Damallsvenskan : Kristianstad pierwszym liderem
Ligi Świat

Już niedawne mecze pucharowe pokazały nam, że zimowe transfery Kristianstad były całkowicie trafione, ale chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, że wszystkie trzy nowe piłkarki KDFF rozpoczną ligowy sezon od gola w pierwszej kolejce. Zarówno islandzki duet Gumdundsdottir – Sigfusdottir, jak i Anna Welin nie zamierzały jednak tracić czasu i postanowiły przywitać się ze swoimi nowymi kibicami w najlepszy możliwy sposób. Ponieważ w drużynie Elisabet Gunnarsdottir na listę strzelczyń wpisały się także Amanda Edgren oraz Therese Ivarsson, to właśnie Kristianstad zapisał na swoim koncie najbardziej efektowną wygraną na inaugurację.

Długo wyczekiwane derby Skanii okazały się widowiskiem cokolwiek jednostronnym, a strzelony w samej końcówce przez Elisę Lang Nilsson honorowy gol zdecydowanie nie poprawił humorów sympatykom Limhamn Bunkeflo. Dzisiejszy mecz potwierdził bowiem to, co wiedzieliśmy już po przedsezonowych sparingach – jeśli w następnym sezonie Malmö wciąż będzie chciało mieć dwie ekipy w najwyższej klasie rozgrywkowej, to holenderską trenerkę Renée Slegers czeka w najbliższych miesiącach mnóstwo pracy, gdyż na tę chwilę jej zespół w zasadzie w niczym nie przypomina pierwszoligowca.

Od pewnego zwycięstwa nowy sezon rozpoczął się także dla piłkarek z Göteborga, które przywitały w Damallsvenskan lokalnego rywala z Kungsbacki, udzielając mu solidnej lekcji futbolu. Trafienia Curmark, Bøe Risy oraz Hammarlund sprawiły, że wygrana gości ani przez moment nie była zagrożona, a gdyby nie kilka najwyższej klasy parad Moy Öhman, jej rozmiary byłyby zdecydowanie bardziej okazałe. Dobra postawa byłej golkiperki Piteå rozzłościć mogła przede wszystkim Rebeckę Blomqvist oraz Julię Zigiotti, które – pomimo kilku prób – ani razu nie wpisały się tym razem na listę strzelczyń. Nie uczyniła tego również mająca za sobą świetne występy w fazie grupowej Pucharu Szwecji Natalia Kuikka, gdyż jej fenomenalny strzał zatrzymał się ostatecznie na słupku.

Na pozostałych arenach o wyniku rozstrzygał jeden gol, dzięki któremu o trzy bezcenne punkty wzbogaciły się Rosengård, Piteå oraz Örebro. Sposród tych zespołów zdecydowanie najdłużej na swój moment radości czekały podopieczne Jonasa Eidevala, ale gol autorstwa Nathalie Björn w 90. minucie skutecznie uciszył Tunavallen i sprawił, że rewanż za ubiegłoroczną stratę punktów na tym stadionie udał się najlepiej, jak tylko mógł. Zawodniczki United także miały jednak dziś swoje momenty, o czym zaświadczyć może chociażby Halimatu Ayinde, która w drugiej połowie obiła poprzeczkę bramki Rosengård. Emocji nie zabrakło także na LF Arenie, gdzie piękna, zespołowa i wykończona przez Ninę Jakobsson akcja zapewniła komplet punktów obrończyniom tytułu z Piteå. W ostatniej fazie meczu pod bramką Cajsy Andersson raz po raz robiło się gorąco, ale piłkarki Stellana Carlssona włączyły wówczas doskonale sobie znany model żelaznej defensywy i to głównie dzięki niej dowiozły skromne prowadzenie do ostatniego gwizdka. Zwycięstwo miejscowej ekipy obejrzeliśmy także na Behrn Arenie, gdzie powracające po rocznej przerwie do ekstraklasy Örebro pokonało zawsze nieobliczalne Vittsjö. Decydująca o końcowym wyniku akcja miała miejsce w 26. minucie, kiedy to defensywie z północnej Skanii skutecznie urwała się Jenna Hellstrom, a piłkę w siatce Sabriny D’Angelo umieściła Heather Williams.

Komplet wyników:

Kungsbacka – Göteborg 0-3 (Curmark 11., Bøe Risa 19. (k), Hammarlund 55.)

Eskilstuna – Rosengård 0-1 (Björn 90.)

Kristianstad – Limhamn Bunkeflo 5-1 (Gudmundsdottir 5., Edgren 10., Welin 50., Sigfusdottir 63., Ivarsson 79. – Lang Nilsson 85.)

Piteå – Djurgården 1-0 (Jakobsson 50.)

Örebro – Vittsjö 1-0 (Williams 26.)