[IO Paris 2024]: Debiutancka wygrana Hiszpanii, szalony mecz Francji [podsumowanie pierwszego dnia]
Świat

W czwartek 25 lipca rozpoczął się turniej piłki nożnej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Grupa A

Francja 3:2 Kolumbia
Gospodarz turnieju, Francja, rozpoczął mecz od mocnego uderzenia, prowadząc do przerwy 3:0. Marie-Antoinette Katoto otworzyła wynik już w 6. minucie, a następnie Kenza Dali podwyższyła prowadzenie w 18. minucie. Katoto skompletowała hat-tricka w 42. minucie po asyście Kadidiatou Dianiego. Kolumbia nie poddała się bez walki. W drugiej połowie Catalina Usme wykorzystała rzut karny w 54. minucie, a Manuela Pavi zmniejszyła dystans w 64. minucie. Jednak Kolumbia straciła swoją najlepszą zawodniczkę Mayrę Ramirez po czerwonej kartce w 85. minucie, co utrudniło im dalszą walkę.

Kanada 2:1 Nowa Zelandia
Po incydencie z dronem szpiegującym trening Nowej Zelandii, Kanada wyszła na prowadzenie. Ferns objęły prowadzenie w 13. minucie dzięki bramce Mackenzie Barry’ego po rzucie rożnym Katie Kitching. Kanada wyrównała w doliczonym czasie pierwszej połowy, a strzelcem pierwszego gola olimpijskiego została Cloe Lacasse. Zwycięskiego gola strzeliła Romy Evelyne Viens w 79. minucie po asyście Jessi Fleming.

Grupa B

Niemcy 3:0 Australia
Niemcy wróciły do turnieju olimpijskiego po 8 latach i zaczęły od pewnego zwycięstwa nad Australią, która grała bez kontuzjowanej Sam Ker. Niemki zdobyły pierwszego gola po rzucie rożnym, a główką piłkę do bramki skierowała Marina Hegering w 24. minucie. Lei Schuller podwyższyła wynik w 64. minucie, a Jule Brand skompletowała hat-tricka w 68. minucie po strzale asystowanym przez Sarai Linder.

USA 3:0 Zambia
Amerykanki pewnie rozpoczęły turniej, zdobywając trzy gole w ciągu 25 minut. Lindsey Horan asystowała przy golach Trinity Rodman (17. minuta) i Mallory Swanson (24. minuta). Swanson zdobyła również trzeciego gola kilka sekund po wznowieniu gry, tym razem po asyście Sophii Smith. Zambia miała dodatkowe trudności po czerwonej kartce dla Pauline Zulu w 34. minucie.

Grupa C

Hiszpania 2:1 Japonia
Mistrzynie świata, Hiszpanki, zadebiutowały na igrzyskach zwycięstwem nad Japonią. Japonki objęły prowadzenie w 13. minucie dzięki fenomenalnemu rzutowi wolnemu Aoby Fujino. Aitana Bonmatí wyrównała w 22. minucie, zapisując się jako pierwsza strzelczyni bramki dla Hiszpanii na igrzyskach olimpijskich. Zwycięskiego gola zdobyła Mariona Caldentey w 74. minucie po asyście Bonmatí.

Brazylia 1:0 Nigeria
Brazylijki pokonały Nigerię 1:0. Jedyną bramkę meczu strzeliła Gabi Nunes w 37. minucie po podaniu od Marty, dla której są to już szóste i ostatnie igrzyska olimpijskie w karierze.

Nadchodzące Mecze

Drugiego (28.07) dnia turnieju zobaczymy starcia:

• Grupa A: Francja vs. Kanada, Nowa Zelandia vs. Kolumbia
  • Grupa B: USA vs. Niemcy, Australia vs. Zambia
  • Grupa C: Brazylia vs. Japonia, Hiszpania vs. Nigeria

Transmisje spotkań będą dostępne na kanałach Eurosportu oraz na platformie Max. Zapraszamy do śledzenia kolejnych emocjonujących meczów!