[POLKI ZA GRANICĄ: Urodzinowy gol Pajor, powrót Karczewskiej, czerwona kartka Zawistowskiej, bramka Padilli – Bidas.
Polki na Świecie Publicystyka Świat

Po raz kolejny przyjrzymy się poczynaniom Polek na arenie międzynarodowej. W głównej mierze liczyliśmy na bramkę Ewy Pajor, która zrobiłaby sobie świetny prezent na 26 – te urodziny. Jej sukces byłby jednocześnie porażką dla innej z naszych reprezentantek, Tanji Pawollek. Swoje piętno odcisnęły także „nasze” w tym uznawanych za słabsze ligi. Jak im poszło? Zapraszam!

ANGLIA
W 76. minucie na murawie w barwach Tottenhamu zameldowała się Nikola Karczewska. Niestety, nie zdążyła ona zrobić wiele na boisku i nie pomogła w odrabianiu strat w potyczce z Reading, przegranym 0:1.

DANIA
Niewiele ponad 10 minut w barwach Broendby rozegrała Natalia Wróbel. Sama nie przyczyniła się w żaden sposób do końcowego wyniku, lecz jej zespół zgarnął trzy punkty w potyczce wyjazdowej z Thisted, wygranej 2:1.

FRANCJA
Ewelina Kamczyk zagrała 89 minut w otwierającym kolejkę francuskiej ekstraklasy meczu z Montpellier, zakończonym remisem 1:1. Poza składem znalazła się natomiast Dominika Grabowska. Do udanych na pewno swego występu nie zaliczy Małgorzata Grec, której Dijon zostało rozgromione przez Olympique Lyon 0:8. Trzy punkty trafiły za to na konto Stade Reims, gdzie rezerwową bramkarką jest Kinga Szemik. Jej drużyna wygrała 3:1 z beniaminkiem – Le Havre.

HISZPANIA
90 minut rozegrała Patrycja Balcerzak w barwach Huelvy. Jej ekipa nie dźwignęła roli minimalnych faworytek i na władnym stadionie zaledwie zremisowała z będącym w strefie spadkowej Alaves 2:2. Polka obejrzała żółty kartonik.

NIEMCY
Vfl Wolfsburg, w którym od pierwszej minuty wystapiła Ewa Pajor, pokonał Eintracht Frankfurt Tanji Pawollek 5:0. Najlepsza polska snajperka w historii podwyższyła wynik na 3:0 w 44. minucie. Jej występ zakończył się wraz z gwizdkiem, zapraszającym na przerwę. Pani kapitan przegranych zagrała cały mecz. Poza kadrą znalazła się Katarzyna Kiedrzynek. W szerokiej kadrze nie było miejsce także dla Agaty Tarczyńskiej z Werderu Brema (0:0 z SGS Essen) oraz dla Sylwii Matysik z Bayeru Leverkusen (3:0 z Turbine Potsdam). Opaskę kapitańską w przegranej ekipie dzierżyła Martyna Wiankowska, która jednak w protokole zapisała się jedynie z tytułu żółtej kartki. Jeszcze gorszy występ zaliczyła Weronika Zawistowska. Piłkarka FC Koeln opuściła plac gry w 65. minucie, osłabiając zespół, który po golu w końcówce przegrał z SV Meppen 0:1. To było jej pierwsze „czerwo” w karierze. 74 minut w barwach
Koziołków rozegrała Adriana Achcińska.

SZKOCJA
Glasgow City, w którym swoje szanse dostaje Kinga Kozak wygrało 2:1 w Hibernian, gdzie zazwyczaj druga bramkarką jest Daniela Kosińska. I tym razem nie miała okazji wystąpić na boisku. Kozak zaś weszła na murawę w 72. minucie, chwilę po bramce ustalającej wynik końcowy.

SZWAJCARIA
Bardzo dobry mecz zagrała ponownie w tym sezonie Natalia Padilla – Bidas. Jej Servette pokonało na wyjeździe Yverdom 2:0,a Polka w 20. minucie zdobyła bramkę na wagę podwyższenia prowadzenia. 23 minuty w barwach FC Zurich otrzymała Oliwia Woś. Jej zespół w tym samym stosunku, co liderki tabeli, zwyciężyły z Rapperswil.

WŁOCHY
W pełnym wymiarze czasowym dla AC Milan zagrała Małgorzata Mesjasz. Jej zespół niestety był bezradny w potyczce z AS Romą, ostatecznie ulegając 0:2. Pomigliano, w którego szerokiej kadrze nie znalazła się Katarzyna Konat skromnie zwyciężyło z Sampdorią 1:0.