Podsumowanie ostatniej kolejki fazy grupowej Pucharu Szwecji rozpocznijmy od prostej wydawałoby się zagadki: Co łączy Rosengård i Linköping? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista – najwyższe budżety i najsilniejsze kadry w całym szwedzkim futbolu. Po chwili namysłu okazuje się jednak, że punktów wspólnych pomiędzy dwoma utytułowanymi klubami jest jednak zdecydowanie więcej, wszak obu zabraknie w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzyń, a także … w półfinałach krajowego pucharu!

Żeby było jeszcze ciekawiej, ani za piłkarkami z Malmö, ani za ekipą z Östergötland, nikt przesadnie tęsknić nie będzie. Jasne, gdyby któryś z gigantów szwedzkiej piłki zakwalifikował się do najlepszej czwórki, z miejsca zostałby uznany za faworyta, ale z drugiej strony faktyczni półfinaliści także gwarantują nam stabilny, sportowy poziom, a awans żadnego z nich do tej fazy rozgrywek nie był przypadkiem. Göteborg pokonał Linköping w bezpośrednim starciu i zrobił to w stylu, który nie pozostawił rywalkom jakichkolwiek złudzeń w kwestii końcowego wyniku, a Kristianstad przegrywał w stolicy Skanii już 0-2, ale trafienia Alice Nilsson oraz Svavy Ros Gunmundsdottir pozwoliły odrobić straty i wywalczyć promocję kosztem bardziej utytułowanego rywala. Wiele emocji i walki było także na Tunavallen, gdzie o awansie piłkarek Djurgården przesądził samobójczy gol po centrze Olivii Schough i to dzięki niemu drużyna ze Sztokholmu, podobnie jak w latach 2017 i 2018, zameldowała się w najlepszej czwórce. Czy wreszcie uda jej się wykonać także kolejny krok? Trener Joel Riddez zapewnia, że do trzech razy sztuka, a zapowiedzi te trzeba traktować jak najbardziej poważnie. Realne szanse na końcowy triumf ma bowiem każdy z półfinalistów, a trzy pozostałe do rozegrania mecze zapowiadają się niezwykle interesująco. Po fazie grupowej wiemy już na pewno, że za kilka tygodni charakterystyczne trofeum opuści gablotę w Malmö, ale dopiero 1. maja dowiemy się gdzie spędzi ono kolejnych dwanaście miesięcy, bo na dzień dzisiejszy wszystkie możliwe rozstrzygnięcia wydają się być mniej więcej tak samo prawdopodobne.

Jared Burzynski

Szwedzka Piłka


* Losowanie par półfinałowych oraz gospodarza finału odbędzie się w poniedziałek, 11. marca. Oba półfinały (Göteborg oraz Piteå rozegrają je u na własnych boiskach) zaplanowano na 16.-17. marca, natomiast finał odbędzie się 1. maja.

cupen3.png

Pokaż znajomym:
error

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu
error
%d bloggers like this: