19 sierpnia 2022

Mamy czwartek 29 Sierpnia, czyli rozpoczynają się kwalifikacje UEFA EURO 2021.

O możliwość uczestnictwa w 16 drużynowym turnieju finałowym w Anglii rywalizować będzie 47 ekip podzielonych na 9 grup eliminacyjnych. Do gospodyń EURO bezposrednio dołączą zwyciężczynie każdej z grup eliminacyjnych oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostałe sześć ekip z drugich miejsc zagra play-off o trzy ostatnie premiowane awansem bilety. Na starcie eliminacji najciekawiej zapowiadają się pojedynki Czech z Polską oraz reprezentacji Ukrainy z Niemcami. 


GRUPA A

Estonia, Kosowo, Holandia, Rosja, Słowenia, Turcja

Niekwestionowanymi faworytkami są tu broniące tytułu, obecne Mistrzynie Europy i vice-Mistrzynie Świata – piłkarki Holandii. Za ich plecami powinny uplasować się Rosjanki, które ledwie przed miesiącem zdobyły brązowe medale na turnieju piłkarskim letniej Uniwersjady. Warto zauważyć, iż ekipa Eleny Fominy to mocno odmłodzony choć również w znacznej mierze niedoświadczony zespół. Taki stan rzeczy może otworzyć drogę piłkarkom Słowenii, a kto wie być może i Turcji, by sprawiły one parę niespodziewanych wyników. Estonia oraz Kosowo stoczą pojedynek miedzy sobą by uniknąć ostatniego miejsca w grupie.

30 Sierpnia

Estonia – Holandia (Veronica TV)

Kosowo – Turcja

Słowenia – Rosja

3 Września

Słowenia – Kosowo

Rosja – Estonia

Holandia – Turcja (Veronica TV)


GRUPA B

Bośnia i Hercegowina, Dania, Gruzja, Izrael, Włochy, Malta

W tej grupie parę faworytów stanowią Włochy oraz Dania. Azzure po kapitalnym występie na MŚ we Francji przeżywają właśnie mały renesans swojej kobiecej reprezentacji. Piłkarkom Danii, obecnym vice-Mistrzyniom Europy pozostało wyciągnąć wnioski z nieudanych dla nich eliminacji do MŚ i dobrze przygotować się do turnieju w Anglii. Pozostałym zespołom, czyli Izraelowi, Gruzji i Bośni niezwykle ciężko będzie urwać punkty parze faworytów. 

29 Sierpnia

Izrael – Włochy (Rai 2)

Dania – Malta (DR 1)

30 Sierpnia

Bośnia i Hercegowina – Gruzja

3 Września

Gruzja – Włochy (Rai 1)

Bośnia i Hercegowina – Malta

Izrael – Dania (DR 1)


GRUPA C

Białoruś, Wyspy Owcze, Irlandia Północna, Norwegia, Walia

Zdecydowanymi faworytkami tej grupy są piłkarki Norwegii. Grasshoppene zaliczyły przyzwoity (choć miejscami szczęśliwy) występ na MŚ we Francji co z kolei pozwoliło Martinowi Sjogrenowi na kontynuację pracy z zespołem w eliminacjach do EURO 21. Niestety oznacza to również, iż kolejny już rok nie zobaczymy w Norweskim składzie Ady Hegerberg. Gwiazda Lyonu, skonfliktowana z własną federacją (oraz trenerem i częścią koleżanek z reprezentacji) jasno dała do zrozumienia, że do kadry w obecnej postaci nie wróci. Wśród pozostałych zespołów najmocnieszymi kandydatkami do drugiego miejsca w grupie są zdecydowanie piłkarki Walii. Nie oznacza to jednak, iż Irlandia Północna, Białoruś oraz Wyspy Owcze nie postarają się urwać kilku bramek ekipie Jayne Ludlow.

29 Sierpnia

Wyspy Owcze – Walia (BBC Red button)

30 Sierpnia

Irlandia Północna – Norwegia (NRK 3)

3 Września

Białoruś – Wyspy Owcze

Walia – Irlandia Północna (BBC 2 Wales)


