[Retro TKF] Angerer vs Marta czyli najważniejszy nietrafiony rzut karny w historii mundialu
Frauen Bundesliga Publicystyka Retro TKF Świat

[Retro TKF] Angerer vs Marta czyli najważniejszy nietrafiony rzut karny w historii mundialu

Był rok 2007 i Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet w Chinach. Światowy czempionat w Państwie Środka był objawieniem na skalę światową ze względu na bardzo wysoki poziom, jak na tamte czasy, kiedy to żeńskie mundiale jeszcze raczkowały. Najlepsze drużyny świata spotkały się, aby strącić poprzednie mistrzynie, Niemki, z piłkarskiego tronu. Według kibiców i specjalistów ekipa prowadzona przez Silvię Neid nie miała zbyt wielkich szans na obronę tytułu, ze względu na wiek piłkarek, a głównie liderkę zespołu Birgit Prinz i Nadine Angerer na bramce, która w późnym piłkarsko wieku zaznaczała swoją pozycję w świecie piłki.

Niemki bez szans?

Największymi faworytkami do wygrania mundialu były Brazylijki. Młoda kadra z Ameryki Południowej miała być pierwszą w historii latynoamerykańską drużyną, która miała wygrać mundial. Canarinhos mieli jedno zadanie – po prostu wygrać mundial, z młodą Martą na czele, która już wtedy była piłkarską sensacją szlifującą swoje umiejętności na europejskiej scenie klubowej.

Niemki, skazywane na pożarcie, przedarły się się jak burza przez eliminacje, co powstarzają na turnieju nie spoglądając do tyłu, podkreślając swoją dominację w piłkarskim świecie. Z drugiej strony Canarinhos ostrzyły sobie zęby na trofeum, idąc na finał z podniesionymi głowami, pełne nadziei i pewności siebie. Od piłkarskiej nieśmiertelności w ojczyźnie i chwale dzielił je tylko jeden mecz. 90 minut, które zmieniły historię futbolu raz na zawsze i w brutalny sposób zweryfikowały brazylijski futbol.

Decydyjący finał

Birgit Prinz w iście królewskim stylu otworzyła wynik w piękny sposób, oszukując golkiperkę z kraju kawy. Wtedy doszło do piłkarskiej walki, zaciętej do rozlewu krwi. Jest jednak jeden moment meczu, który kibice Canarinhos pragną zapomnieć, a Marcie i koleżankom śni się w najczarniejszych koszmarach.

Karny, który zmienił wszystko

W 64. minucie meczu doszło do bezpośredniego starcia młodego talentu z roztańczonej Brazylii i niemieckiej ściany – Nadine Angerer vs Marta. Niemka podchodziła do finału jako definicja ściany, mimo spekulacji na temat jej gry i wieku, zakończyła turniej bez straty gola. No właśnie, Marta zdaje się mieć wszystko zaplanowane i już widzi piłkę w siatce. Niemka, z charakterystycznym dla siebie spokojem, śledzi ruchy napastniczki. Piłka ląduje w jej objęciach. Niemki szaleją, a Brazylia jest w szoku. Dlaczego? Co się właśnie stało? Gwoździem w ich trumnie był gol z 83. minuty strzelony przez Simone Laudehr. Tak tego dnia Niemki jako pierwsze w historii obroniły tytuł mistrzowski. Obraz smutnej Marty trzymającej nagrodę dla najlepszej piłkarki i strzelczyni turnieju stał się symbolem wielkiej porażki Canarinhos.

Co o tym mówiono?

Silvia Neid wspominała niewykorzystany rzut karny Marty i zwycięstwo Niemiec z szacunkiem wobec brazylijskiej drużyny oraz talentu Marty. Chociaż nie ma jednej szczególnie znanej wypowiedzi Neid na temat tego karnego, jej ogólne refleksje po meczu podkreślały dumę z niemieckiej defensywy oraz uznanie dla siły ofensywnej Brazylii. Jedna z jej wypowiedzi brzmiała:

„Wiedziałyśmy, że Brazylia ma niezwykłą linię ataku, zwłaszcza z Martą. Kluczem było zachowanie koncentracji i dyscypliny. Nasza obrona zagrała znakomicie, neutralizując ich największe atuty.”

Te słowa oddają jej taktyczne podejście oraz uznanie dla wyzwania, jakie stanowiły Marta i brazylijski zespół.

Marta, wspominając swoją niewykorzystaną jedenastkę w finale Mistrzostw Świata Kobiet w 2007 roku przeciwko Niemcom, powiedziała:

„Noszę tamten moment w sobie nie jako porażkę, ale jako lekcję. Przypomina mi, że futbol, podobnie jak życie, to walka, nauka i dążenie do bycia lepszym. Nawet w przegranej można coś zyskać.”

Ta wypowiedź oskonale oddają determinację Marty i jej umiejętność przekształcania trudnych chwil w motywację – cechę, która ukształtowała jej legendarną karierę.

Bohaterska tej akcji Nadine Angerer,  bramkarka, która obroniła rzut karny Marty w finale Mistrzostw Świata Kobiet w 2007 roku, w późniejszych wywiadach wspominała ten moment jako kluczowy w jej karierze i jednym z najbardziej emocjonujących. Oto, co mówiła:

„Wiedziałam, że Marta to jedna z najlepszych zawodniczek na świecie i że będzie to wielki test. Starałam się zachować spokój i skupić na jej ruchach. Udało się obronić, ale w takich momentach zawsze chodzi o intuicję i wiarę w swoje umiejętności.”

Podkreślała również, że cały mecz był dla niej wyjątkowy:

„To było coś niezwykłego – nie tylko obrona tego karnego, ale też całe spotkanie, bo Brazylia grała niesamowicie. Czułam dumę, że mogłam przyczynić się do zwycięstwa naszego zespołu.”

Te słowa pokazują, jak ważna była dla niej ta interwencja i jak istotną rolę odegrała w triumfie Niemiec.

Czego nas ten mecz nauczył?

Po tym meczu doszło do widocznego dzisiaj na boisku dojrzenia Marty nie tylko jako piłkarki, ale równiez jako przywódczyni na boisku i poza nim. Czy ten karny zmienił historie futbolu? Pewnie tak, zalezy od perspektywy, jednak wszyscy jesteśmy zgodni, że ten moment jest na pewno ikoniczny oraz na lata pozostanie w pamięci kibiców (i nie tylko).

Ten moment ukazuje, jak jeden moment może zmienić bieg historii futbolu. Obrona rzutu karnego przez Nadine Angerer to nie tylko kluczowa chwila meczu, ale także symboliczna reprezentacja ducha walki i determinacji, które charakteryzowały drużynę Niemiec. Marta, mimo niewykorzystanej okazji, pokazała, że porażki są częścią drogi do sukcesu, ucząc nas, jak ważne jest przekształcanie trudnych chwil w motywację do dalszej pracy i rozwoju. Z kolei Silvia Neid przypomniała, że piłka nożna to nie tylko umiejętności techniczne, ale także strategia, koncentracja i dyscyplina. Z perspektywy czasu widzimy, jak to wydarzenie miało wpływ na dalszy rozwój kobiecego futbolu, stając się punktem zwrotnym w rywalizacji na najwyższym poziomie. Niezależnie od wyniku, w takich chwilach widać, jak sport może uczyć nas nie tylko o grze, ale i o życiu.

Maja Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!