Francja, Norwegia, Korea Południowa, Nigeria. Przedstawiamy grupę A!
Francja
Gospodynie turnieju są niekwestionowanym faworytem nie tylko grupy, ale i całego turnieju. Wg wyliczeń bukmacherów to właśnie Francuzki (wraz z Niemkami i Amerykankami) mają największe szanse na ostateczny mundialowy tryumf. Za zwycięstwo reprezentacji znad Sekwany można wygrać zaledwie niecałe 5 zł, za każdą postawioną złotówkę. Francja zajmuje obecnie czwarte miejsce w rankingu FIFA i choć do tej pory, mimo posiadania “papierów ma granie” reprezentacji tej nie udawało się sięgać po medale Mistrzostw Świata, to będąc u siebie Francuzki otrzymują pewien handicap. Jeśli nie teraz, to kiedy?
Francja jako gospodarz turnieju nie musiała oczywiście przechodzić przez eliminacje, jednak warto rzucić okiem na ostatnie występy tricolores w meczach towarzyskich. A tych w 2019 roku było aż siedem. Rywale? USA, Niemcy, Urugwaj, Japonia, Dania, Tajlandia, Chiny. Bilans: sześć zwycięstw, jedna porażka (z Niemkami), 21 bramek zdobytych, dwie stracone. To mówi samo za siebie.
O personaliach we francuskiej kadrze, pod wodzą Corinne Diacre można by opowiadać długo. Plejada gwiazd, zawodniczki stanowiące o sile Olympique Lyon (tegorocznego triumfatora Ligi Mistrzyń UEFA), wspomagane przez nie gorsze koleżanki z innych, głównie francuskich klubów. W obronie rządzić i dzielić będzie wieżowiec – Wendie Renard, w środku ważną osobistością będzie Amandine Henry, natomiast obrońców rywali straszyć będzie m.in. ofensywna skrzydłowa Eugenie Le Sommer. W kadrze Francji słabszego elementu upatrywać można jedynie
w obsadzie bramki.
Mecze towarzyskie w 2019 r.
Francja – USA 3:1
Francja – Niemcy 0:1
Francja – Urugwaj 6:0
Francja – Japonia 3:1
Francja – Dania 4:0
Francja – Tajlandia 3:0
Francja – Chiny 2:1
Skład:
Selekcjonerka: Corinne Diacre
Bramkarki: Sarah Bouhaddi (Lyon), Solene Durand (Guingamp), Pauline Peyraud-Magnin (Arsenal).
Obrończynie: Julie Debever (Guingamp), Sakina Karchaoui (Montpellier), Amel Majri (Lyon), Griedge Mbock Bathy (Lyon), Eve Perisset (Paris Saint-Germain), Wendie Renard (Lyon), Marion Torrent (Montpellier), Aissatou Tounkara (Atletico Madrid).
Pomocniczki: Charlotte Bilbault (Paris FC), Elise Bussaglia (Dijon), Maeva Clemaron (Fluery), Grace Geyoro (Paris Saint-Germain), Amandine Henry (Lyon), Gaetane Thiney (Paris FC).
Napastniczki: Viviane Asseyi (Bordeaux), Delphine Cascarino (Lyon), Kadidiatou Diani (Paris Saint-Germain), Valerie Gauvin (Montpellier), Emelyne Laurent (Guingamp), Eugenie Le Sommer (Lyon).
Norwegia
Na co stać dumne córy wikingów? To pytanie zadają sobie nie tylko kibice norweskiej reprezentacji. Choć największe sukcesy Norweżek przypadają na lata 90, a w obecnej kadrze Norwegii trudno upatrywać faworyta mundialu, (zwłaszcza biorąc pod uwagę brak w kadrze Ady Hegerberg) to ciągle jest to znakomita reprezentacja, z którą muszą się liczyć nawet najlepsi. Norwegia zaczyna meczem z teoretycznie najsłabszym rywalem – Nigerią, w którym musi celować w trzy punkty. To powinno ustawić tę reprezentację w dobrym położeniu przed starciem z gospodyniami i Koreankami. Nasz typ: walka z Koreą Południową o awans z drugiego miejsca (ze wskazaniem na Norwegię).
W eliminacjach Norwegia zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie, a mierzyła się tam z nie byle kim, bo obecnym mistrzem Europy – Holandią. Siedem zwycięstw i tylko jedna porażka, w dodatku o włos (zwycięska bramka dla Oranje padła w doliczonym czasie drugiej połowy meczu) musi budzić respekt. Do tego należy dołożyć tegoroczne zwycięstwo w prestiżowym Algarve Cup i już mamy obraz tego na co stać Norwegię prowadzoną przez Martina Sjögrena.
