Francja w ćwierćfinale. Brazylia pokonana
Mundial Reprezentacje Świat

Emocjonujący mecz zakończony dogrywką mieli okazję śledzić dziś kibice zgromadzeni na stadionie w Hawrze i przed telewizorami. Francja nie bez kłopotów pokonała Brazylię (2:1 pd.).

Do spotkania Francja przystąpiła w roli faworyta, z której to roli, koniec końców wywiązała się, jednak Brazylia postawiła tricolores trudniejsze warunki niż można było się spodziewać. Bardzo długo oglądaliśmy bardzo wyrównane spotkanie z szansami bramkowymi po obu stronach. Ostatecznie Francuzki zwyciężyły zdecydowanie lepszym przygotowaniem kondycyjnym. Od ok 70. minuty spotkania Canarinhas zaczęły ograniczać się do wykopywania piłki w obronie, długich piłek w kierunku Marty czy Debinhii i indywidualnych umiejętności najlepszych piłkarek. Ostatecznie Francja wygrała zasłużenie, choć na pewno nie bez konsekwencji w przyszłych meczach może okazać się dodatkowe 30. minut w nogach.

Mecz zaczął się około dziesięciominutową walką o środek pola. Pierwsza bramce rywali zagroziła Marta, której strzał minął jednak słupek. Minutę później Francuzki otrzymały rzut wolny zakończony niecelnym strzałem Henry.

15. minuta spotkania – Debinha mając dużo miejsca na przedpolu pola karnego zdecydowała się na strzał, ale Renard zablokowała piłkę, która trafia na rzut rożny.

Z bramki radowały się piłkarki reprezentacji Francji w 23. minucie, jednak analiza VAR wykazała, że główkująca po wrzutce Gauvin faulowała Barbarę i tym samym gol nie został uznany.

Dwukrotnie popisała się dobrą grą na przedpolu bramkarka Bouhaddi, która w 31 i 34 minucie spotkania udaremniła akcje Brazylii wybiciem piłki.

Do brutalnego faulu doszło w minutę później. Renard nakładką zaatakowała piszczel Debinhii, co skończyło się jednak tylko żółtą kartką.

Ładna, zespołowa akcja Francji miała miejsce w 39. minucie. Przerzut na lewą stronę boiska, uruchomienie prostopadłym podaniem wzdłuż linii boiska obiegającej Majri i dobra wrzutka, niestety nie wykorzystana przez żadną z napastniczek.

44. minuta – przypadkowo na lewej flance boiska piłkę otrzymała doświadczona Cristiane, która zdecydowała się na strzał z ostrego kąta. Bouhaddi wybija na rzut rożny.

W doliczonym czasie szansę miała jeszcze Majri, która wykorzystała błędne ustawienie brazylijskiej defensywy. Otrzymała piłkę na wolne pole, ale podpaliła się i strzeliła ponad bramką.

Niedługo po otwarciu drugiej połowy z gola cieszyły się Francuzki. W 52. minucie prawą stroną popędziła Diani, która mocną piłką po ziemi zacentrowała w kierunku Gauvin, a ta wpakowała piłkę do siatki 1:0

Trzy minuty później po rzucie wolnym z bocznego sektora boiska główkowała Cristiane, ale piłka wylądowała na poprzeczce i została wybita przez obrończynie.

62. minuta – indywidualna akcja Le Sommer lewym skrzydłem. Złamała do środka, ale jej strzał został wyblokowany przez… koleżankę z drużyny.

Thaisa zdobyła gola dla Brazylii! W 63. minucie z lewej flanki została zacentrowana piłka, którą źle, przed siebie, wybiły Francuzki. W okolicy 11 metra dopadła ją Thaisa i umieściła w siatce tuż przy słupku.

Le Sommer spudłowała w dogodnej sytuacji, uderzając głową po rzucie wolnym w 72 minucie meczu

Debinha przeprowadza indywidualną akcję w 74. minucie odbierając piłkę w okolicy 16 metra, a następnie strzelając na bramkę. Czujna była jednak Bouhaddi.

Dwa razy dobrą grą w powietrzu popisała się Barbara w 80. i 83. minucie wyłapując wrzutki Francuzek.

85. minuta – Brazylia otrzymała rzut wolny w okolicy 30 metra. Bezpośrednio uderzyła Andressinia, ale Bouhaddi ponownie obroniła.

Nie dalej jak minutę później Brazylijki cieszą się z gola, który jednak nie może zostać uznany. Tamirez była na wyraźnym spalonym. Szkoda, bo francuska obrona była fatalnie ustawiona i przypilnowanie linii z pewnością skończyłoby się bramką.

Ostatnia akcja podstawowego czasu gry – ok 94. minuty dwójkowa akcja Debinii i rezerwowej Beatriz, której strzał sprzed pola karnego wylądował nad bramką.

Źle zaczęła się dogrywka dla i tak słabnącej Brazylii – gwiazda Canarinhas Cristiane musiała zejść z boiska z urazem. Zastąpiła ją w 5 minucie dogrywki Geyse.

97. minuta Diani strzela z daleka, jednak ponad bramką. Trzy minuty później ta sama piłkarka nie sięgnęła zgranej głową przez Le Sommer piłki i ta przelatuje obok słupka.

Mnóstwo miejsca na przedpolu miała Henry w 105. minucie spotkania, ale jej strzał ostatecznie został zablokowany

W doliczonym czasie pierwszej połowy dogrywki wymarzoną okazję zepsuła Debinha. Zawodniczka North Carolina Courage dostała piłkę na wolne pole nieco z lewej strony boiska. Zeszła do środka, sam na sam z bramkarką, jednak zbytnio zwlekała ze strzałem, a może był on za słaby, bo ostatecznie piłkę zmierzającą do siatki wybiła Mbock Bathy. Kto wie – być może Debinha miała na nodze zwycięstwo w tym meczu.

107. minuta – piłka zacentowana z rzutu wolnego z prawego sektora boiska. Henry znajduje się w odpowiednim miejscu i czasie i strzałem z powietrza ładuje ją do bramki. 2:1

Gol nie poskutkowała zdecydowaną reakcją Brazylii, która była już na skraju wyczerpania. Do końca meczu to Francuzki miały jeszcze dwie okazje. Najpierw w 114. minucie Diani przeprowadziła indywidualną akcję prawą stroną, ale jej strzał odbiła Barbara. Następnie w 117. minucie obserwowaliśmy kombinacyjną akcję kilku zawodniczek, która zakończyła się jednak wyjątkowo żałosnym strzałem Thiney.

Francja zwycięża. W ćwierćfinale spotka się z wygranym meczu USA – Hiszpania, wiec prawdopodobnie z Amerykankami. Przedwczesny finał już na tym etapie?
Brazylia jedzie do domu, jednak z podniesionym czołem – dziś postawiły się jednej z najlepszych ekip świata i nawet były bliskie zwycięstwa. Na następnym mundialu obserwować będziemy prawdopodobnie odmienioną kadrę Canarinhas, już bez Marty, Formigi czy Cristiane. Kto wie, może będzie to nowe, złote pokolenie brazylijskich piłkarek.

Krzysztof Szewczyk

Francja – Bazylia 2:1 (0:0 po 45 min.) (1:1 po 90 min.) (1:1 po 105 min.)

Bramki:

52’ Gauvin         64′ Thaisa