GRUPA D

Azerbejdżan, Czechy, Mołdawia, Polska, Hiszpania

#ToJestNaszCzas powiedziała ostatnio Patrycja Balcerzak w wywiadzie udzielonym Anecie Gałek na łamach Łączy nas piłka i trudno się z nią nie zgodzić. Choć faworytkami naszej grupy są niewątpliwie piłkarki Hiszpanii to Reprezentacja Polski stoi przed ogromną szansą wywalczenia pierwszego, historycznego awansu do ME. By ten okazał się faktem Azerbejdżan i Mołdawia w żadnym razie nie mogą sprawić kłopotów naszym pilkarkom. Pewne 12 punktów w dwumeczach z outsiderkami to mus. Liczymy również na okazałe zwyciestwa bo bramki będą mieć spore znaczenie jeżeli chcemy uniknąć play-off. Kluczem do sukcesu są pojedynki z Czechami, które choć notowane oczko wyżej w światowym rankingu nie posiadają w swoim tegorocznym resumee równie okazałych wyników co Polska. Z naszymi sąsiadkami z południa trzeba wygrać dwumecz, najlepiej 6 punktami choć i 4 powinny wystarczyć. Taki scenariusz (przy komplecie punktów zdobytych z outsiderami) zagwarantuje występ w play-off. Każdy punkt urwany Hiszpanii z kolei mocno przybliży do bezpośredniego awansu.

30 Sierpnia

Mołdawia – Czechy (You Tube)

3 Września

Czechy – Polska (TVP Sport)


GRUPA E

Albania, Cypr, Finlandia, Portugalia, Szkocja

Pomimo występów w niedawnych MŚ, drużyna Szkocji nie jest zdecydowanym liderem tej grupy. Zarówno odmłodzoną Finlandię jak i rosnąca w siłę Portugalię stać w tej stawce na wywalczenie awansu z pierwszego miejsca. Piłkarki Albanii strać się będą urwać choć punkt komukolwiek z wyżej wymienionej trójki, zaś Cypryjki powalczą o uniknięcie ostatniego miejsca w grupie.

30 Sierpnia

Szkocja – Cypr (BBC Alba)

2 Września

Albania – Finlandia


GRUPA F

Węgry, Islandia, Łotwa, Słowacja, Szwecja

Brązowe medalistki MŚ – Szwecja będą zdecydowanymi faworytkami tej grupy eliminacyjnej. Blågult niewątpliwie będą jednak mieć się na baczności przed Islandią, której piłkarki udowodniły już wielokrotnie, iż są w stanie namieszać szyków nawet najlepszym. Słowaczki i Węgierki postarają się powalczyć z Wyspiarkami o drugie miejsce, a płkarkom Łotwy pozostanie celebrować każdy najminiejszy punkt ugrany na rywalkach.

29 Sierpnia

Islandia – Węgry

2 Września

Islandia – Słowacja

3 Września

Łotwa – Szwecja (TV 6 + viaplay)


GRUPA G

Austria, Francja, Kazachstan, Północna Macedonia, Serbia

Osteteczna klasyfikacja w tej grupie powinna ułożyć się wedle obecnego rankingu. Gospodynie ostatnich MŚ są zdecydowanymi faworytkami do awansu. Za plecami Francji finiszować powinna Austria, która również będzie mieć spore szanse na bezpośredni awans z drugiego miejsca. Dalej zaś Serbia, Kazachstan i Północna Macedonia. W tej grupie eliminacyjnej najtrudniej będzie o jakiekolwiek niespodzianki.

1 Września

Kazachstan – Serbia

3 Września

Austria – Północna Macedonia (ORF 1)


GRUPA H

Belgia, Chorwacja, Litwa, Rumunia, Szwajcaria

Pierwsze miejsce w tej grupie rozstrzygnie się w pojedynku Belgii ze Szwajcarią. Nieco emocji może tu dołożyć ekipa Rumunii, którą stać na to by urwać faworytkom punkty w jednym badź nawet dwu meczach. Piłkarki Chorwacji określane są często jako „niewygodny” przeciwnik i jako takie mogą postarać się o jakąś pojedyńczą niespodziankę. Ekipa Litwy walczyć będzie o uniknięcie ostatniej lokaty.

29 Sierpnia

Litwa – Chorwacja

3 Września

Szwajcaria – Litwa (RTS Sport)

Belgia – Chorwacja (Q2)


GRUPA I

Niemcy, Grecja, Czarnogóra, Irlandia, Ukraina

Pomimo nieudanego występu na MŚ we Francji, najbardziej utytułowana drużyna Europy – Niemcy pozostają zdecydowanymi faworytkami ostatniej grupy eliminacyjnej. Za ich plecami interesująco zapowiada się pojedynek o drugie miejsce, który stoczą ze sobą Ukraina oraz Irlandia. Piłkarki Grecji mogą sprawić małą niespodziankę i korzystnym dla siebie wynikiem zamknąć drogę do awansu jednej z dwu wspomnianych wcześniej ekip. Czarnogóra powinna skupić się na walce o uniknięcie ostatniego miejsca w grupie.

31 Sierpnia

Niemcy – Czarnogóra (Das Erste)

3 Września

Ukraina – Niemcy (ZDF)

Irlandia – Czarnogóra (RTE 2)


 

Rob Mikalski

0 0 votes
Article Rating

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: