Rewolucyjna zmiana formatu od przyszłego sezonu w kobiecej Lidze Mistrzyń już jest znana, teraz czas na rewolucję finansowo-techniczną. Puchar Europy w końcu ma być atrakcyjny dla widzów i dla klubów w nich grających.
Finanse
Począwszy od sezonu 2021/22 suma nagród finansowych ma zwiększyć się aż ponad czterokrotnie – do 24 milionów euro. Nowością będą też ‘solidarity payments’, czyli 'płatności solidarnościowe’ dla lig. Mają one służyć do zmniejszeniu różnić, pomiędzy pozostałymi klubami. Kwota ma oscylować w granicach 5,6 milionów euro.
- 400 tysięcy euro dla uczestnika fazy grupowej
- 1,4 miliona euro za wygranie Ligi Mistrzyń
- 23% wszystkich nagród na ‘solidarity payments’
VAR
Do tej pory był tylko w finale, teraz ma być wprowadzony już od fazy pucharowej.
Welfare
Całkowicie nowa zasada, która ma chronić dobro zawodniczek w ciąży oraz matek. Od początku sezonu 2021/22 uczestniczące kluby będą mogły dokonać zmiany swoich list składów w dowolnym momencie w trakcie sezonu w celu tymczasowego zastąpienia zawodniczki z powodu ciąży lub wyjazdu, lub powrotu z urlopu macierzyńskiego.
Rewolucja – zmiana formatu
Począwszy od sezonu 2021/22 zmieni się całkowicie format tych rozgrywek. Największą zmianą będzie zastąpienie 1/16 play-off – fazą grupową. Mowa tu o naprawdę przemyślanej i gruntownej reformie – zarówno ilościowej jak i jakościowej, która obliczona jest na rozbudowanie i zwiększenie poziomu konkurencyjności elitarnych europejskich rozgrywek kobiecej piłki oraz ich szerszą popularyzację na globalnej scenie. Tak, nie przesłyszeliście się bowiem decyzje UEFA obejmują również kroki podjęte w tym kierunku.
Marketing, transmisje telewizyjne, sponsoring – wszystko to począwszy już od wspomnianej fazy grupowej turnieju będzie zarządzane ze szczebla centralnego UEFA. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla transmisji TV, które staną się teraz bardziej dostępne. Do tej pory taką uwagą cieszył się jedynie mecz finałowy. Automatycznie oznacza to również, iż daty spotkań będą w miarę możliwości ustalane tak aby nie kolidować z żadnymi innymi ważnymi spotkaniami w Europejskim piłkarskim kalendarzu.
⚽ “The world’s best women’s club competition will get both the platform and visibility it deserves.”
This is how the new @UWCL will work… 👇#UWCL pic.twitter.com/CUMLzDFZW8
— UEFA (@UEFA) December 4, 2019
Reforma
Jak zatem będzie wyglądać nowa Liga Mistrzyń? Zacznijmy od początku. Women’s associations club coefficients wciąż dyktuje reguły gry. W oparciu o ten ranking:
- 6 pierwszych federacji może wystawić 3 drużyny (mistrzynie, vice-mistrzynie, 3 drużyna ligi)
- federacje z miejsc 7-16 mogą wystawić 2 drużyny (mistrzynie, vice-mistrzynie)
- wszystkie pozostałe federacje mogą wystawić tylko 1 drużynę (mistrzynie)
Poniższy podział istnieje przy założeniu, iż do turnieju przystąpi 50 zespołów.
Do fazy grupowej dostać się będzie można dwoma ścieżkami: Champions Path oraz League Path. Przepuski do fazy grupowej otrzymują Mistrzynie UWCL z ubigłego sezonu oraz 3 mistrzynie krajowe z 3 czołowych federacji rankingu coefficients.

Champions Path
Runda 1 (Sierpień)
44 kluby / awansuje 11
44 mistrzynie krajowe (bez klubów 6 pierwszych federacji rankingu coefficients) zostaną rozlosowane do 11 mini-turniejów. W jednym mini-turnieju wystąpią 4 drużyny połączone w 2 pary (w tym gospodynie). Format: 2 półfinały, finał i mecz o trzecie miejsce. Do Rundy 2 awansują tylko zwyciężczynie finału. Mecz o 3 miejsce to mecz o jedynie o punkty do rankingu coeffcient i koniec przygody z LM w danym roku.
Runda 2 (Sierpień/Wrzesień)
14 klubów / awansuje 7
Do 11 zwycięskich drużyn z Rundy 1 dołączają tu 3 rozstawione kluby (mistrzynie krajowe z miejsc 4-6 rankingu coefficients). Ekipy zostaną rozlosowane w pary i zagrają mecz i rewanż.
7 zwycięzców awansuje do Fazy Grupowej.
League Path
Runda 1 (Sierpień)
16 klubów / awansują 4
10 drużyn vice-mistrzyń krajowych (federacje – ranking coeffcient 7-16) oraz 6 ekip z 3 miejsc w ligach federacji z miejsc 1-6 rankingu coeffcient zostanie rozlosowanych do 4 mini-turniejów. W jednym mini-turnieju wystąpią 4 drużyny połączone w 2 pary (w tym gospodynie). Format: 2 półfinały, finał i mecz o trzecie miejsce. Do Rundy 2 awansują tylko zwyciężczynie finału. Mecz o 3 miejsce to mecz o jedynie o punkty do rankingu coeffcient i koniec przygody z LM w danym roku.
Runda 2 (Sierpień/Wrzesień)
10 klubów / awansuje 5
Do 4 zwycięskich drużyn z Rundy 1 dołączy tu 6 klubów rozstawionych (vice-mistrzynie krajowe z miejsc 1-6 rankingu coefficients). Ekipy zostaną rozlosowane w pary i zagrają mecz i rewanż.
5 zwycięzców awansuje do Fazy Grupowej.

Faza Grupowa
(Październik/Listopad/Grudzień)
16 klubów / awansuje 8
Do zwyciężczyń Rundy 2 (7 klubów z Champions Path oraz 5 z League Path) dołączą: Mistrzynie UWCL z ubigłego sezonu oraz 3 mistrzynie krajowe z 3 czołowych federacji rankingu coefficients.
16 drużyn rozlosowanych zostanie do 4 grup po 4 zespoły. Format grupy: każdy z każdym mecz i rewanż – czyli 6 kolejek. Do fazy play-off awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.
Play-off
(Marzec/Kwiecień/Maj)
Ćwierćfinał / Półfinał / Finał.

DG / Rob Mikalski