Dokładnie 37 lat temu – 27 czerwca 1981 roku kobieca reprezentacja Polski rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz.
W Katanii, Biało-Czerwone uległy towarzysko reprezentacji Włoch 0:3
Pierwszą bramkę dla reprezentacji strzeliła w 1984r w przegranym spotkaniu z Czechosłowacją Iwona Zienkiewicz (2 bramki), która wraz ze wspomnianą poniżej Marią Makowską (5 bramek) i Luizą Pendyk (6 bramek), należą do pierwszych liderek kadry w latach 80-tych.
28 czerwca 1986r dzięki wyrównującemu trafieniu Iwony Zienkiewicz, również w meczu z Czechosłowacją, kobieca reprezentacja Polski po raz pierwszy nie przegrała spotkania – osiągając pierwszy wynik remisowy.
W 1988 r. w spotkaniu z Węgrami, reprezentacja Polski po raz pierwszy strzeliła więcej niż jedną bramkę, remisując 2:2 po golach Luizy Pendyk i Ireny Mikołajczyk (4 bramki)
Dokładnie 29 lat temu – 27 czerwca 1989 roku kobieca reprezentacja Polski odniosła swoje pierwsze zwycięstwo. W Tempio (Hiszpania)?, Biało-Czerwone pokonały zespół ZSRR 2:1 po bramkach Luizy Pendyk i Marii Makowskiej. Dodajmy jeszcze, że strzelczyni zwycięskiej bramki w tym meczu Maria Makowska – rozegrała 111 spotkań w barwach Biało-Czerwonych – najwięcej w historii reprezentacji – zdobywając przy tym 5 bramek.
Warto tu również wspomnieć, iż niespełna tydzień wczesniej 21 czerwca 1989r nasze panie remisując bezbramkowo, zatrzymały naszpikowaną gwiazdami (April Heinrichs, Michelle Akers, Christine Lilly, Mia Hamm, Julie Foudy) drużynę przyszłych mistrzyń świata – USA.
Małgorzata Gospodarczyk (1 bramka) jako pierwsza Polska piłkarka, w 1989r. wyjechała grać w klubie poza granicami kraju – w Szwecji. Do niej należy też 10 bramka zdobyta przez reprezentację Polski – ostatnia w latach 80-tych.
Na czele klasyfikacji strzelczyń kobiecej reprezentacji Polski znajduje się Marta Otrębska, która w swojej trwającej 19 lat karierze reprezentacyjnej odnotowała 48 trafień w 105 meczach.