Podsumowanie spotkań międzynarodowych 10-13 kwietnia.
Świat

Chiny oraz Chile dopełniają puli 12 drużyn, które wezmą udział w turnieju Olimpijskim – losowanie grup już za tydzień. W barażach do Euro triumfują: Irlandia Północna, Szwajcaria oraz Rosja. W meczach towarzyskich wysoką formą błyszczały Niemki, Szwedki, Hiszpanki, Japonki i Amerykanki. Zespoły Francji, Anglii oraz Holandii grały ze zmiennym szczęsciem bo skupiły się raczej na testach ustawień oraz zaplecza swojej ławki. Poważny problem w tym względzie ma Australia, która w zasadzie nie posiada na ławce żadnej głębi. The Matildas w perspektywie organizowanych przez siebie w 2023r MŚ muszą bardzo szybko wprowadzić zmianę pokoleniową. co niestety będzie odbijać się na ich najbliższych wynikach.

Baraż do Olimpiady

Chiny 2 – 2 Korea Południowa (4-3 agg.)

Wang Shuang 69 104 – Chae-Rim 31, Choi 45

Świetny, dramatyczny, rozgrywany w wysokim tempie mecz, któremu atmosferę nadała stawka oraz towarzysząca oprawa ponad 10 tysięcy kibców zgromadzonych na stadionie. Koreanki po przegranej u siebie 1-2 nie miały nic do stracenia i odważnie zaatakowały starjąc się wygrać cały mecz w pierwszej połowie. Sztuka ta prawie by im się udała bo na przerwę schodziły przy stanie 0-2 gwarantującym im awans. Szalony zryw Koreanek w pierwszej połowie kosztował jednak zbyt dużo sił i Chinki, które w szatni otrząsnęły się z szoku wróciły do gry świadome swojej taktycznej przewagi.  W końcu udało im się strzelić kontaktową bramkę – czym wrzuciły dwumecz do dogrywki – a tam już przeważały nad wyczerpanymi fizycznie rywalkami. Drugie trafienie Wang Shuang przypieczetowało awans, choć Koreanki do ostatniego gwizdka starały się jeszcze odwrócić wynik meczu.

Kamerun 1 – 2 Chile

Nchout 77′ – Saez 25, Guererro 74

Chile 0 – 0 Kamerun (2-1 agg.)

Baraż do Euro

Irlandia Północna 2 – 0 Ukraina (4-1 agg.)

Callaghan 55, Caldwell 90+6

Historia Kopciuszka, który zamiast na bal pojedzie na EURO. W pełni zasłużony awans Północnych Irlandek, które wykorzystały rażącą niemoc i brak skuteczności ekipy Ukrainy i dzięki temu zadebiutują na angielskich boiskach w przyszłym roku.

Szwajcaria 1 – 1 Czechy (2-2 agg.) k. 3-2

Sow 59 – Svitkova 51

Naprawdę chciałem kibicować Czeszkom, które wyrzuciwszy nas z baraży staneły przed szansą pierwszego w swojej historii awansu na dużą imprezę. Niestety futbolu w wykonaniu naszych południowych sąsiadek nie da się z czystym sercem polecać do obejrzenia. Recepta na sukces jest tu prosta – w defensywie fauluj, w ofensywie kupuj rzuty wolne w okolicach bramki. I to by było na tyle. Czeszki nazbierały 41 fauli w dwumeczu – a przy słabych sędziach pozwoliło im jakimś cudem skończyć oba spotkania w pełnym skladzie z czterema tylko żółtymi kartkami. Dobrze się stało, iż z tym antyfutbolem nie pojadą dalej. Szwajcarki czasami zawodziły skutecznością ale przynajmniej starały się grać w piłkę. Swoją drogą nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem by drużyna, która nie strzeliła 2 pierwszych karnych wygrała konkurs 11-ek.

Rosja 0 – 0 Portugalia (1-0 agg.)

Przeciętny mecz niewykorzystanych z obu stron szans. O awansie zadecydował przypadkowy gol z pierwszego spotkania. Rosja po raz kolejny jest jedynym krajem z Europy Wschodniej, któy jedzie na Euro.

Pajor 25 48 – Blackstenius 37 42, Segeer 86, Hurtig 90+2

Najlepszy mecz w wykonaniu reprezentacji Polski od czasu towarzyskiego turnieju Algrave w marcu 2019. Fakt to nie byl pierwszy garnitur Szwecji i w pierwszej połowie graliśmy przeciwko kilku rezerwowym, które w tym spotkaniu walczyły o kadrę na turniej Olimpijski. Jednak nasze piłkarki udowodniły, iż wcale gorsze nie są.  Nareszcie widać było w ekipie Biało-Czerwonych zaangażowanie niezbędne do rywalizacji na światowym poziomie oraz pewną nową jakość, która – pomimo wciąż sporej liczby błedów – jest dobrą zapowiedzią na przyszłość. Pomimo przegranej, był to udany debiut Niny Patalon na stanowisku tymczasowej trenerki naszej reprezentacji.

Jestem zdecydowanie za tym by PZPN pozostawił Ninę Patalon na tym stanowisku.

Włochy 1 – 0 Islandia