Jest to pierwsza konferencja organizowana przez FIFA, która w całości poświęcona jest analizie tegorocznych MŚ we Francji. Impreza odbywa się w Palazzo Del Ghaccio w Milanie, a można ją śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz na kanale youtube FIFA.
Plenty of big names present at the FIFA Football Conference 2019 🎥🎙️ pic.twitter.com/SH1EXImfcp
— FIFA Women's World Cup (@FIFAWWC) September 22, 2019
Na konferencji zgromadzili się przedstawiciele ponad 150 krajowych federacji piłkarskich, wśród których znajduje się wielu znanych szkoleniowców – łącznie z trenerami czwórki najlepszycch drużyn we MŚ Francji 2019: Jill Ellis, Sarina Wiegman, Peter Gerhardson i Phill Neville.
W sesji przedpołudniowej mogliśmy usłyszeć m.in:
„Potrzeba nam być na równi odrobinę śmiałymi i odważnymi jeżeli chcemy wznieść kobiecy futbol na następny poziom – potrzeba nam przestać kopiować rzeczy, które robimy w męskiej piłce.”
Gianni Infantino
Ponadto prezydent FIFA powiedział, iż jednym z obecnych celów jest wprowadzenie w przeciągu następnych dwóch lat Klubowych Mistrzostw Świata, w których wystąpią zespoły z całego globu.
Infantino potwierdził również zmianę kwoty inwestycji światowego związku w kobiecy futbol. Zamiast wspomnianych przed Mundialem 500 milionów dolarów, FIFA zdecydowała się na sięgnięcie do rezerw, (które wynoszą obecnie 2,7 miliarda dolarów) i zainwestowanie z tej puli 1 miliarda dolarów na rozwój kobiecej piłki.
Podczas prezentowania wnosków grupy technicznej odnośnie Mundialu, Nadine Kessler oraz April Heinrichs jako kluczowe wskazały znaczenie zdobycia pierwszej bramki w meczu – odnotowując, iż prawie 9 na 10 meczy zakończyło się zwycięstwem drużyny, która strzeliła gola jako pierwsza.

O ile ta statystyka sama w sobie jest niezwykle interesująca i ma oczywiście szerszy wymiar informatywny zwłaszcza na płaszczyźnie przygotowania taktycznego zespołów, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, iż panie skupiwszy się na takim przykładzie jako „kluczowym” potraktowały sprawę nieco po macoszemu…taktycznie nie wspominając, iż przy okazji wiązało się to nie tylko ze zwiększonym naciskiem położonym np. na stałe elementy, tj. rzuty wolne, rożne i karne; ale również prowadziło do znacznego spadku rzeczywistego czasu gry.
O ile złotym środkiem prowadzącym do sukcesu na tym Mundialu był intensywny zryw od pierwszego gwizdka, obliczony na szybkie zdobycie gola w pierwszych 25 minutach – zagrany na wysokim tempie i przy maksymalnym wysiłku, to niestety już przyjęta po tym taktyka, zakładała przerywanie gry rywalek – często faulem i opóźnianie jej w każdy możliwy sposób w celu odzyskania/oszczędania sił oraz by wybić rywala z jego własnego rytmu. Wielokrotne postępujące po sobie wrzuty zza lini bocznej, ostentacyjne wymiany piłkarek wykonujących stałe fragmenty, wiązanie obuwia oraz przedłużanie wznowienia gry przez golkiperki, wszystko to zostało przez piszących raport zgrabnie…pominięte. Cóż, czasy futbolowej „niewinności” kobiecej piłki mamy już chyba za sobą, bo wraz ze wzrostem stawki (czytaj $$$) mnożący się boiskowy cynizm oraz cwaniactwo wydają się zajmować co raz bardziej pełnoprawną rolę – podobnie jak ma się to męskim futbolu.
Pełny raport znajdziecie tutaj.
Niestety tematem tabu wciąż wydają się być ocena słabego poziomu sędziowania (pomijając przy tym zamieszanie powstałe z uzyciem VAR-u oraz towarzyszące temu zmiany w interpretacji przepisów uczynione w czasie trwania turnieju.) oraz debata w kwestiach medycznych – związanych w tym przypadku z nowymi metodami trenigowymi, żwyieniowymi oraz farmakologicznymi w tej dyscyplinie sportu, a stosowanymi w oparciu o bardziej profesjonalne podejście do tematu śledzenia cyklu menstruacyjnego piłkarek. (Być może tematy te pojawią się w popołudniowej sesji)
Zapytana o wyróżniające się na turnieju zawodniczki, Nadine Kessler wymieniła Megan Rapinoe i Rose Lavelle oraz Lucy Bronze, którą uważa za „obrończynię kompletną”. Szefowa kobiecej piłki UEFA przyznał jednak, iż Mundial we Francji znacznie bardziej niż wcześniej obracał się wokół zespołów a nie indywidualności.
Godziny paneli (przybliżone)
09:00 CEST
FIFA Football Conference – rozpoczęcie
09:30 CEST
Prezentacja raportu Grupy Technicznej FIFA
11:30 CEST
Jill Ellis na scenie: Trybut dla Mistrzyń Świata
14:00 CEST
Dyskusja na temat MŚ Francja 2019
15:45 CEST
Dyskusja na temat spraw technicznych
17:30 CEST
Zakończenie konferencji