No dobrze, ale jakie tryby będą napędzać tę norweską maszynę? Jak już wspomnieliśmy zabraknie niestety niekwestionowanej gwiazdy – Ady Heberberg. Nie zagra także jej młodsza (i mniej zdolna) siostra – Andrine. Nie obawiajcie się jednak sympatycy Norwegii. Z Ingrid Hjelmseth między słupkami, Maren Mjelde rządzącą formacją defensywną czy znakomitą Caroline Graham Hansen norweska kadra wciąż wygląda lepiej niż dobrze.
Mecze towarzyskie w 2019 r.
Szkocja – Norwegia 1:3
Kanada – Norwegia 1:0
Norwegia – Dania 2:1
Chiny – Norwegia 1:3
Polska – Norwegia 0:3
Nowa Zelandia – Norwegia 1:0
RPA – Norwegia 2:7
Skład
Selekcjoner: Martin Sjögren
Bramkarki: Oda Marie Hove Bogstad (Arna-Bjornar), Cecilie Fiskerstrand (LSK Kvinner), Ingrid Hjelmseth (Stabaek)
Obrończynie: Stine Hovland (Sandviken), Cecilie Redisch Kvamme (Sandviken), Maren Mjelde (Chelsea), Maria Thorisdottir (Chelsea), Ingrid Wold (LSK Kvinner), Kristine Minde (Wolfsburg).
Pomocniczki: Vilde Boe Risa (Kopparbergs/Goteborg), Ingrid Systad Engen (LSK Kvinner), Caroline Graham Hansen (Wolfsburg), Synne Skinnes Hansen (LSK Kvinner), Frida Maanum (Linkoping), Guro Reiten (LSK Kvinner), Karina Saevik (Kolbotn), Emilie Haavi (LSK Kvinner).
Napastniczki: Therese Sessy Asland (LSK Kvinner), Amalie Vevle Eikeland (Sandviken), Isabell Herlovsen (Kolbotn), Elise Thorsnes (LSK Kvinner), Lisa-Marie Utland (Rosengard), Emilie Nautnes (Arna-Bjornar).
https://youtu.be/R7GOyNLUCmY
Korea Południowa
Czternasta reprezentacja świata, piąta, czwarta, a może nawet trzecia siła w Azji. Dla Korei Południowej będzie to trzeci mundialowy występ. Debiut w 2003 r. nie należał do udanych, bo reprezentacja Korei przegrała wszystkie mecze, zdobywając na dodatek tylko jednego gola. Drugi występ był już znacznie lepszy. Koreanki grały wówczas ze zmiennym szczęściem, bo w grupie odnotowały porażkę, remis i zwycięstwo, ale to wystarczyło na awans z grupy z drugiego miejsca. Dalej niestety przyszło grać z Francją i to był koniec przygody. Czy Koreanki stać na wyjście z grupy i dalszą walkę we francuskim mundialu? Naszym zdaniem selekcjoner Yoon Deok-yeo nie mógł być zadowolony z wylosowanych rywali, jednak nie zmienia to faktu, że Korea może powalczyć o awans z tej trudnej grupy.
Eliminacje dla Korei stanowił turniej o Puchar Azji, który odbył się w Jordanii w 2018 r. W eliminacjach do niego udało się Korei Południowej wyeliminować z gry niemniej zdolne rodaczki zza północnej granicy, dalej nie było szczęścia w losowaniu, bo w turnieju zasadniczym Korea Południowa trafiła do grupy z późniejszymi finalistami tj. Australią i Japonią. Trzecie miejsce w grupie
i zwycięstwo w meczu o piąte miejsce (z Filipinami 5:0) dało jednak ostatecznie awans do Mistrzostw Świata.
Personalia? Dla kibiców w Polsce (i Europie) anonimowe, bo kadra w znakomitej większości składa się z zawodniczek na co dzień występujących w rodzimych klubach. Nie sposób jednak pominąć Ji So-yun, znaną z boisk angielskiej FA WSL i Ligi Mistrzyń. Ta filigranowa pomocniczka jest ważną postacią tak w Chelsea, gdzie występuje na co dzień, jak i swojej reprezentacji.
Mecze towarzyskie w 2019 r.
Argentyna – Korea Południowa 0:5
Australia – Korea Południowa 4:1
Korea Południowa – Nowa Zelandia 2:0
Korea Południowa – Islandia 2:3
Korea Południowa – Islandia 1:1
Szwecja – Korea Południowa 1:0
Skład
Selekcjoner: Yoon Deok-yeo
Bramkarki: Kang Gaae (Gumi Sportstoto), Jung Bo-ram (Hwacheon), Kim Min-jung (Steel Red Angels).
