#U20WWC : Skarb kibica – Grupa C
Mundial Publicystyka Świat

foto. FIFA

Grupa C

• Francja (FRA) – uczestniczki pięciu edycji tej imprezy, swój najlepszy wynik na tych mistrzostwach osiągnęły dwa lata temu w Kanadzie pokonując w meczu o trzecie miejsce Koreę Północną. Ciekawostką jest, iż w swoich czterech ostatnich występach na MŚ U-20 ekipa Francji za każdym razem spotykała na swojej drodze – czy to w grupie, czy w fazie play-off,  drużynę późniejszych mistrzyń turnieju, za każdym razem przegrywając taki mecz. Pomimo, iż les Bleuettes zakończyły turniej kwalifikacyjny w 2015 – mistrzostwa Europy U-19 ostatecznie na czwartym miejscu, to warto jednak wspomnieć iż w fazie grupowej zdobyły tam komplet punktów – pokonały m.in późniejsze mistrzynie Szwecję a w półfinale odpadły nieszczęśliwie po rzutach karnych. W ostatnim spotkaniu testowym rozegranym w tym tygodniu Francja pokonała Kanadę 2-0.

Zawodniczki warte uwagi: 20 letnia napastnik #9 Marie-Charlotte Leger (Montpellier HSC) czołowa snajperka trzeciej drużyny francuskiej ligi oraz obrończyni #3 Sakina Karachoui (Montpellier HSC) jej klubowa koleżanka.

• Stany Zjednoczone Ameryki (USA) – mające na koncie trzy puchary MŚ U-20 (2002, 2008, 2012) oraz występy we wszystkich edycjach tego turnieju, Amerykanki zapewniły sobie awans do tegorocznych MŚ U-20 wygrywając już czwarty raz z rzędu mistrzostwa CONCACAF, pokonując w zeszłym roku w finale Kanadę 1-0. Swoistą ciekawostką o Ameykańskiej drużynie jest fakt, iż w zespole seniorek które  zdobyły Puchar Świata w 2015 roku w Kanadzie znalazło się aż  9 zawodniczek które zdobyły to trofeum uprzednio w MŚ U-20. W ramach sprawdzianu przed turniejem w swoim ostatnim meczu rozegranym w zeszłym miesiącu, drużyna USA pokonała Wenezuelę 5-1.

Zawodniczka warta uwagi: 18 letnia napastnik Mallory Pugh (Real Colorado) mająca już na swoim koncie 17 występów i 4  gole w kadrze seniorskiej.

• Ghana (GHA) – grającym w trzech ostatnich edycjach tych zawodów Afrykankom nie udało się jeszcze ani razu wyjść z grupy. Najbliżej znalzły się na poprzednim mundialu gdzie pominmo dwóch wygranych i 6 wywalczonych punktów zajęły ostatecznie 3 miejsce w grupie bo przy równej ilości punktów z Koreankami z Północy i Kanadą miały jednak najsłabszy bilans bramek. Black Princesses wywalczyły sobie awans na te mistrzostwa po wygranej w dwumeczu z Etiopią w ostatniej rundzie turnieju kwalifikacyjnego strefy CAF w zeszłym roku.

Zawodniczka warta uwagi: 17 letnia #9 Sandra Owusu-Ansah (???) młoda piłkarka która błysnęła już umiejętnościami na tegorocznym turnieju MŚ U-17 w Jordanii.

• Nowa Zelandia (NZL) – ze względu na brak poważnej konkurencji w swojej konfederacji o czym świadczyć mogą: piąty z kolei tytuł mistrzyń Oceanii U-20 zdobyty przy 69 strzelonych bramkach w 4 spotkaniach, Young Football Ferns pojawią się na MŚ U-20 już po raz szósty. Dwa lata temu Nowo Zelandkom po raz pierwszy udało się wyjść z grupy, jednakże w ćwierćfinale uległy już wyraźnie zespołowi z Nigerii 4-1.

Zawodniczka warta uwagi: 20 letnia napastnik #8 Jasmine Pereira (Three Kings United) mająca już za sobą obok udziału w poprzednim turnieju U-20 również występy w kadrze seniorskiej na MŚ w Kanadzie 2015 i na Olimpiadzie w Rio 2016.