE)

Mołdawia 3 – 1 Azerbejdżan
Tabur 24, Munteanu 50(k), 62(k) – Dorofeeva 39
CK: Prisacari 38 (MDA) Seyfatdinova 74 (AZE) Topal 77 (MDA) Hajiyeva 90+1 (AZE)

Polska 0 – 0 Hiszpania

 MG+G-G+/-PKT
POLSKA3100+107
HISZPANIA391+87
CZECHY3125+76
MOŁDAWIA3313-103
AZERBEJDŻAN4116-150

GRUPA E

W najbardziej wyrównanej grupie eliminacji do EURO21 jak na razie górą ekipa Finalndii. Helmarit rozprawiły się na własnym terenie z Cyprem, zaś na wyjeździe w Portugali podopieczne Anny Signeul wydarły gospodyniom cenny punkt w ostatniej minucie meczu. W tym czsie Szkocja bez trudu rozbiła Albanię na jej własnym terenie.

Na wiosnę zapowiada się niezwykle ciekawa rywalizacja w tej grupie. 

Finlandia 4 – 0 Cypr
Sällström 36, Alanen 45+1, Kuikka 59, Koivisto 79

Albania 0 – 5 Szkocja
Emslie 15, J.Ross 24, Cuthbert 59, Godfrey 64, C.Murray 77

Portugalia 1 – 1 Finlandia
C.Neto 32(k) – Sällström 90

 MG+G-G+/-PKT
FINLANDIA4162+1410
SZKOCJA2130+136
PORTUGALIA221+14
ALBANIA5317-143
CYPR3014-140

GRUPA F

Za plecami obu prowadzących w grupie ekip ze Skandynawii walkę toczyły pozostałe drużyny. Piłkarki Węgier na pewno będą zadowolone z zakończenia roku zwycięstwem, choć remis na Słowacji w perpektywie wiosennych pojedynków z liderkami w zasadzie „nie urządza” żadnej z tych drużyn.

Słowacja 0 – 0 Węgry

Węgry 4 – 0 Łotwa
Jakabfi 13, Zeller 36, Fenyvesi 55, Pusztai 77
Vago (HUN) spudłowała rzut karny 31
Miksone (LVA) spudłowała rzut karny 86

CK: Papp 85 (HUN)

 MG+G-G+/-PKT
SZWECJA3161+159
ISLANDIA3111+109
WĘGRY459-44
SŁOWACJA429-74
ŁOTWA4216-140

GRUPA G

Kolejna grupa, w której licza się tylko dwie drużny. Komplet punktów przy wyraźnych zwycięstwach Austrii oraz Francji jasno wskazuje kto awansuje z tej stawki w przyszłym roku. 

Północna Macedonia 0 – 3 Austria
Billa 35(k), Zadrazil 45+2, Dunst 78

Francja 6 – 0 Serbia
Majri 7, 12, 63, Geyoro 31, Katoto 52, Asseyi 90+2

Austria 9 – 0 Kazachstan
Hickelsberger-Füller 7, 19, 48, 90+1, Billa 11, 57, 69, Feiersinger 18, Zadrazil 50

 MG+G-G+/-PKT
AUSTRIA4160+1612
SERBIA5178+99
FRANCJA290+96
PŁN. MACEDONIA5521-163
KAZACHSTAN4119-180

GRUPA H

Dwa koncerty Belgii i jeden Szwajcarii, O ile Rumunki rozpoczęły weekend podbudowane zwycięstwem z Litwą to w meczu ze Szwajcarią zostały twardo sprowadzone na ziemię. W ekipie Belgii sześć trafień Tine De Caigny w ciągu tygodnia zasługuje na uwagę. O włączenie się w walkę o awans będzie Rumunii i Chorwacji już niezwykle trudno. Litwa bez szans.

Rumunia 3 – 0 Litwa
Vatafu 17(k), Neverdauskaite 29(sam), Voicu 70(k)

Chorwacja 1 – 4 Belgia
Lubina 40 – Wullaert 15(k), Philtjens 31, 56, De Caigny 81

Szwajcaria 6 – 0 Rumunia
Bachmann 26, 45, 74, Crnogorcevic 65(k), Humm 81, Fölmli 88
CK: Ficzay 65 (ROM)

Belgia 6 – 0 Litwa
De Caigny 14, 34, 46, 66, 73, Mikutaite 29(sam)

 MG+G-G+/-PKT
BELGIA4172+1512
SZWAJCARIA4150+1512
RUMUNIA337-43
CHORWACJA4413-93
LITWA5118-170

GRUPA I

Kapitalny tydzień Grecji. Pikarki Ellady najpierw wysoko ograły Czarnogórę na wyjeździe by następnie urwać punkt u siebie faworyzowanym Irandkom. Zapowiada się ciekawa wiosna w tej grupie w pojedynkach za plecami Niemiec. 

Skoro o naszych zachodnich sąsiadkach mowa, to te – odpoczywające w tym miesiącu po 31 bramkach strzelonych  wcześniej w 4 osatatnich meczach rozgrywek tych eliminacji – wyskoczyły sobie w międzyczasie towarzysko do Anglii by tam, przed 77 tysięczną widownią zgromadzoną na Wembley… wlać gospodyniom przyszłego EURO.

A złośliwi mówią coś o kryzysie Nimieckiej piłki….

Czarnogóra 0 – 4 Grecja
Sidira 14, 78, Kokoviadou 51, Vardali 90+3

Grecja 1 – 1 Irlandia
Spyridonidou 90+3 – Barrett 13

 MG+G-G+/-PKT
IRLANDIA5103+713
NIEMCY4310+3112
GRECJA457-24
UKRAINA3219-170
CZARNOGÓRA4019-190

Rob Mikalski

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: