Ruszyły Mistrzostwa Europy U-19 (dzień 1)

 

foto. UEFA.com

Women’s EURO U19 Switzerland

18-30 Lipiec

Program imprezy w formie cyfrowej

 

Grupa A

 Hiszpania 0 – 2 Norwegia 

(Norheim 31′ 37′(k))

Pierwszy dzień rozgrywek przyniłóśł dwa małe zaskoczenia. W pierwszym meczu grupy A, broniąca tytułu reprezenacja Hiszpanii uległa drużynie Norwegii różnicą dwóch bramek. Strzelczyni dwóch goli Andrea Norheim potwierdziła tym samym swoją wysoką formę prezentowaną w szwedzkim klubie Pitea (przewodzi w Damallsvenskan). W normalnych okolicznościach można by tu nawet napisać o małej niespodziance….okoliczności jednak do noramlanych nie należą bo podopieczne Jorge Vildy biorące udział w tym turnieju to w zasadzie młodsze zaplecze obecnej kadry U-20. Właściwa kadra młodzieżowa przygotowuje się obecnie do startujących w przyszłym miesiącu MMŚ U-20 we Francji. W Hiszpanii kują żelazo póki gorące i dlatego w następnych MME, będących zarazem kwalifikacjami do kolejnych MMŚ będą mieć już doświadczoną drużynę – „zaprawioną” w bojach prestiżowego turnieju (podobnie zresztą jak czynią to Niemcy, Francja i ostatnio  Holandia). Sporym zaskoczeniem okazał się również wynik drugiego spotkania w tej grupie.

 

 Szwajcaria 2 – 2 Francja 

(Wyser 70′, Lehamann 80′ – Boussaha 15′(k), Palis 67′)

Szwajcaria – gospodynie turnieju, skazywane wcześniej na pożarcie z mocno faworyzowaną Francją, wyszły na boisko bez żadnych kompleksów i ku uciesze swoich kibiców stoczyły z rywalkami zażarty bój o zwycięstwo. Piłkarki trójkolorowych w pierwszej połowie wyróżniała dobra jakość i lepsza organizacją gry. Po szybko objętym prowadzeniu (rzut karny) umiejętnie kontrolowały one przebieg i tempo meczu co w dużej mierze było zasługą Mathilde Bourdieu oraz Kelly Gago. Piłkarki Szwajcarii nie złożyły jednak broni. Nieustannie próbując obrony przeciwniczek w poszukiwaniu słabszych ogniw, nadrabiały braki taktyczne nieustępliwością oraz wysokimi umiejętościami indywidualnymi kilku swoich zawodniczek – wyróżniały się zwłaszcza Alisha Lehmann i Gerardine Reuteler.

Podwyższenie prowadzenia przez Francję w 67 minucie po kapitalnym strzale Elli Palis również nie złamało ducha Helwetek, trójkolorowe zaś zadowolone z bezpiecznego prowadzenia uwierzyły chyba za szybko w końcowe zwycięstwo bo usiadły nieco na laurach. Natychmiast wykorzystały to niezwykle ambitnie grające w drugiej połowie Szwajcarki. Ledwie 3 minuty później Chantal Wyser zdobyła bramkę kontaktową czym „odkupiła” swoją winę za sprokurowanego karnego w pierwszej polowie. Po golu kontaktowym gospodynie nabrały jeszcze więcej wiatru w żagle i goniąc wynik zaatakowały swoje rywalki ze zdwojoną pasją. Z dobrego uprzednio widowiska zrobiło się mecz wręcz wyśmienity. Obie strony wymieniały ciosy, ale wciąż będąc świadomymi zagrożenia dla formacji defensywnych przy nadmiernym ryzyku. W międzyczasie jeszcze przed drugą bramką Francji z boiska zeszła Bourdieu co potem odbiło się na słabszej organizacji lini środka pola trójkolorowych. Po drugiej stronie Reuteler rozgrywała za to kapitalne zawody – dyrygując, odbierając, dogrywając a jeśli trzeba to i szarpiąc liniami defensywnymi przeciwniczek. Po jednej z takich akcji w 80 minucie Lehmann zdobyła wyrównującą bramkę. W ostatnich 10 minutach obie strony próbowały jeszcze zagrać o pełna pulę ale ekipa Francji robiła to zbyt asekuracyjnie natomiast Szwajcarii pomio chęci zaczęło brakować juz sił.

Grupa B

 Niemcy 1 – 0 Dania 

(Krumbeigel 54′)

W tej grupie faworyci nie zawiedli wygrywając swoje mecze. Porównując jednakże wyniki z pomeczowymi statystykami wydaje się, iż zespół Niemiec powinien w swoim meczu odnieść raczej bardziej okazałe zwycięstwo. Zamiast tego przez prawie godzinę na niemieckiej ławce było nerwowo a Dania udowodniła, ze tanio skóry nie sprzeda.

 Holandia 3 – 1 Włochy 

(Wilms 12′ 17′(k), Van der Meer 30′ – Caruso 56)

 Drugi mecz jak się wydaje ustawiły 2 szybko strzelone przez Holandię gole… a gol trzeci zdobyty ledwie po półgodzinie gry mógł go na dobre zakończyć. Podjęta przez Włochy w drugiej połowie rękawica oraz trafienie Caruso wskazują na podrażnione ambicje, które też mogą okazać się jeszcze coś warte w szerszym kontekście turnieju.

(Mecze można obejrzeć na żywo na kanale youtube UEFA Tv. W fazie grupowej transmitowane będą tylko mecze gospodyń. W fazie pucharowej transmitowane będą wszystkie spotkania.)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.