Gdybym zrobiła ranking najczęstszych wymówek, które tłumaczą niewłaściwy sposób odżywiania, na pewno na pierwszym miejscu znalazłby się „brak czasu” – „bo szkoła”, „bo praca”, „bo treningi”, „bo obowiązki domowe”. Wynika on jednak bardziej z kiepskiej organizacji czasu i lenistwa niż z przytłaczającej ilości obowiązków. Tak naprawdę przy odrobinie chęci i zaangażowania możemy sprawić, że nasza dieta będzie bardziej wartościowa, zdrowsza, ale też nieuciążliwa. Nie będzie wtedy potrzeby odgrzewania mrożonej pizzy, czy zamawiania kebaba w budce pod domem.
Dlaczego warto dobrze się odżywiać? Sięgać po produkty niskoprzetworzone i pełnowartościowe? Odpowiedź jest prosta – w głównej mierze to właśnie dieta wpływa na to jak się czujemy i jak rozwija się nasza forma sportowa. Jeśli odczuwasz głód zazwyczaj sięgasz po łatwo dostępne węglowodany proste, potrawy z dużą zawartością tłuszczu i wysokokaloryczne. Nie zachowujesz również regularności posiłków. W końcu odczujesz zmęczenie, znużenie i coraz częstsze spadki wydajności – nie tylko na treningach, ale również w życiu osobistym. To z kolej będzie wpływać na Twoje zdrowie, samoocenę oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Zanim przejdę do praktycznych wskazówek chciałabym przytoczyć słowa Edwarda Stanley’a: „Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na zdrowe odżywianie, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”. W tym miejscu, w zasadzie, mogłabym zakończyć artykuł 😉 Na mnie, bardzo zadziałały te słowa, gdy przeczytałam je po raz pierwszy.
Przechodząc jednak do sedna – aby zapobiec powstawaniu i utrwalaniu złych nawyków, zastosuj kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci się lepiej zorganizować i znaleźć czas na prawidłowe żywienie. Te zaś pomoże w budowaniu Twojej formy sportowej.
- Zacznijmy od tego, że znaczna część z tych informacji, które krążą w sieci na temat zdrowego odżywiania jest nieprawdą!
Jeśli uważasz, że zdrowe odżywianie polega na wciskaniu w siebie jedzenia pięć czy 6 razy dziennie, co 3 godziny, z zegarkiem w ręku, to żyjesz w błędzie. Oczywiście może się składać z 6 posiłków, jeżeli wynika tak z treningów, ale może się również składać z 4 posiłków, czy nawet 3 w dniu nietreningowym.
Rozwiązanie: Ilość posiłków dopasuj do swojego dnia. Nie musisz gotować wszystkich posiłków. 2 banany, jako przekąską po treningu, możesz kupić w sklepie po drodze do domu.
Kolejny problem – zbyt ambitne podejście do sprawy. Kolorowe konta na Instagramie sprawiają, że codziennie chcemy jeść tak różnorodnie i ciekawie, by można było wrzucić nowe zdjęcie na swoją tablicę. Tak więc na każdy posiłek inna potrawa, z różnorodnych składników i koniecznie samodzielnie przygotowana. Skąd ja to znam…! ☺ Tu zaczynają się schody. Jeśli w ten sposób podejdziesz do zdrowej diety, to tak zaplanowane posiłki będą kosztowały majątek, a jeśli każde danie ma być z innych składników, to ich przygotowanie zajmie Ci lata świetlne! Często chcemy być ambitni, sięgamy więc nie dość, że po urozmaicone przepisy, to na dodatek trudne… Ja wiem, że fajnie jest codziennie jeść coś fascynującego i niepowtarzalnego, ale idąc tą drogą, będziemy potrzebowali zwolnić się z pracy, czy przestać uczęszczać do szkoły i na treningi, żeby wyrobić się z gotowaniem.
Rozwiązanie: Posiłki możesz przygotować na kilka dni. Nic się nie stanie jeśli 2 dni z rzędu zjesz ten sam obiad lub zjesz to samo na obiad i na kolację. Możesz także zmieniać tylko jeden składnik, np. do owsianki w poniedziałek dodaj kakao, banana i daktyle, a we wtorek jabłko i cynamon.
- Nikt nie powiedział, że zdrowa dieta nie uznaje gotowych produktów. Do przygotowania niektórych posiłków możesz śmiało bazować na „gotowcach”. Kubek kefiru naturalnego, porcja owoców i trochę orzechów włoskich lub migdałów mogą stanowić pożywną przekąskę przed treningiem. Gotowe mieszanki sałat, chociaż mniej zasobne w witaminy niż ich nieposiekane odpowiedniki również stanowić mogą wartościowy składnik diety. Wystarczy dodać do nich kulki mozzarelli, pomidorki koktajlowe i bazylię i polać oliwą! Smaczna i pożywna sałatka gotowa! A czy świeże owoce to nie jest już gotowy posiłek? To oczywiście tylko wybrane przykłady, które w istocie rzeczy nie wyczerpują tematu szybkich i zarazem zdrowych potraw.
- Zanim wybierzesz się na zakupy – stwórz listę. To pozwoli Ci zaoszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut z Twojego cennego czasu.
- Poczuj różnicę! Świeże, zdrowe produkty, niskoprzetworzone dodają nam siły, odżywiają nas. Czujemy się lekko, mamy mnóstwo energii nie tylko na treningach, ale również tej życiowej. Dobre jedzenie wpływa pozytywnie na nasz nastrój. W przeciwieństwie do zdrowych produktów, te niezdrowe z wysoką zawartością cukru i tłuszczu, wysokoprzetworzone, tylko nas zapychają – nie odżywiają. Organizm nie ma siły do działania, ponieważ dostarczamy mu tylko puste kalorie, bez energii.
Trudno funkcjonować według zasad prawidłowego żywienia, gdy grafik większości sportowców pęka w szwach, ale warto w codziennym pędzie znaleźć chwilę, by zastanowić się, czy nasz organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których zrównoważona ilość wpływa na naszą wydajność podczas treningów – a przecież każdej z nas zależy na ciągłym postępie! Pamiętaj, że nawet drobne zmiany w diecie mogą oznaczać wielkie korzyści dla Twojej formy i zdrowia.
Autor: Dietetyk młodych sportowców – Patrycja Jeziak
—
Chcesz zadać autorce dodatkowe pytanie? Zapraszamy na:
– stronę www.sportujemy.pl
– Facebook Dietetyk Młodych Sportowców – Patrycja Jeziak (https://www.facebook.com/dietetykmlodychsportowcow/)
Patrycja obecna będzie również na pierwszych w Polsce międzynarodowych Campach skierowanych tylko i wyłącznie do piłkarek – Camp Now Women’s Football Camp 2019, gdzie dzieliła będzie się z uczestniczkami swoją wiedzą. Więcej informacji oraz zapisy –
https://www.facebook.com/events/155290438710262