Przy okazji nadchodzącego towarzyskiego turnieju w Turcji z udziałem naszej reprezentacji, pojawił się taki oto plakat. Moją uwagę przykuł tu pewien element. Otóż pomiędzy oficjalnymi logotypami federacji piłkarskich Turcji, Rumunii i Kosova – promującymi swoje drużyny narodowe, pojawił się znak graficzny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet a nie znak graficzny Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zaintrygowany zapytałem o to na fanpage Łączy nas piłka kobieca , żartując czy ktoś się czasem nie pomylił, bo z obrazka wychodzi iż PZPN w przeciwieństwie do pozostałych federacji wstydzi się firmować swoim logiem nasze panie. W odpowiedzi usłyszałem, iż plakat został przez PZPN skonsultowany z organizatorami czyli owy znak jest tam zamierzenie.
Przyznam, iż podrapałem się tu po głowie bo rzecz to raczej nie spotykana. Raz, jak stwierdziłem wcześniej przekaz z tego płynie płaski – przynajmniej dla mnie, dwa, wprowadza to zamieszanie zwłaszcza dla zagranicznych portali oraz dziennikarzy-amatorów promujących kobiecy futbol, którzy mogą zacząć posługiwać się w przyszłości tym właśnie znakiem Reprezentacji Kobiet w miejsce oficjalnego logo Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Wiedziony dalej ciekawością odwiedziłem liczącą 20 logotypów Księgę Znaków PZPN. Tam to dopiero wyczytałem swoiste rewelacje odnośnie znaku graficznego Kobiecej Kadry.
https://www.pzpn.pl/federacja/ksiega-znakow-pzpn
Po kolei jednak. Listę znaków otwiera na stronie 6 znany wszystkim orzełek w koronie opisany na piłce z podpisem PZPN – czyli znak graficzny Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Oto opis:
Znak graficzny Polskiego Związku Piłki Nożnej złożony jest z dwóch elementów: symbolu graficznego (głównej części znaku) i typografii (liternictwa pod symbolem graficznym), które stanowią integralną całość i nie mogą funkcjonować oddzielnie.
Forma znaku poprzez wykorzystanie biało – czerwonych, połyskujących na złoto szarf w barwach narodowych, nawiązuje do toczącej się piłki oraz polskiej tradycji, herbu kraju. Dynamizm logo, podkreślony poprzez zawijające się wstęgi oraz otwartą formę geometryczną, symbolizuje emocje, rywalizację, otwartość oraz przejrzystość.
Podstawową wersją jest logotyp orientacji pionowej, otoczony polem ochronnym koloru białego, w kształcie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Dodatkowo zaprojektowano wersję logotypu do stosowania z czerwonym tłem.
Następnie zajrzałem na stronę 14, na której widnieje znak graficzny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Ten sam powszechnie znany orzełek w koronie opisany na piłce, tyle że z napisem Polska.
Oto opis:
Znak graficzny reprezentacji Polski złożony jest z dwóch elementów: symbolu graficznego i typografii, które stanowią integralną całość i nie mogą funkcjonować oddzielnie.
Podstawą znaku jest symbol graficzny głównego logotypu PZPN w połączeniu z typografią POLSKA. Uwydatniona zostaje w ten sposób reprezentacja narodowa, która znajdują się pod opieką PZPN.
Podstawową wersją jest logotyp w orientacji pionowej, otoczony polem ochronnym koloru białego, w kształcie prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Dodatkowo zaprojektowano wersję logotypu do stosowania z czerwonym tłem.
Zaczęły targać mną paskudne podejrzenia co też będzie następnie.
Na stronie 72 zobaczyłem widniejący na wcześniej rzeczonym plakacie znak graficzny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet.
Oto opis:
Znak graficzny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet złożony jest z dwóch elementów: symbolu graficznego i typografii, które stanowią integralną całość i nie mogą funkcjonować oddzielnie. Kolorystyka znaku ściśle nawiązuje do kolorystyki głównego logotypu PZPN.
Forma znaku układa się w piłkę poprzez wpisanie w nią postaci kobiety oraz otaczających ją szarf. Wszystkie elementy logotypu, oddają natomiast dynamizm dyscypliny, szybkość, ruch oraz uwydatniają emocje.
Znak graficzny Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet występuje tylko w wersji pionowej, jednak w 2 wariantach kolorystycznych: podstawowym z czerwoną typografią oraz dodatkowym na czerwonym tle z typografią w bieli.
Po przeczytaniu powyższych informacji zrobiło mi się jakoś tak nie wesoło.
No bo jakie płyną z tego implikacje? Skoro logo PZPN nawiązuje do toczącej się piłki oraz polskiej tradycji – herbu kraju, a logo Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej nawiązuje dokładnie do tego samego czyli głównego logotypu PZPN w połączeniu z napisem Polska – uwydatniając tym samym Reprezentację Narodową będącą pod opieką PZPN to o czym świadczy znak graficzny dla Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Kobiet ?
Bez nawiązania do orzełka choć za to w miarę kolorystycznie, bez opieki PZPN ale za to z szarfami dynamizmu, szybkości, ruchu i emocji, bo przecież nie rywalizacji i profesjonalizmu – to już z kolei zarezerwowane jest tylko dla panów.
Ech…
Rob Mikalski.