Damallsvenskan (4. kolejka)
Ligi Świat

Czas na podsumowanie 4. kolejki sezonu 2018 w Damallsvenskan

Najlepszy mecz: Djurgården 1-2 Rosengård. Opromienione wysokim zwycięstwem nad Eskilstuną piłkarki Jonasa Eidevalla w świetnych humorach przyjechały do Sztokholmu i … naprawdę niewiele brakowało, aby zupełnie niespodziewanie zostawiły w stolicy punkty. Spisujące się jak dotąd poniżej oczekiwań Djurgården postawiło faworytkom z Malmö nadspodziewanie trudne warunki, a w meczu pełnym zwrotów akcji i kontrowersji paść mógł dosłownie każdy rezultat. O zwycięstwie gości przesądziły ostatecznie te mityczne, piłkarskie detale, które szerzej opisujemy poniżej.

Najładniejszy gol: Glodis Perla Viggosdottir (Rosengård). Zakończona właśnie kolejna przyniosła nam trzy piękne gole i każdy z nich okazał się trafieniem na wagę trzech punktów. Amanda Edgren w 88. minucie zatopiła beniaminka z Kalmar, Nicoline Sørensen pomogła Linköping powrócić na zwycięską ścieżkę, ale palma pierwszeństwa przypada tym razem Glodis Perli Viggosdottir, która niczym eksplodujący, islandzki gejzer wjechała w sztokholmską defensywę i spektakularną główką zaserwowała piłkarkom Djurgården trzecią porażkę z rzędu.

Najlepsza piłkarka: Iva Landeka (Rosengård). Urodzona w Hercegowinie 28-latka opuszczała Stadion Olimpijski z golem i asystą na koncie, ale nawet bez tych liczb miałaby spore szanse na zgarnięcie tytułu zawodniczki kolejki. Ustawiana zdecydowanie bardziej ofensywnie niż za kadencji Jacka Majgaarda piłkarka świetnie odnajduje się w proponowanym przez Jonasa Eidevalla systemie gry, dzięki czemu jest na najlepszej drodze do tego, aby rozpoczęta niedawno runda była najlepszą, jaką do tej pory rozegrała na szwedzkich boiskach. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że przynajmniej do 7. czerwca informacje o dobrej dyspozycji Chorwatek to dla nas raczej … złe informacje.

4. kolejka w liczbach:

Gole: 10  (średnia 1.67 / mecz)

Rzuty karne: 0

Żółte kartki: 8

Czerwone kartki: 0

Najwyższa frekwencja: 1 270  (Eskilstuna – Hammarby)

Najniższa frekwencja: 356  (Limhamn Bunkeflo – Vittsjö)

Najszybszy gol: Amanda Fredriksson (Kalmar) – 3. minuta (vs. Kristianstad)

Najpóźniej strzelony gol: Amanda Edgren (Kristianstad) – 88. minuta (vs. Kalmar)