W mijającym tygodniu Wisła Kraków ogłosiła, że po raz pierwszy w historii powołuje zespół seniorek, który zagra już od nowego sezonu 2021/22 w V lidze – najniższej klasie rozgrywkowej w Małopolsce. A jak sytuacja wygląda w innych klubach męskiej Ekstraklasy ?
KLASA EKSTRA
Tutaj niestety możemy zaliczyć tylko dwa kluby – Górnik Łęczna i Śląsk Wrocław. Co prawda kobiecy Górnik nie należy do Spółki Akcyjnej, jak faceci a podlega wielosekcyjnemu GKS- owi, to tratowany jest jako jedno. Jeszcze chwilę temu niedawny Mistrz Polski z Lubelszczyzny, był nawet stawiany ponad męski zespół, który mocno dołował. Teraz dzięki barażowym spotkaniom panowie powrócili do Ekstraklasy, a panie utraciły Mistrzostwo oraz kluczowe zawodniczki. Trochę proporcje znów wróciły do starej normy. Jednak, co jest naprawdę ważne – panie grają na tym samym stadionie co panowie.
'Po królewsku’ są też traktowane Panie w Śląsku Wrocław. Co prawda, jeszcze nie grają na tym samym stadionie, jednak Wojskowy klub już dopuścił mecze kobiet na legendarnym obiekcie przy Oporowskiej. Po przejęciu legendarnego AZS-u kobiecy zespół zyskał znaną nazwę, logo, ale co ważne spory fanbase i wsparcie kibiców Śląska. Odbywają się również wspólne akcje marketingowe – tutaj futbol kobiecy, nie jest dodatkiem a ważną częścią klubu. Do tego powinniśmy dążyć i jest to fajna modelowa relacja, jak da się zbudować kobiecy zespół w męskim legendarnym klubie.
KLASA REGIONALNA
Tutaj mamy zespoły, które jak Wisła wystartowały od klas regionalnych. Modelowo już w górę pnie się Warta Poznań, która już odnosi sukcesy w turniejach młodzieżowych oraz już gra w lidze seniorskiej. Podobnie jak Legia Warszawa i Lechia Gdańsk, które pną się w górę ligowej hierarchii. Na pochwałę zasługuje też Jagiellonia Białystok, która co prawda jeszcze seniorek nie wystawia, ale już będzie biła się o Centralną Ligę Juniorek. Miejmy nadzieje, że te kluby z czasem postawią jeszcze bardziej na kobiety medialnie i stworzą podwaliny pod przyszłe awanse do Ekstraligi.
REALNE PLANY
Realne wizje na seniorskie zespoły mamy w Lechu Poznań i Rekowie Częstochowa, gdzie dzięki współpracy i podwalinom podłożonym przez kobiece kluby. 'Kolejarz’ ogłosił, że dzięki współpracy z UAMem Poznań, w przyszłości pragnie postawić na kobiety. Zespół Wojciecha Weissa ma występować jako Lech i mamy nadzieje, że na 'franczyzie’ się tylko nie skończy. Akademia Rakowa za to przejęła sekcje kobiecego GOLa i z czasem, będzie chciała nawiązać do jego tradycji na polu seniorskim.
Z MUSU
Wielu z nas ucieszyło się, że kluby męskie jak 'grzyby po deszczu’ ogłaszają kolejne nabory dla młodziutkich dziewczynek w swoich Akademiach. Niestety w wielu przypadkach nie jest to kierowane nagłą 'miłością’ do kobiecego futbolu, a certyfikacją Akademii PZPN. Wprowadził on przecież wymóg szkolenia w nich także dziewczynek.
- Bruk-Bet Termalica Nieciecza – właśnie otwiera sekcję – więcej
- Cracovia – obecnie brak (seniorski zespół grał w IV lidze 2019/20)
- Górnik Łęczna – Ekstraliga (jako GKS nie będący częścią SA)
- Górnik Zabrze – brak zespołu kobiecego
- Jagiellonia Białystok – Centralne Ligi Juniorek
- Lech Poznań – obecnie brak – trwają rozmowy w sprawie przejęcia UAMu)
- Lechia Gdańsk – III liga
- Legia Warszawa – IV liga
- Piast Gliwice – brak zespołu kobiecego
- Pogoń Szczecin – obecnie brak (kiedyś Ekstraliga)
- Radomiak Radom – brak zespołu kobiecego
- Raków Częstochowa – przejęcie sekcji kobiecej GOLa Częstochowa – plany na rozgrywki ligowe
- Stal Mielec – brak zespołu kobiecego
- WKS Śląsk Wrocław – Ekstraliga
- Warta Poznań – IV liga
- Wisła Kraków – V liga
- Wisła Płock – brak zespołu kobiecego
- Zagłębie Lubin – obecnie brak (kiedyś Ekstraliga)