Rewolucja w Lyonie: Olympique Lyonnais Féminin zmienia nazwę na OL Lyonnes i stawia na niezależność
D1 Féminine Świat

Rewolucja w Lyonie: Olympique Lyonnais Féminin zmienia nazwę na OL Lyonnes i stawia na niezależność

Jeden z największych klubów kobiecej piłki nożnej na świecie – Olympique Lyonnais Féminin – przechodzi historyczną metamorfozę. Zespół ogłosił, że od nowego sezonu występować będzie pod nową nazwą: OL Lyonnes. Zmianę zapowiedziała właścicielka większościowego pakietu udziałów, Michele Kang, podczas specjalnej prezentacji.

Nowa nazwa to gra słów – odnosi się zarówno do angielskiego słowa lioness (lwica), jak i do miasta Lyon. Kang przyznała, że celowo zmieniono francuską pisownię na bardziej unikalną formę z literą „y”, aby zachować związek z męskim klubem i miastem.

„Mam nadzieję, że francuskojęzyczni kibice wybaczą nam tę zmianę, ale uznaliśmy, że to ważne, by wszyscy – zarówno w kraju, jak i na świecie – wiedzieli, że jesteśmy częścią Lyonu” – powiedziała Kang na scenie.

Nowe logo OL Lyonnes przedstawia ryczącą czerwoną lwicę z niebiesko-złotymi akcentami. Hasłem zespołu stało się: „Nowa historia, ta sama legenda”.

Ale to nie tylko rebranding wizualny. Kang ogłosiła również szereg istotnych zmian strukturalnych i infrastrukturalnych:

  • Zespół kobiecy zamieni się miejscami z akademią chłopców, przejmując dotychczasowe centrum treningowe męskiej młodzieży.
  • Obiekt zostanie gruntownie wyremontowany i przekształcony w pierwsze w pełni dostosowane do potrzeb kobiet centrum sportowe, gotowe na lipiec 2026 roku.
  • Inwestycję sfinansuje sama Kang, której majątek magazyn Forbes szacuje na 1,2 miliarda dolarów.
  • W nowym obiekcie znajdzie się również muzeum kobiecego futbolu oraz przestrzenie zaprojektowane z myślą o macierzyństwie i opiece nad dziećmi.
  • Od przyszłego sezonu wszystkie mecze OL Lyonnes będą rozgrywane na Groupama Stadium, stadionie mogącym pomieścić 59 tys. widzów. Dotąd kobiecy zespół grał tam jedynie okazjonalnie.

Kang, która jest także właścicielką Washington Spirit (NWSL) oraz London City Lionesses (właśnie awansowały do najwyższej ligi w Anglii), buduje globalne imperium piłki kobiecej w ramach projektu Kynisca. Niedawno ogłosiła również, że przekaże dział badawczo-rozwojowy tej inicjatywy na rzecz U.S. Soccer, wspierając kobiece programy treningowe i innowacyjne podejście do szkolenia zawodniczek. Tylko na ten cel przeznaczyła dotąd 25 mln dolarów, a na rozwój kobiecej reprezentacji USA – kolejne 30 mln.

Zespół, który teraz będzie znany jako OL Lyonnes, to najbardziej utytułowana kobieca drużyna w historii europejskiej piłki nożnej. Od 2004 roku pod szyldem Olympique Lyonnais, klub zdobył aż osiem tytułów Ligi Mistrzyń UEFA i w tym sezonie sięgnął po 18. mistrzostwo Francji w ciągu ostatnich 19 lat.

Kang, która przejęła kontrolę nad kobiecą sekcją OL w 2023 roku, dąży do większej niezależności zespołów kobiecych i tworzenia dedykowanych struktur zarządzania.

„Najgorsze, co możemy zrobić dla kobiecego futbolu, to kopiować i wklejać rozwiązania z piłki męskiej” – podkreśliła Kang w rozmowie z ESPN. – „Nasz produkt jest zupełnie inny – i właściciele klubów męskich też to dostrzegają.”

Maja Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!