Podsumowanie 9. kolejki Damallsvenskan:
Damallsvenskan Świat

damf

Podsumowanie 9. kolejki sezonu 2021 w Damallsvenskan:

Najlepszy mecz: Piteå 0-3 Hammarby. Reprezentacyjna przerwa najwyraźniej ani trochę nie spowolniła rewelacyjnego beniaminka z południowego Sztokholmu. Hammarby udało się w podróż do Norrbotten bez swojej kapitanki (Alice Carlsson), jednej z absolutnie najważniejszych postaci drugiej linii (Hanna Folkesson) oraz współliderki wewnętrznej klasyfikacji strzelczyń (Emma Jansson) i nie brakowało głosów, że na dalekiej Północy czeka beniaminka bolesna weryfikacja. Tym bardziej, że Piteå w trzech ostatnich meczach straciło zaledwie jednego gola, a mierzyło się w tym okresie między innymi z Rosengård i Häcken. Te wszystkie głosy zostały jednak skutecznie wyciszone już w drugiej minucie gry, kiedy to Ellen Wangerheim wywalczyła rzut karny, a na gola zamieniła go niezastąpiona Madelen Janogy. Później oglądaliśmy całkiem wyrównany mecz, w którym zdecydowanie bardziej konkretne były jednak przyjezdne. Anna Tamminen obroniła jedenastkę, Hanna Lundkvist imponowała w defensywie, Matilda Vinberg grała tak, jakby na poziomie Damallsvenskan występowała regularnie przynajmniej od dekady, a duet Hjelm – Gibson wzorowo zarządzał środkiem pola. A żeby kibicom z Piteå zrobiło się jeszcze bardziej przykro, w doliczonym czasie gry ich drużynę dobiła jeszcze Nina Jakobsson. Cóż, jak głosi szwedzkie przysłowie, släkten är värst.

Wydarzenie kolejki: Nawałnica nad Behrn Areną. Gdy zespoły Örebro i Kristianstad rozpoczynały swój mecz, termometry na Behrn Arenie pokazywały ponad trzydzieści stopni w cieniu. Nic więc dziwnego, że w pierwszej połowie, po około 25 minutach, prowadząca to spotkanie Sara Wiinikka zarządziła obowiązkową przerwę na uzupełnienie płynów. Nieco ponad godzinę później aura zmieniła się jednak diametralnie. Rzęsista ulewa, burza i trzaskające błyskawice przypomniały nam chociażby o meczu Szwecja – Chile podczas MŚ 2019 i – podobnie jak wówczas w Rennes – także i tu obie ekipy przedwcześnie musiały udać się do szatni. Później było wyczekiwanie na to, aby płyta znów nadawała się do gry, ale koniec końców potyczkę na Behrn Arenie udało się zamknąć jeszcze tego samego dnia. Z korzyścią dla gości, gdyż to właśnie ekipa Elisabet Gunnarsdottir zapisała na swoim koncie komplet punktów po tym, jak na listę strzelczyń wpisały się kolejno Jonsdottir i Åsland.

Bohaterka kolejki: Madelen Janogy (Hammarby). Przyjechała na stadion, na którym przeżywała jak dotąd najwspanialsze chwile swojej piłkarskiej kariery i raz jeszcze zachwyciła nas kapitalnym występem. Jedyna różnica polegała na tym, że wraz z nią tym razem cieszyli się nie miejscowi fani z Norrbotten, lecz nieliczna i niezwykle głośna grupka ubranych na zielono-biało kibiców ze Sztokholmu. Dwa gole, asysta, tytuł piłkarki kolejki i chyba już absolutnie pewne miejsce w kadrze na Tokio – z takim bilansem Madelen Janogy opuszczała LF Arenę. A my tylko zacieramy ręce, gdyż doskonale wiemy, iż ta piłkarka jest zdolna do rzeczy jeszcze większych, jeśli tylko może skupić się wyłącznie na futbolu. A sztokholmskie powietrze póki co wydaje się jej bardzo dobrze służyć.

Gol kolejki: Olivia Schough (Rosengård). W tej akcji zgadzało się absolutnie wszystko. Od wyprowadzenia piłki z własnej połowy, poprzez fenomenalny przegląd pola Jeleny Cankovic i jej fantastyczną asystę, aż do klasycznego strzału Olivii Schough, która w doskonale znanym sobie stylu przymierzyła po długim słupku. Gol ten był o tyle istotny, że pozwolił on piłkarkom Rosengård w pełni kontrolować derby Skanii, a dzięki zwycięstwu nad zawsze niewygodnym Vittsjö, drużyna Jonasa Eidevalla zachowała pięciopunktową przewagę nad broniącym tytułu Häcken, co wydaje się być szczególnie istotne przed czekającym nas w najbliższą niedzielę meczem na szczycie.

Sensacja kolejki: Mecz-parodia w Göteborgu. Zacznijmy może od najbardziej oczywistej kwestii: Anne Mäkinen oraz Maiju Ruotsalainen miały pełne prawo desygnować do gry właśnie taki skład. I choć z wielu względów nie było to być może fortunne zachowanie, to jednak znajdujemy wiele argumentów, aby je zrozumieć. Pierwszym z nich jest plaga kontuzji trapiąca tej wiosny klub z Solnej, drugim natomiast fakt, że AIK czekają w najbliższych dniach zdecydowanie bardziej istotne mecze, a porażka na Valhalli i tak była niejako wliczona w koszty. Wraz z upływem czasu robiło się jednak coraz mniej przyjemnie, a gdy na kwadrans przed końcem na placu gry pojawiła się Vendela Persbeck, mieliśmy już do czynienia z prawdziwą parodią futbolu. Swoją drogą, siedemnastoletnia golkiiperka jeszcze kilka tygodni temu chyba sama nie spodziewała się, że debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej przyjdzie jej zaliczyć w roli … lewoskrzydłowej. Czy wystawienie na mecz przeciwko mistrzowi kraju juniorek (i to jeszcze nierzadko na dość przypadkowych pozycjach) miało być próbą zwrócenia uwagi zarządu na pilną potrzebę wzmocnienia kadry już podczas najbliższego okienka? Takie tłumaczenie wydaje się być jedynym sensownym, szkoda tylko, że taka manifestacja odbyła się niejako kosztem kilku młodych piłkarek.

Liczba kolejki: 2. Tyle nominalnych bramkarek wystąpiło w niedzielę w barwach AIK. Tylko jedna z nich zagrała jednak na swojej pozycji.