#1 PRZYJECIE PIŁKI W RUCHU OD NIEJ
Grając przeciwko drużynie broniącej się w strefie należy znaleźć drogę, która pozwoli wyminąć ten zwarty blok 10-11 zawodników / zawodniczek. Można to zrobić „górą” (gra długim podaniem”), „bokami” (gra skrzydłami) lub „środkiem – po podłożu” (gra miedzy formacjami przeciwnika). Ta ostatnia jest najtrudniejsza, ale daje największe szanse na kontrolowanie posiadania piłki. Chcąc grać między formacjami drużyny broniącej ustawionej z reguły w 3-4 liniach (np. 1-4-4-2) atakujący muszą sprawnie poruszać się i podawać piłkę między obrońcami. To wiadomo. Jest jednak szereg detali, które sprawią że ta cyrkulacja piłki bezie efektywniejsza. Jednym z nich jest właśnie tytułowe „przyjęcie piłki w ruchu od niej”
W szkoleniu dzieci i młodzieży trenerki i trenerzy często uczą ruchu DO PIŁKI, zapominając przy tym, że w ataku pozycyjnym bardzo ważne jest również przyjęcie w ruchu OD NIEJ. Zawodnik /zawodniczka ustawiona jest wyjściowo miedzy obrońcami stojącymi w danej formacji (obrony, pomocy lub ataku). Gdy dostaje podanie NIE ROBI RUCHU DO PIŁKI PRZEZ CO MA OBROŃCÓW PRZED SOBĄ – TYLKO OD PIŁKI Z OBROTEM, PRZEZ CO MA DANĄ LINIE OBRONY ZA SOBĄ.
PROŚBA – nauczajcie swoich podopiecznych również przyjęcia piki w ruchu od niej (na dalszą nogę i z obrotem lub półobrotem). To trudny koordynacyjnie element ale bardzo pomocny w atakowaniu pozycyjnym – szczególnie dla zawodników występujących w środku pola.
PROPOZYCJA – na zakończenie tego odcinka DTS 2 przykłady środków treningowych doskonalących omawiany detal.
Pozdrawiam i do zobaczenia w 2 odcinku pt. „Wzrok przez ramię – WPR”
Miłosz Stępiński