[Retro TKF] Celebracja Brandi Chastain – czyli jak Japonia nauczyła Amerykanki grać w piłkę?
NWSL Retro TKF Świat

[Retro TKF] Celebracja Brandi Chastain – czyli jak Japonia nauczyła Amerykanki grać w piłkę?

1999 to ikoniczny turniej w historii kobiecego futbolu. Przykuł sensacyjnie uwagę setek tysięcy kibiców, czego pięknym zwieńczeniem był finał pomiędzy gospodarzami turnieju, USA, które dopiero zaczynały swoją dominację w piłce, a Chinami, które odważnie weszły w świat wielkiej piłki, nie oglądając się za siebie. O wyniku, w jednym z najbardziej wyrównanych i emocjonujących finałów w historii, na oczach blisko stu tysięcy widzów, zdecydował konkurs rzutów karnych. Trzeci rzut karny okazał się decydujący, gdyż ten pojedynek wygrała bramkarka USA, Brianna Scurry, z młodziutką Liu Ying. Ostatni rzut karny należał do Brandi Chastain. Amerykanka z chirurgiczną precyzją przechytrzyła chińską golkiperkę, dając Stanom Zjednoczonym drugi w historii tytuł mistrzowski. Łzy szczęścia i euforia piłkarek świat zapamięta jednak nieco inaczej niż zwykle.

Kibicom ukazała się chmara szczęśliwych Amerykanek, a ikoną tego wydarzenia była niezapomniana celebracja Chastain, która w przypływie euforii zdjęła koszulkę. Jaka jest historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek w historii mistrzostw świata?

Historia Brandi Chastain

Chastain swoją karierę piłkarską zaczęła na poziomie szkoły średniej, gdzie wyróżniała się jako jedna z najlepszych zawodniczek na ataku. Wtedy amerykański futbol kobiet dopiero raczkował. Przełomowy okazał się rok 1986 – zagrała dla drużyny licealnej, z którą zdobyła kilka stanowych tytułów. Jej umiejętności piłkarskie oraz zaangażowanie pozwoliły jej dostać się na studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie kontynuowała grę w piłkę dla Golden Bears. Tam grała przez jeden sezon, zanim przeszła do Uniwersytetu Santa Clara, gdzie jej kariera nabrała jeszcze większego tempa.

Transfer do Japonii

Przełomem w jej życiu okazał się transfer do Japonii w 1993 roku, po ukończeniu studiów. Brandi Chastain spędziła sezon, grając w Toyokawie dla klubu Shiroki FC Serena, jednej z drużyn należących do nowo powstałej ligi L. League, pierwszej profesjonalnej ligi piłki nożnej kobiet w Japonii. Wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni był dla Chastain istotnym krokiem w jej karierze, ponieważ umożliwił jej rozwinięcie umiejętności piłkarskich w zupełnie nowym środowisku, innym niż to, które znała ze Stanów Zjednoczonych. Pobyt w Japonii dał Chastain szansę na doświadczenie innego stylu gry, bardziej technicznego i opartego na precyzyjnym podawaniu. Mimo początkowych barier językowych oraz różnic kulturowych, Chastain szybko zyskała szacunek zarówno koleżanek z drużyny, jak i japońskich kibiców. Gra na nowych zasadach pozwoliła jej poprawić technikę, rozwinąć boiskową inteligencję oraz zyskać cenne doświadczenie międzynarodowe. Często wspominała swój czas w Japonii jako kluczowy moment w swojej karierze, ponieważ nauczyła się tam cierpliwości i gry drużynowej na wyższym poziomie. Pobyt na nieznanym wtedy piłkarsko USA terenie pozwolił jej na spojrzenie na piłkę nożną z nowej perspektywy, co miało duży wpływ na jej późniejsze sukcesy w reprezentacji Stanów Zjednoczonych.

Powrót do ojczyzny i mundial 1999

Po sezonie spędzonym w Shiroki FC Serena, Chastain wróciła do USA, lepiej przygotowana do międzynarodowych rozgrywek i gotowa do odegrania ważniejszej roli w reprezentacji narodowej. Na mundial 1999 Amerykanki jechały pewne siebie, jako mistrzynie świata 1991 roku, ostrząc sobie zęby na trofeum jako gospodarz turnieju. Po zniszczeniu konkurencji na stadionie Rose Bowl w Pasadenie 10 lipca 1999 ich rywalkami okazała się sensacja turnieju – Chinki. Maszyna z Państwa Środka dała światu nowy styl grania w piłkę, opierając się na zaplanowanej pod każdym względem taktyce, gdzie nie było miejsca na błędy. Mecz jest uznawany za jeden z najbardziej wyrównanych w historii mundiali. Po rzutach karnych przybysze z Azji musieli uznać wyższość amerykańskiej „złotej 11”, czego zwieńczeniem na tle smutnych Chinek była już legendarna celebracja Brandi. Z pozoru zwykłe zdjęcie koszulki – powszechna „cieszynka” w piłce na całym świecie – zmieniło historię kobiet w tej dyscyplinie.

Celebracja Chastain stała się symbolem zwycięstwa, wolności i przełamania barier w kobiecym sporcie. Zdjęcie jej radości, opublikowane na okładkach gazet i magazynów na całym świecie, zyskało status ikony popkultury. Moment ten przyczynił się do popularyzacji piłki nożnej kobiet i stał się inspiracją dla wielu młodych zawodniczek. Chastain sama później wielokrotnie wspominała, że jej celebracja była spontanicznym wyrazem radości, nieplanowanym i naturalnym odruchem po trudnym meczu, który zakończył się spektakularnym zwycięstwem. Mistrzostwa Świata w 1999 roku stały się punktem zwrotnym dla piłki nożnej kobiet w Stanach Zjednoczonych, a Brandi Chastain zyskała status legendy sportu.

Maja Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!