Marek Dragosz przedstawia: Małe gry stosowane w akademii Standard Liège
Akademia Tylko Kobiecego Futbolu Grają z TKF Marek Dragosz przedstawia Publicystyka Świat

Marek Dragosz przedstawia: Małe gry stosowane w akademii Standard Liège

image

Odcinek 4: Małe gry stosowane w akademii Standard Liège

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Trzy zespoły po 4-6 graczy.
Przebieg gry: Rozpoczynają dwa zespoły grą 4 v 4. Drużyna, która straci bramkę ma za zadanie opuścić boisko najszybciej jak to możliwe. Zespół, który zdobył bramkę równie szybko przechodzi do ustawienia defensywnego i broni się przed trzecim zespołem, który pojawia się na boisku w natychmiast po zakończonej golem akcji.

image

Pole i organizacja gry: 20 x 40 metrów. Dwa zespoły po 5 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4 na trzy małe bramki. Piąty zawodnik porusza się za bramkami. Nie ma on jednak kontaktu z piłką. Jego zadaniem jest takie współdziałanie z partnerami aby znalazł się pomiędzy dwiema wybranymi bramkami – i tylko wtedy jego zespół może trafiać do którejkolwiek z nich.
Odmiana: zawodnik na zewnątrz przemieszcza się za bramkami. Jeśli znajdzie się w „świetle” jednej z nich – wtedy drużyna przeciwna nie może do niej strzelać.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola ustawione małe bramki ustawione z pachołków oddalonych od siebie o 2-3 metry – w zależności od wieku i umiejętności. Małych bramek powinno zawsze być o jedną więcej niż liczy zespół. Tak dla gry 4 v 4 na polu gry znajduje się pięć małych bramek. Dla gry 5 v 5 powinno ich być sześć. Zawodnicy starają utrzymać się przy piłce wykonując podania w określony przez trenera sposób. Zespół zdobywa punkt po wykonaniu podania przez jedną z wybranych bramek.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4. Na jego dłuższych bokach rozmieszczonych pięć pachołków. Przed nimi wydzielona strefa, z której nie wolno oddawać strzałów. Zespół zdobywa punkt po precyzyjnym trafieniu w pachołek.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 5 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4. Przed bramką wydzielona strefa, w której porusza się wydzielony z zespołu zawodnik. Nie wolno mu oddawać strzałów. Jego zadaniem jest poszukiwanie odpowiedniej pozycji do otrzymania podania od partnera wewnątrz pola gry i mając do dyspozycji tylko jeden kontakt z piłką takie odegranie do innego z partnerów wewnątrz aby umożliwić mu oddanie strzału na bramkę.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów podzielone na cztery trójkąty – jak na rysunku. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4 na trzy małe bramki jednak zawodnicy nie opuszczają wyznaczonych dla siebie trójkątów. Mogą uderzać na wybraną dowolnie bramkę po dryblingu, z większej lub mniejszej odległości, pierwszym kontaktem lub też zagrywać do partnerów w innych strefach.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4 na cztery małe bramki ustawione poza polem gry. Przed oddaniem strzału zespół musi wykonać określoną ilość podań. Strzały można wykonywać do dowolnie wybranej bramki.
Odmiana: Aby pomóc zespołowi w utrzymywaniu piłki trener może wkomponować w grę dodatkowego neutralnego zawodnika.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów z wydzielonymi strefami 8 metrów przed obiema bramkami. Dwa zespoły po 4 graczy + bramkarze.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4. Każdy zespół ma wyznaczonych dwóch zawodników, którzy mogą poruszać się w strefach podbramkowych – jeden przed własną bramką, drugi przed bramką rywala. Dzięki temu trener może określi duże spektrum zadań dla tych zawodników – zarówno w atakowaniu jak i bronieniu, w rozpoczynaniu i budowaniu akcji, we współpracy z zawodnikami wewnątrz pola gry oraz w kończeniu akcji strzałem.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola gra 4 v 4 na cztery małe bramki ustawione w narożnikach – jak na rysunku. Przed oddaniem strzału zespół musi wykonać określoną ilość podań. Strzały można wykonywać do dwóch określonych bramek.
Odmiana: Aby pomóc zespołowi w utrzymywaniu piłki trener może wkomponować w grę dodatkowego neutralnego zawodnika.

image

Pole i organizacja gry: 40 x 20 metrów. Dwa zespoły po 4 graczy.
Przebieg gry: wewnątrz pola ustawione małe bramki ustawione z pachołków oddalonych od siebie o 2-3 metry – w zależności od wieku i umiejętności. Małych bramek powinno zawsze być o jedną więcej niż liczy zespół. Tak dla gry 4 v 4 na polu gry znajduje się pięć małych bramek. Dla gry 5 v 5 powinno ich być sześć. Zawodnicy starają utrzymać się przy piłce wykonując podania w określony przez trenera sposób. Zespół zdobywa punkt po tym gdy zawodnik przeprowadzi piłkę przez jedną z wybranych bramek.

******************************

image

Marek Dragosz
Trener piłki nożnej UEFA A. Specjalista treningu bramkarskiego. Uczestnik i prelegent wielu szkoleń i kursów w Polsce, Niemczech, USA, Holandii, Anglii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Hongkongu, Słowacji i Czechach. Swoją wiedzą dzielił się między innymi w Irlandii, Indonezji, Singapurze, Kenii, RPA, Kamerunie, Gambii, Sierra Leone, Nigerii, Gwinei, Burkina Faso i na Dominikanie.
Posiadacz dyplomów federacji piłki nożnej Holandii, Irlandii i Anglii. Uczestnik UEFA Study Group Scheme w Gandawie (Belgia). Ukończył program KNVB World Coaches.
Odbył staże szkoleniowe między innymi w takich klubach jak AIK Sztokholm, MŠK Žilina, FC Porto, FC Swindon, FC Honka, Panathinaikos Ateny, Chievo Verona, Red Bull Salzburg, TSG 1899 Hoffenheim, Benfica Lizbona, SK Lierse, Real Sociedad San Sebastian, Crystal Palace i Hannover 96.
Trener reprezentacji Polski AMP Futbol (osób po amputacjach) z którą zdobył 4 miejsce w mistrzostwach świata w Meksyku. Ambasador dobrej woli kilkunastu organizacji charytatywnych w Afryce i Azji.
Organizator imprez i akcji charytatywnych związanych z dziećmi i sportem. Współpracownik fachowych portali tematycznych zajmujących się piłką nożną w wielu krajach świata.
Koordynator ogólnopolskiej sieci szkół bramkarskich “Goalkeepers Academy”. W Football Academy odpowiada za program edukacyjny dla trenerów. Fundator “Keepers Foundation”, pomagającej dzieciom na całym świecie.

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!