Lotos szlifuje talenty kobiecej piłki

 

– Wiele osób uważa, że żeńska piłka nożna to coś słabego. Traktują ją jako dodatek, a tak wcale nie jest. Dziewczyny są świetne – mówi 17-letnia Julia Włodarczyk, młodzieżowa reprezentantka Polski. Jest jedną ze 150 dziewcząt, które trenują w ramach programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM.

 

Kuźnia talentów

Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to program upowszechniania piłki nożnej wśród najmłodszych. Co ważne, nie koncentruje się tylko na wyszukiwaniu największych talentów – z predyspozycjami do zawodowego sportu, ale obejmuje też tych, którzy chcą grać w piłkę na poziomie amatorskim, po prostu dla przyjemności.

Treningiem objętych jest ponad 3500 młodych piłkarzy – chłopców i dziewcząt. Nad formą zawodników czuwa ponad 120 trenerów. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to też szkolenia, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wyjazdy na obozy i stypendia sportowe dla zawodników oraz  ujednolicenie systemu szkoleniowego. Misją programu jest nie tylko zdobywanie umiejętności piłkarskich. To także wychowanie – kształtowanie postawy prozdrowotnej, patriotycznej przestrzeganie zasad fair play. Jednym z koordynatorów jest Paweł Janas, były piłkarz i selekcjoner reprezentacji Polski.

W ramach programu funkcjonuje 14 ośrodków w formie klubów partnerskich oraz Akademia Piłkarska LG, która jest jednocześnie operatorem i beneficjentem programu. Dzieci i młodzież trenują w Białymstoku, Bytowie, Chojnicach, Elblągu, gminie Pruszcz Gdański, Kartuzach, Kokoszkach, Krokowej, Luzinie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Ustce i Gdańsku (w ramach APLG). W 2019 będą otwarte kolejne ośrodki.

Sukcesy

Ferie zimowe to okres wyjazdów na obozy i intensywnych treningów. Obecnie w programie Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM jest około 150 dziewcząt, najwięcej z nich gra w Gdańsku. W większości ośrodków trenują z chłopcami, ale między innymi w Chojnicach czy Bytowie działają drużyny typowo żeńskie.

Najbardziej utalentowani zawodnicy i zawodniczki przechodzą do Akademii Piłkarskiej LG. Docelowo mają trafiać do młodzieżowych reprezentacji województw, młodzieżowych reprezentacji Polski i zawodowych klubów piłkarskich. I to się udaje. Dziewczęta trenujące w ramach programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM odnoszą konkretne sukcesy. To tylko niektóre z nich:

  • Julia Włodarczyk (APLG) – 3 powołania do Kadry Polski U-17 i 3 powołania do Kadry Polski U-19
  • Patrycja Czarnul (APLG) – 3 powołania do Kadry Polski U-15
  • Weronika Lewandowska (Cartusia Kartuzy) – 6 powołań do Kadry Polski U-15, powołanie na zgrupowanie Zimowej Akademii Młodych Orłów, II miejsce w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego „Junior Roku – dziewczynki” w powiecie kartuskim
  • Zofia Okoń (Luzino), Martyna Orłowska, Zuzanna Karwacka (Chojnice) – powołanie na zgrupowanie Zimowej Akademii Młodych Orłów

 

17-letnia Julia Włodarczyk od 6 lat trenuje w I-ligowej drużynie Akademii Piłkarskiej LG. – Moja przygoda z piłką rozpoczęła się tradycyjnie, na podwórku z kolegami. Miłość do piłki zaszczepił we mnie tata. Do AP LG trafiłam 6 lat temu, kiedy powstawała żeńska sekcja. Od tamtej pory gram i bardzo się cieszę, że tu jestem. Możliwość rywalizacji z innymi zespołami to coś pięknego. Nie wyobrażam sobie na przykład grać w tenisa, bo kocham sporty zespołowe. Muszę czuć, że ktoś jest ze mną, że razem do czegoś dążymy i osiągamy sukcesy. Wiele osób uważa, że kobieca piłka nożna to coś słabego, traktują ją jako dodatek, a tak wcale nie jest. Cały czas robię wszystko, by dać drużynie jak najwięcej od siebie. Jeszcze nie wiem czy wyjadę, by grać gdzieś dalej, czy zostanę w Gdańsku – opowiada młoda zawodniczka.

 

LOTOS wspiera kobiecą piłkę nożną

W 2018 roku Grupa LOTOS oraz Polski Związek Piłki Nożnej podpisały umowę, na mocy której spółka nie tylko pozostaje Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, ale także Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski U-21 i – co jest nowością – Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski Kobiet. LOTOS będzie wspierał rozwój polskiej piłki nożnej do końca 2022 r.

Spółka od lat jest ambasadorem polskiego sportu. Oprócz piłkarzy, wspiera także m.in. Polski Związek Narciarski, sporty motorowe, coroczny wyścig kolarski Tour de Pologne czy Akademicki Związek Sportowy i Akademicką Reprezentację Polski startującą w imprezach międzynarodowych.

Więcej o programie Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM na stronie: http://www.pilkalotos.pl.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

 

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A.,

Dawid Gordecki

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: