19. kolejka Ekstraligi

29.03.2017

Olimpia Szczecin vs AZS UJ Kraków 0:0

MVP TKF : Beata Niesterowicz

W spotkaniu dziewiętnastej kolejki Ekstraligi miejscowa Olimpia podejmowała krakowskie Jagiellonki. Spotkanie mimo wczesnej jak na środek tygodnia pory oglądała grupa kibiców. Mimo bezbramkowego remisu naprawdę było co oglądać, obie ekipy miały ładne okazje bramkowe. Najdogodniejsze dwie miał UJ, lecz dobrze broniąca Beata Niesterowicz nie dała się pokonać. Mecz na sprawiedliwy remis, dający obu zespołom ważne punkty’
Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej sytuacji, która miała miejsce w siedemdziesiątej drugiej minucie meczu. Grająca trener Olimpii – Natalia Niewolna po jednym ze starć upadła na murawę, nie mogąc złapać oddechu.
Pierwsza pomocy przeciwniczce zaczęła udzielać Magdalena Konopka. Zaraz po przerwaniu gry, nie licząc się z ewentualnymi konsekwencjami, na murawę wbiegł trener gości – Krzysztof Krok, który jeszcze przed dotarciem ratowników pomagał zawodniczce. Zdarzenie nie okazało się na szczęście groźne dla Natalii Niewolnej, jednak godna uznania i szacunku jest sportowa postawa Jagiellonek.

OLIMPIA :  Beata Niesterowicz – Joanna Preś, Patrycja Michalczyk, Natalia Niewolna, Magdalena Szwed, Anita Janik, Matilda  Böhm (75′  Marta Fil), Weronika Szymaszek, Dominika Łuczak, Roksana Ratajczyk, Martyna Brodzik (60′ Kinga Szymańska)

UJ: Karolina Klabis – Natalia Malota, Magdalena Konopka, Magdalena Knysak, Małgorzata Bartosiewicz, Kinga Wilk, Ewelina Bolko, Karolina Dul (60′ Weronika Wójcik), Kamila Ferfecka (83′ Agnieszka Bryzek), Natalia Sitarz, Anna Zapała (75′ Aleksandra Łagowska)

AZS PSW Biała Podlaska vs GOSiRKi Piaseczno 2:1

1:0 Klaudia Lefeld 22′
1:1 Angelina Ignatjeva 51′
2:1 Elżbieta Edel 70′

MVP TKF : Elżbieta Edel

Takie spotkania nazywa się tymi za sześć punktów. Biała Podlaska ma świetną wiosnę – Piaseczno dołuje. Dziś nie zobaczyliśmy na boisku wielkiej wirtuozerii, dziewczyny nie porwały nas swoją grą. Ważne punkty zdobyły gospodynie, które po tragicznej jesieni zaliczyły już trzy wygrane i dziś wydostały się ze strefy spadkowej.

AZS PSW: Aleksandra Brzezina – Anna Sosnowska, Wiktoria Kuciewicz, Elżbieta Edel, Krystyna Kusiak (75′ Gabriela  Ulatowska), Agata Wołos, Ewa Cieśla, Klaudia Lefeld, Katarzyna Michalska, Dominika Gąsieniec, Anna Puk (65′ Klaudia Płoska)

GOSIRki: Kaja Ożgo – Aleksandra Sosnowska, Monika Kędzierska, Kinga Kołek (75′ Marianna Borkowska), Magdalena Dudek, Maja Rębiś, Wioletta Tkaczyk, Anna Ciupińska, Katarzyna Orzepowska, Paulina Sobczak, Angelina Ignatjeva

GKS Górnik Łęczna vs Sztorm Gdańsk 2:0

1:0 Ewelina Kamczyk 48,
2:0 Gabriela Grzywińska 66

MVP TKF: Gabriela Grzywińska

Skazany na pożarcie Sztorm przyjechał do Łęcznej osłabiony brakiem Klaudii Słowińskiej, Beatrice von Dardel (obowiązki szkolne) oraz Natalia Świętoniowska (złamana ręka). Więc tym bardziej możliwości nie było, żeby rzucić się do ataku, trener Chałaszczyk zagrał więc piątką w obronie. Przyniosło to skutek w pierwszej połowie, ta skończyła się remisem 0:0. W drugiej połowie Górniczki pokazały klasę i po bramkach Eweliny Kamczyk i Gabrieli Grzywińskiej wyszły na powadzenie 2:0. Ewelina w 65 minucie zmarnowała jeszcze karnego, ale Górnik prowadzenia już nie oddał. Piłkarki z wysokości trybun oklaskiwał były selekcjoner reprezentacji Polski, a obecnie trener męskiej drużyny Górnika Franciszek Smuda. Ozdobą spotkania był gol Gabrysi Grzywińskiej.

Górnik: Anna Palińska – Jagoda Szewczuk (Dżesika Jaszek 46), Marlena Hajduk, Natasza Górnicka, Alicja Dyguś – Emilia Zdunek, Gabriela Grzywińska (Wiktoria Marszewska 68), Karolina Koch (Kasandra Parczewska 72), Agnieszka Jędrzejewicz (Weronika Zawistowska 61), Ewelina Kamczyk – Anna Sznyrowska

Sztorm: Magdalena Kołacz – Aneta Ramotowska (Wiktoria Krygier 85), Krystyna Cywińska (Amanda Turowska 75), Aleksandra Rucińska, Angelika Bużan, Kinga Wierzbicka – Dominika Kopińska (Natalia Kulig 60), Marta Stasiulewicz (Martyna Krygier 85), Kinga Bużan, Klaudia Kamińska (Viktoria Ossowska 70) – Martyna Zańko

UKS SMS Łódź vs Czarni Sosnowiec 2:1

1:0 Katarzyna Konat 19′
2:0 Linda Dudek 45′
2:1 Stanislava Liskova 57′

MVP TKF: Linda Dudek

W jednym z ciekawszych pojedynków SMS zmierzył się z Czarnymi. Spotkanie w Łodzi miało dwa oblicza. Pierwsza połowa dla gospodyń. Dwukrotnie przypieczętowały swoją dominację. W 19 minucie po wolnym bitym przez Alone Kovtun piłkę do siatki Klimek skierowała Kasia Konat. Pod koniec pierwszej połowy podwyższyła Linda Dudek. Po przerwie spotkanie się wyrównało. W 57 minucie kontaktową bramkę strzeliła Liskova. Czarne mimo oblężenia nie zdołały strzelić kolejnej. kontrowersji sędziowskich co nie miara..

UKS SMS: Danuta Paturaj – Kinga Kurek, Celina Chmal, Katarzyna Konat, Olha Zubchyk (89′  Daria Kurzawa), Monika Walak, Marzena Salamon, Alona Kovtun, Nikola Karczewska (69′ Weronika Zasowska), Linda Dudek , Martyna Wiankowska

Czarni: Weronika Klimek – Marta Mika (46′ Magdalena Dragunowicz), Andrea Horvathova, Julia Wycisk, Paulina Zawiślak, Kamila Tkaczyk (75′ Karolina Wieczorek), Joanna Operskalska, Anna Maria Smidova, Petra Zdechovanova, Stanislava Liskova, Patrycja Matla

AZS PWSZ Wałbrzych vs AZS Wrocław 0:0

MVP TKF: Anna Bocian

Derby rządzą się własnymi prawami, tak było tym razem. PWSZ Wałbrzych po raz piąty w historii zmierzył się w derbowym pojedynku z Wrocławiem. Mimo osłabień i braku zawodniczek w obu zespołach oglądaliśmy ciekawe widowisko. Padł bezbramkowy remis, lecz z przewagą w drugiej połowie gospodyń. Miały one swoje szanse, by zgarnąć pełną pulę w tym spotkaniu. Nie obyło się też bez sędziowskich kontrowersji. Dzięki korzystnemu wynikowi ze spotkania w Łodzi PWSZ Wałbrzych awansował na trzecie miejsce w ligowej tabeli.

WAŁBRZYCH: Daria Antończyk – Weronika Aszkiełowicz, Emilia Bezdziecka (Olena Klepatska 90’+3), Dominika Dereń, Karolina Gradecka, Aleksandra Jaworek, Ana Jelencić, Oliwia Maciukiewicz (Julia Kowalczyk 77′), Małgorzata Mesjasz, Klaudia Miłek, Sabina Ratajczak

WROCŁAW: Anna Bocian – Anita Turkiewicz, Aleksandra Parka, Karolina Ostrowska, Małgorzata Korda (69′ Patrycja Falborska), Joanna Wróblewska, Monika Koziarska, Sylwia Matysik, Dominika Grabowska, Maria Zbyrad, Marta Cichosz

TS Mitech Żywiec vs Medyk Konin 1:4

0:1 Katarzyna Daleszczyk 9′
1:1 Lucia Suskova 14′
1:2 Anna Gawrońska 16′
1:3 Anna Gawrońska 53′ karny
1:4 Radoslava Slavcheva 81′

Mimo delikatnych błędów w ofensywie zarówno Pauliny Dudek jaki Aleksandry Sikory to podopieczne Romana Jaszczaka wyszły na prowadzenie. Idealne podanie Lilyany Kostovej z okolic trzydziestego metra wykorzystała Katarzyna Daleszczyk umieszczając piłkę w bramce obok bezradnej Katarzyny Hudeckiej.