Obrończynie: Shin Dam-yeong (Steel Red Angels), Lim Seon-joo (Steel Red Angels), Lee Eun-mi (Suwon), Kim Do-yeon (Steel Red Angels), Jang Sel-gi (Steel Red Angels), Jeong Yeon-ga (Gyeongju), Hwang Bo-ram (Hwacheon).
Pomocniczki: Kang Yu-mi (Hwacheon), Lee So-dam (Steel Red Angels), Moon Mi-ra (Suwon), Cho So-hyun (West Ham), Lee Mi-na (Kobe Leonessa), Kang Chae-rim (Steel Red Angels), Lee Young-ju (Steel Red Angels).
Napastniczki: Jung Seol-bin (Steel Red Angels), Ji So-yun (Chelsea), Lee Geum-min (Gyeongju), Yeo Min-ji (Suwon), Son Hwa-yeon (Changnyeong).
https://youtu.be/0XjI0NxBK6s
Nigeria
Najlepsza reprezentacja Afryki od lat broni honoru tego kontynentu na mundialach, co zwykle kończy się niestety na fazie grupowej. Nigeryjki potrafią jednak pokazać charakter, co udowodniły nie raz, nie dwa, chociażby ostatnim mundialowym występem, w którym postawiły się Szwecji (pamiętne 3:3 i wspaniała pogoń za wynikiem) i Stanom Zjednoczonym (porażka 0:1). W tym roku los przydzielił Nigerii bardzo trudną grupę, w której braki w piłkarskiej sztuce będą musiały nadrabiać kreatywnością i ambicją.
Podobnie jak w przypadku Korei Południowej, Nigeria o awans walczyć musiała w mistrzostwach kontynentu. W jej przypadku był to Puchar Narodów Afryki 2018, w którym Nigeryjki zwyciężyły po raz 11. Zaczęło się wprawdzie od falstartu tj. porażki w grupie z Republiką Południowej Afryki, ale tę samą reprezentację Nigerii udało się ostatecznie pokonać w finale po serii rzutów karnych. Mecze towarzyskie nie pozwalają jednak patrzeć Nigerii optymistycznie na mecze w tej grupie. Jedynie siódme miejsce na Cyprus Cup, i ostatnia porażka z (fakt faktem mocną) Kanadą na pewno zostanie z tyłu głowy Nigeryjek.
Nigeryjska reprezentacja pod wodzą szwedzkiego selekcjonera Thomasa Dennerby’ego to mozaika zawodniczek z klubów z Europy, Azji i Afryki. Na uwagę zasługują znakomite zawodniczki formacji ofensywnej tj. Desire Oparanozie (Guingamp), Asisat Oshoala (FC Barcelona) i Francisca Ordega (Shanghai). Kto wie, może to właśnie dzięki nim Nigeryjki znowu będą cieszyć się z awansu z grupy?
Mecze towarzyskie w 2019 r.
Nigeria – Austria 1:4
Słowacja – Nigeria 3:4
Nigeria – Belgia 0:1
Nigeria – Tajlandia 3:0
Kanada – Nigeria 2:1
Skład
Selekcjoner: Thomas Dennerby
Bramkarki: Tochukwu Oluehi (Rivers Angels), Chiamaka Nnadozie (Rivers Angels), Alaba Jonathan (Bayelsa Queens).
Obrończynie: Osinachi Ohale (Vaxjo), Ngozi Ebere (Arna – Bjornar), Onome Ebi (Henan Huishang), Faith Michael (Pitea), Chidinma Ihezuo (Henan Huishang)
Pomocniczki: Amarachi Okoronkwo (Nassarawa Amazons), Evelyn Nwabuoku (Rivers Angels), Rita Chikwelu (Kristianstads), Chinaza Uchendu (Braga), Ngozi Okobi (Eskilstuna United), Rasheedat Ajibade (Avaldsnes), Halimatu Ayinde (Eskilstuna United), Ogonna Chukwudi (Djurgardens).
Napastniczki: Anam Imo (Rosengard), Asisat Oshoala (Barcelona), Desire Oparanozie (Guingamp), Uchenna Kanu (Southeastern Fire), Francisca Ordega (Shanghai Shenhua), Chinwendu Ihezuo (Henan Huishang), Alice Ogebe (Rivers Angels).
https://youtu.be/AFSpRX0jkPk
Autor : Krzysztof Szewczyk