#WEuro2017 (1/2) : Dania vs Austria [RELACJA LIVE]

Półfinały UEFA Women’s Euro 2017 Netherlands

 

 Dania – Austria

relacja tekstowa LIVE

 

Stadion Rat Verlegh – Breda

Sędzia: Kateryna Monzul (Ukraina)

Pauzują: Lisa Makas (AUT) – kontuzja,

Duński dynamit kontra czarny koń mistrzostw. Na papierze faworytkami są piłkarki Danii. Logika wskazuje, iż po wyeliminowaniu ekipy Niemiec – głównych pretendentek do mistrzostwa – De Rød-Hvide powinny zająć ich miejsce. Problem w tym, że piłka nie zawsze kieruje się logiką. Dowodem ku temu jest obecność właśnie piłkarek Austrii – 24 drużyny światowego rankingu – w gronie czterech najlepszych ekip turnieju.

Oba te zespoły posiadają atuty by rozstrzygnąć to spotkanie na swoją korzyść. Piłkarki Danii wydają się dysponować większym doświadczeniem oraz odrobinę wyższą jakością gry swoich zawodniczek. Pernilla Harder, kandydatka do nagrody MVP całego turnieju kreuje w ofensywie szanse dla „lisicy” pola karnego Nadii Nadim, pozostając przy tym wciąż groźną przy własnym wykończeniu. Rajdy Katerine Veje potrafią rozciągnąć formację rywalek. Zaś doświadczone Line Rodik i Theresa Nielsen nie popełniają błędów w defensywie.

Austriaczki z kolei imponują walecznością i świetnym zgraniem swojej ekipy. Sarah Puntigham wyrasta na najlepszą defensywną pomocnik turnieju co w połączeniu z świetną postawą Vereny Aschauer w obronie i kandydującą do złotych rękawic Manuelą Zinsberger w bramce świadczy o sporej trudności w strzelaniu im goli przez rywalki. Ciężko i wytrwale pracująca na całej długości boiska Laura Feiersinger potrafi błyskawicznie stworzyć przewagę zaś Nicole Billa i Sarah Zadrazil jak się okazało potrafią ją skutecznie wykorzystać.

Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem mistrzostw, w meczu sparingowym Austria pokonała Danię 4-2. Dzisiejszy pojedynek to jednak całkiem inne spotkanie, które toczyć się będzie o znacznie wyższą stawkę.

Niejako obok sportowych zawodów będziemy też w tym meczu świadkami tworzenia się historii. Osobistej – jak w przypadku Nadii Nadim, która to jako dziecko uciekała w ciężarówce z ogarniętego wojną Afganistanu by teraz po latach ciężkiej pracy, stojąc u progu występu w finale Mistrzostw Europy spełnić swoje marzenia. Bądź też historii na większą skalę – tej promującej kobiecy futbol w Austrii. Ostatni mecz kadry pań oglądał tam co piąty mieszkaniec tego kraju (prawie 2 mln widzów). Na dzisiejsze spotkanie przygotowano już strefy kibica w głównych miastach całego kraju – łącznie z kilkoma głównymi placami w stolicy Wiedniu.

Rob Mikalski

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.