Po bramce, około 10 minuty Medyk wyraźnie zwolnił, jakby daleka podróż dała się we znaki. Wykorzystały to podopieczne  Roberta Sołtyska które zgrabną kombinacyjną kontrą wyrównały w czternastej minucie spotkania. Po trójkowym zagraniu w polu karnym Lucia Suskova wykończyła dzieło koleżanek.

Niestety to także na Mitech podziałało usypiająco i już po stu dwudziestu sekundach Anna Gawrońska szczęśliwym trafem po dośrodkowaniu przecięła tor lotu piłki i ponownie wyprowadziła Medyk na prowadzenie. Do końca pierwszej połowy nie wydarzyło się nic ciekawego, a apetyty zgromadzonych kibiców rosły.

Drugie czterdzieści pięć minut zaczęło się od ataków Mitechu, które po jednym ze stały fragmentów gry mogły gola stracić. Błąd Hudeckiej na szczęście nie był brzemienny w skutki, i wbrew reakcjom piłkarek Medyka piłka zatrzymana została sporo przed linią bramkową.

W 53 minucie Anna Gawrońska wykorzystała mocno naciągany rzut karny ( w naszej ocenie faul nastąpił najdalej pół metra przed linią pola karnego).  I chyba to samo zdanie miał trener Mitechu który po meczu przepraszał sędzie spotkania za mocno wybredne słowa.

Bramka ta podcięła mocno skrzydła piłkarek z Żywca, choć to im należą się brawa za druga połowę. Agata Droździk robiła co mogła by poderwać koleżanki do walki, ale jej przebojowość na nic dziś się zdała! Mało tego w 81 minucie Radoslava Slavcheva wykorzystała dośrodkowanie z rzutu rożnego ustalając wynik meczu.

Warto odnotować także fakt strzelenie przez Medyk gola nr. 100 w sezonie 2016/2017 przez Annę Gawrońską. Licznik dziś zatrzymał się na liczbie 101. Czy będzie rekord ligi? Medyku… czekamy !

MVP: Agata Droździk

MITECH : Katarzyna Hudecka – Angelika Gębka, Ewelina Prokop, Patrycja Rżany, Anna Zegan, Aleksandra Nieciąg (85′ Weronika Smaza), Magdalena Chrzanowska (85′ Marzena Cholewka), Agata Drożdzik, Lucia Suskova, Patrycja Wiśniewska (89′ Oliwia Skowron), Maja Stopka (65′ Patrycja Biegun)

MEDYK : Anna Szymańska – Radoslava Slavcheva, Maria Ficzay, Paulina Dudek, Dagmara Grad (83′ Klaudia Olejniczak), Aleksandra Sikora, Sandra Sałata, Anastasiya Kharlanava (57′ Agata Guściora), Katarzyna Daleszczyk, Lilyana Kostova (71′ Nastassia Shuppo), Anna Gawrońska

• 20. goli – Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna),
  • 19. goli – Katarzyna Daleszczyk (Medyk Konin)
  • 17. goli – Lilyana Kostova, Anna Gawrońska (Medyk Konin),
  • 14. goli – Anna Sznyrowska (Górnik Łęczna),
  • 11. goli – Marta Cichosz (AZS Wrocław), Aleksandra Sikora (Medyk Konin)
  • 10. goli – Paulina Dudek (Medyk Konin), Dominika Grabowska (AZS Wrocław), Martyna Wiankowska (UKS SMS Łódź), Małgorzata Mesjasz (AZS PWSZ Wałbrzych),
  • 9. goli – Emilia Zdunek (Górnik Łęczna),
  • 8. goli – Nikol Kaletka (Czarni Sosnowiec), Oliwia Maciukiewicz (AZS PWSZ Wałbrzych), Roksana Ratajczyk (Olimpia Szczecin), Petra Zdechovanová, Stanislava Lišková (Czarni Sosnowiec), Linda Dudek (UKS SMS Łódź),

całość klasyfikacji strzelczyń

WIOSENNA TABELA

W tej kolejce dobrą formę potwierdziły dziewczyny z Białej Podlaskiej, wygrały już trzeci mecz na wiosnę i wykaraskały się ze strefy spadkowej. Ponownie wygrały oczywiście Medyczki, Górniczki i SMS. Padły, aż dwa bezbramkowe remisy.