#DTS  „Gra z bramkarzem w ataku”
Grają z TKF Polska Publicystyka Reprezentacje

#DTS  „Gra z bramkarzem w ataku”

foto. Adam Murzański

  Z racji swoich obowiązków (uczelnianych i PZPN) często bywam na konferencjach szkoleniowych. Ostatnio miałem okazję – po raz pierwszy w życiu – być na konferencji PZPN dt. piłkarstwa kobiecego i przyznam szczerze, że  poziom wykładów był wysoki – porównywalny lub nawet lepszy niż na niektórych męskich kursokonferencjach! Podczas jednego z wykładów trener bramkarek Ajaxu Amsterdam zwrócił uwagą na DETALE, który moim zdaniem muszą znaleźć się w NASZEJ / mojej kolekcji. 

O co chodzi? Chodzi o grę bramkarza ( w zasadzie z bramkarzem) w fazie atakowania. Zacznijmy od podstaw. Pierwsze pytanie: przy aucie bramkowym – gdzie położyć piłkę? Z reguły bramkarze kładą ją w narożniku „5”, co od razu wskazuje kierunek zagrania piłki. Czy to żle? W zasadzie nie, o ile bramkarz zamierza wznowić grę wykopem w określony sektor boiska. Jeżeli jednak, zespół chce otworzyć grę „na krótko”, takie ustawienie piłki od razu ma wpływ na ustawienie napastników przeciwnika i ogranicza wybór innych możliwości. DETAL 1 – Co innego, gdy bramkarz ustawi piłkę na środku linii bramkowej! Wówczas napastnicy nie wiedzą, gdzie będzie zagrana piłka i muszą ustawić się centralnie podobnie jak reszta zespołu broniącego. To znacząco zwiększa możliwości rozwiązań ofensywnych. DETAL 2 – w którą stronę powinno nastąpić otwarcie gry od bramki? W mojej ocenie w pierwszej kolejności w zależności, która noga jest wiodąca bramkarza? Jeżeli prawa (90 % przypadków) najlepiej „krótkie otwarcia” trenować w lewą stronę ! Bramkarze dużo trenują chwyty i upadki (które wg statystyk meczowych stanowią 10 % ich działań) a częściej powinni doskonalić dokładne i silne podanie po ziemi i górą lewą i prawą nogą (ćw. 1 i ćw. 2).

DETAL 3 dotyczy podania zwrotnego do bramkarza. Nie zawsze obrońca może podać piłkę w kierunku bramki przeciwnika. Często bywa, że pod presją przeciwnika musi podać do tyłu do bramkarza. Tutaj trzy ważne punkty. Po pierwsze – zawsze podawaj piłkę poza „światło bramki”, by ograniczyć ryzyko bramki samobójczej; Po drugie – podawaj do wiodącej nogi bramkarza; Po trzecie bramkarz powinien wyjść w stronę piłki, poza światło bramki i przyjąć ją kierunkowo (jeżeli ma czas) lub wybić w głąb pola lub określony wcześniej sektor (ćw. 1 i ćw. 2).


PROŚBA – Zwracajcie uwagę zawodniczkom / zawodnikom, by grali do bramkarz „poza światło bramki” i do jego wiodącej nogi; interesujcie się tym co robią trenerzy bramkarzy (o ile ich macie) i każcie im doskonalić grę nogami (obiema) tak jak na załączonym ćwiczeniu; zwracajcie uwagę bramkarzom na ustawienie względem piłki i  bramki przy otwarciu i budowaniu gry na własnej połowie.
PROPOZYCJA – Na koniec jak zawsze przykładowe środki treningowe.


Miłosz Stępiński 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!