[IO PARIS 24]: Dzień Drugi: Kanonada w meczu Matyld, cudowna Japonia i Stany
Świat

W Paryżu zakończyły się emocjonujące spotkania drugiego dnia turnieju piłki nożnej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich 2024. Kibice mogli śledzić zmagania drużyn w grupach A, B i C, które dostarczyły wielu niezapomnianych momentów.

Grupa A

Kanada 2:1 Francja

Mecz Kanada – Francja dostarczył nie lada emocji. Gospodarze otworzyli wynik w 42. minucie, gdy Marie-Antoinette Katoto wykorzystała asystę Kenzy Dali. Kanada wyrównała w 58. minucie dzięki bramce kapitana Jessiego Fleminga. Decydujący gol padł w doliczonym czasie gry, kiedy Vanessa Gilles zapewniła swojej drużynie zwycięstwo w 90+12 minucie.

Kolumbia 2:0 Nowa Zelandia

Kolumbia odniosła pewne zwycięstwo nad Nową Zelandią. Marcela Restrepo otworzyła wynik w 27. minucie, a Leicy Santos podwyższyła prowadzenie w 72. minucie po asyście Manueli Vanegas.

Tabela grupy A:

1. Kolumbia – 3 pkt
  2. Francja – 3 pkt
  3. Kanada – 0 pkt (kara)
  4. Nowa Zelandia – 0 pkt

Kanada otrzymała sześciopunktową karę nałożoną przez FIFA w związku ze skandalem szpiegowskim, w którym uczestniczył kanadyjski dron. Dodatkowo, trener Kanady został zdyskwalifikowany na rok, a drużyna ukarana grzywną.

Grupa B

Australia 6:5 Zambia

To spotkanie z pewnością zapisze się w historii olimpijskich rozgrywek. Kapitan Zambii, Barbra Banda, zapewniła swojej drużynie prowadzenie już po 39 sekundach. Australia szybko wyrównała za sprawą Alanny Kennedy. Mecz obfitował w zwroty akcji, a ostatecznie to Australia zwyciężyła po bramce Michelle Heyman w 90. minucie.

USA 4:1 Niemcy

Amerykanki pokazały swoją dominację, pokonując Niemcy 4:1. Sophia Smith zdobyła dwie bramki, a Mallory Swanson i Lynn Williams dołożyły kolejne gole dla USA. Niemki odpowiedziały jedynie golem Giulii Gwinn.

Hiszpania 1:0 Nigeria

Hiszpania pokonała Nigerię 1:0 dzięki bramce Alexii Putellas w 85. minucie z rzutu wolnego. Wcześniej VAR nie uznał gola Salmy Paralluelo.

Japonia 2:1 Brazylia

Japonia odniosła zwycięstwo nad Brazylią po emocjonującym końcowym fragmencie meczu. Jheniffer dała Brazylii prowadzenie w 56. minucie, ale Japonia odwróciła losy spotkania w doliczonym czasie gry, zdobywając dwie bramki – najpierw Saki Kumagai z rzutu karnego, a następnie Momoko Tanikawa.

Tabela grupy C:

1. Hiszpania – 6 pkt
  2. Japonia – 3 pkt
  3. Brazylia – 3 pkt
  4. Nigeria – 0 pkt

Dzięki tym wynikom Hiszpania zapewniła sobie awans do fazy pucharowej.

W kolejnych meczach Francja zmierzy się z Nową Zelandią, Kolumbia z Kanadą, USA z Australią, Niemcy z Zambią, Japonia z Nigerią, a Hiszpania z Brazylią. Przed nami jeszcze wiele emocji w olimpijskim turnieju piłki nożnej kobiet!