Świat

Rusza Puchar Azji!

 Już dziś punktualnie o 11:00 w Mumbai’u w Indiach spotkaniem Chin z Chińskim Tajpej zostanie zainaugurowana dwudziesta edycja kobiecego Pucharu Azji. Dwanaście drużyn w trzech miastach Indii (Mumbai, Navi Mumbai i Pune) o końcowy triumf, który zostanie zwieńczony wielkim finałem 6 lutego na Patli Stadium.

Indie, jako gospodarz, nie musiały przechodzić fazy kwalifikacyjnej. Bezpośrednio weszły też trzy zespoły, które znalazły się na podium poprzedniej edycji: Japonia, Australia i Chiny. Pozostałe osiem miejsc wyłoniła runda kwalifikacyjna.

Turniej również będzie kwalifikatorem do Mistrzostw Świata 2023. Czterech półfinalistów zakwalifikuje się bezpośrednio na Mundial. Odbędzie się runda play-off o dalsze miejsce, w której wezmą udział przegrani w ćwierćfinałach. Miejsca do zdobycia w play-offach mogą się różnić w zależności od wyniku Australii, która będąc gospodarzem (wraz z Nową Zelandią) już ma miejsce zapewnione. Gdyby Australia dotarła przynajmniej do półfinału to przegrani w 1/4 zagrają nawet o dwa miejsca na Mundialu. Dalej mamy sporą zawiłą procedurę w zależności, jeśli odpadnie wcześniej.

 

Wszystkie SKŁADY

– grafika. AFC

CIEKAWE FAKTY O ASIA CUP 22:

  • Praktycznie połowa graczy powołanych do tego Pucharu Azji grających w Europie to Australijki : siedemnaście z trzydziestu pięciu. W składzie Matyld w Anglii gra dziesięć zawodniczek : Steph Catley, Caitlin Foord i Lydia Williams (Arsenal); Alanna Kennedy i Hayley Raso (Manchester City); MacKenzie Arnold i Tameka Yallop (West Ham); Sam Kerr (Chelsea); Emily Gielnik (Aston Villa) i Kyah Simon (Tottenham).
  • Będziemy mieli też trzynaście piłkarek grających w USA. To dwanaście Filipinek grających w college’ach i japonka Jun Endo, który gra w NWSL w Angel City.
  • Puchar Azji Kobiet został ustanowiony przez Azjatycką Konfederację Piłki Nożnej Kobiet (ALFC, wchłonięty przez AFC w 1986 r.) i został rozegrany po raz pierwszy w 1975 r., ale do 1981 r. mecze trwały tylko sześćdziesiąt minut.
  • Do 2008 roku zawody rozgrywano co dwa lata, z rzadkimi wyjątkami, w których rozgrywano je co trzy (1986, 1989 i 2006). Od 2010 roku turniej jest rozgrywany co cztery lata.
  • Pierwszą edycję Pucharu Azji wygrała Nowa Zelandia, która choć nie należała do federacji azjatyckiej, brała udział w zawodach na zaproszenie.
  • Najbardziej utytułowaną drużyną są Chiny (osiem razy). Piłkarki z 'Państwa Środka’ zdobyły trofeum siedem razy z rzędu w latach 1986-1999. Ostatnie zwycięstwo chińskiej drużyny narodowej to 2006 rok.
  • Reprezentacja Australii zadebiutowała w rozgrywkach azjatyckich w 1975 roku. W latach 1983-2003 grała w OFC Women’s Nation Cup, wygrywając trzykrotnie (1995, 1998 i 2003). Od 2006 roku Matildy wznowiły rywalizację w Pucharze Azji, wygrywając go w 2010 roku.
  • Poza Koreą Północną, dziesiątą w rankingu FIFA, ale nie biorącą udziału w rozgrywkach, Australia i Japonia są azjatyckimi drużynami narodowymi najwyżej sklasyfikowanymi (odpowiednio jedenaste i trzynaste), a zatem dwoma faworytami do końcowego triumfu. Australia i Japonia były także finalistami dwóch ostatnich edycji Pucharu Azji.

 

Joanna Kalinowska

0 0 votes
Article Rating

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
%d bloggers like this: