Czas zamknąć podsumowania dokonań oraz wszelką analizę zespołów z grupy A. Tym razem podróż będzie nieco długa oraz egzotyczna, gdyż lądujemy na kontynencie azjatyckim. Tam swoje miejsce na Mistrzostwach Świata kobiet zapewniła sobie reprezentacja Filipin.
Dla tegoż wyspiarskiego, położonego na Oceanie Spokojnym państwa, liczącego ponad 100 milionów mieszkańców będzie to debiut na Mundialu. Zapewne można Filipinki nazwać jednymi z beneficjentek ponownego powiększenia formatu (z 24 do 32 drużyn) , przez co w samej teorii łatwiej było o zajęcie miejsca na turnieju. Nie oznaczało to jednak w praktyce szczególnie prostej przeprawy.
W obrębie AFC (Asian Football Confederation) eliminacje odbywały się poprzez rozgrywany w Indiach Asian Cup 2022. Aby znaleźć się w gronie drużyn, które będą mieć okazję reprezentować na MŚ kontynent azjatycki, należało dojść minimum do półfinału tychże rozgrywek. Wiele też zależało na późniejszym etapie od dyspozycji Australii, która nomen omen w pucharze brała udział, ale z tytułu organizacji czempionatu wynik nie był dla nich wielce istotny.
Filipiny zajęły drugie miejsce w grupie B, ustępując wyżej wspomnianym Matildas, wyprzedzając za to z sześciopunktowym dorobkiem Tajlandię oraz Indonezję. Ich rywalkami nie tylko o 1/2 finału, ale i o bilet do Australii i Nowej Zelandii były reprezentantki Chińskiego Tajpej. Zwyciężczynie musiały wyłonić rzuty karne, w których ostatecznie w stosunku 3:4 lepsze okazały się Filipinas. Przepustkę na Mundial udało się wprawdzie wywalczyć, jednak w samym Asian Cup w następnym spotkaniu zbyt mocna okazała się już Korea Południowa (0:2) .
Reprezentacja: Filipiny
Ranking FIFA: 46. miejsce
Na Mistrzostwach Świata dotychczas: debiut
Najlepszy rezultat: debiut
Kapitan: Tahnai Annis (Por/KA Akureyri)
Trener/trenerka: Alen Stajcić (Australia)
Najdroższa zawodniczka (wg Soccerdonna) : Katrina Guillou (Pitea IF) – 25000 €
Największa gwiazda: Quinley Quezada (ZFK Crvena Zvezda)
Nasz typ: Faza grupowa